Dolar 32,8221
BİST 10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 34 °C
Açık

Dünyada depreme dayanıklı 8 yapı açıklandı!

Doğru teknik ve uygulamalar sayesinde depremleri, hiç hasar almadan atlatabilen yapılar mümkün. Sizin için tüm dünyada depreme dayanıklı 8 yapıyı araştırdık.

Dünyada depreme dayanıklı 8 yapı açıklandı!
📢 Üye olmadan dosya (gold içerikler hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık ve Kahramanmaraş Elbistan olan ve başta Hatay, Adıyaman, Malatya ve Gaziantep olmak üzere toplam 11 ilde büyük yıkıma sebebiyet veren rikter ölçeğine göre 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler sonrası yapıların sağlamlığı başta ülkemiz olmak üzere tüm dünyada tartışılmaya başlandı. Depremler çoğu zaman yıkıcı zararlara sebep olan bir doğal afet olsa da doğru önlemler alındığında çok yüksek binalar bile ya hasar almadan ya da az hasar alarak depremleri atlatabiliyor. Bu yazımızda bir tanesi ülkemizde bulunan depreme dayanıklı 8 yapı hakkında bilgi vereceğiz.

İşte tüm detaylarıyla depreme dayanıklı 8 yapı;

1-) Mori Kulesi-Japonya

Mori Kulesi-Tokyo/Japonya

Deprem kelimesi ile özleşmiş ülkelerin başında yer alan Japonya, sismik anlamda son derece aktif bir coğrafyada bulunuyor. Japonya’da bu coğrafi koşullara uygun olarak tasarlanan pekçok yapı mevcut. Japonya’nın başkenti Tokyoda bulunan Mori Kulesi’nin, resmi internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Mori Kulesi deprem esnasında dışarı kaçılacak değil, içerisine girilecek bir yapı olarak dizayn edilmiş.

Sismik dirence karşı damper mühendisliği kullanılan Mori Kulesi’nde toplam da 192 adet içi sıvı dolu amortisör kullanılmıştır. Deprem anında yaşanması muhtemel şiddetli sarsıntı sonucunda bu içi sıvı dolu amortisörler sallanmaya direnç göstermek adına ters bir biçimde çalkalanıyor. Bu mühendislik harikası çözümüyle Mori Kulesi, deprem anında oldukça güvenli bir yapı olarak listede kendisine yer bulmayı başarıyor.

2-) New Wilshire Grand Center-A.B.D

New Wilshire Grand Center-Los Angeles/A.B.D

Amerika Birleşik Devletleri’nin Güney Kaliforniya bölgesi, genel olarak deprem açısından riskli bir bölgede bulunduğu için bölgedeki binalarda önemli sismik düzenlemeler yapıldı. Melekler şehri olarak bilinen Los Angeles’ın en yüksek binalarından biri olan New Wilshire Grand Center, bu sismik düzenlemeler dahilinde yeni yönetmeliklere uygun olarak işlem gördü. İlk yapıldığı dönemlerde üst katlarında depremin bir kırbaç etkisi oluşturabileceğinin konuşulduğu bu yapı artık oldukça sağlam bir imaja sahip.

Binanın üç bölümünde toplam da 30 adet payanda bulunmakta. Bu payandalar sayesinde tesisin dikey ve yanal kuvvetlere direnç göstermesi sağlanıyor. Bu payandaların daha kuvvetli olarak desteklenmesi ve daha güçlü bir dirence sahip olabilmesi için her birime ek tutucu kuşak dahil edilmiş durumda. Yerleştirilen bu özel kuşak hem gerilebilir hem de sıkışabilir bir konum da bulunuyor. İçinde yaşadığımız şu günler de New Wilshire Grand Center, Amerika Birleşik Devletleri’nin en güvenli yapılarından birisi olarak Los Angeles şehrinde kabul görmekte.

3-) Komatsu Seiren-Japonya

Komatsu Seiren-Nomi/Japonya

Japonya’nın en önemli tekstil firmalarından biri olan Komatsu Seiren, üretim tesislerini güçlendirmek ve depreme daha dayanıklı hale getirmek için karbon fiberden geliştirilen yüksek gerilimli bir hat kullanıyor. Tesisin mimarlarından biri olan Kengo Kuma ve Associate, Japonya da meydana gelmesi muhtemel yüksek ölçekli depremin etkilerimi en aza indirmek için bu yüksek gerilimli çubuklardan 1.000 tanesini tesisin çatısına bağlamayı özellikle tercih etmiş. Meydana gelen herhangi bir depremde, tesise uygulanan yatay kuvvet bu yüksek gerilimli çubuklar sayesinde en aza indirilecek ve bina en az hasarı görecek.

4-) Sabiha Gökçen Havalimanı-Türkiye

Sabiha Gökçen Havalimanı-İstanbul/Türkiye

Depreme en fazla dayanıklı yapılar arasında hepimizin çok iyi bildiği bir bina da var. İstanbul’un Anadolu yakasında bulunan Sabiha Gökçen Havalimanı. Bu havalimanı olası muhtemel büyük İstanbul depremine uygun bir şekilde inşa edildi. İki milyon metrekarelik bu devasa kompleksi güvenli hale getiren şey, sahip olduğu 300’den fazla sismik izolatör. Bu sismik izolatörler sahip olduğu teknik özellikler sayesinde bilim adamları tarafından sıkça dillendirilen büyük İstanbul depreminde binanın tek bir bütün halinde hareket etmesini ve hasar seviyesinin minimuma inmesini sağlıyor.

İstanbul’un ne kadar riskli bir deprem bölgesi olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu kompleksin, sismik etkilere karşı dayanıklı olması İstanbul için de Marmara Bölgesi içinde büyük önem arz etmekte. İçerisinde depreme karşı pek çok teknik çözüm barındıran Sabiha Gökçen Havalimanı, olası bir depremde depremin şiddetini yüzde 80 oranında azaltacak teknolojik donanıma ve teknik alt yapıya sahiptir.

5-) Taipei 101-Tayvan

Taipei 101-Tayvan

Taipei 101 hakkındaki herkese şaşkınlık veren gerçek; dünyanın en büyük ayarlı kütle sönümleyicisine (TMD) sahip olmasıdır. Bu sistem temel çalışma prensibi olarak, oldukça yüksek kulenin sallanmasını azaltmak için rüzgâr ve depremler gibi büyük geçici yüklere karşı koyan dev bir metal toptan oluşur. Kuleye büyük kuvvetler etki ettiğinde, ayarlı kütle sönümleyicisi ters yönde sallanarak topun kütlesi sayesinde geçici kuvvetleri sönümleyerek tüm binayı rijit bir konumda ve dengede tutar.

6-) Filipinler Arenası-Filipinler

Filipinler Arenası-Filipinler

Filipinler Arenası, dünyanın bilinen en büyük kubbeli spor kompleksidir ve dünyanın en ünlü ve en aktif deprem fay hatları zincirinin başı olan Pasifik Ateş Çemberi boyunca uzanır. Arenada yapım aşamasında uygulanan deprem önleme sistemi şu şekilde çalışmaktadır. Bu sistemde temeldeki sistem hareket ederken üstteki yapı statik kalır.

Bu teknoloji harikası muhteşem sistem; ana yapı ile temel sistem arasındaki boşluğun, yüksek enerji dağıtma özelliği olan kauçuk ile oluşmasıyla sağlanmıştır.

7-) Transamerica Piramidi-A.B.D

Transamerica Piramidi-San Francesco/A.B.D

Transamerica Piramidi, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya Eyaleti’ne bağlı San Francisco şehrinde, San Andreas ve Hayward faylarının hemen yanında yer alan ve 1970’li yıllarda yapılan sembolik bir yapıdır. 1989 yılında San Francesco’da meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki deprem binayı sasrtığında çok katlı kulenin üst katları neredeyse 30 santim sallandı ancak bina depremden herhangi bir hasar almadan ayakta durmayı başardı.

Bu başarıyı sağlayan teknik detay ise, sismik yüklerle rahat bir şekilde hareket edecek şekilde tasarlanmış 52 feet derinliğindeki çelik ve beton temeldir. Binaya etki eden dikey ve yatay yükler, 45. kota kadar uzanan iç çerçeveler ile birinci katın üzerinde benzersiz bir makas sistemi ile karşılanıyor. Bu yapısal sistemlerin sahip olduğu kompleks kombinasyon, binayı salınma hareketlerine karşı son derece dirençli hale getirir ve büyük yatay taban kesme kuvvetlerinin rahatça absorbe edilmesine imkan sağlar.

😎 Burj Khalifa-Dubai

Burj Khalifa-Dubai

Burj Khalifa, insanoğlunun dünyada yapmayı başardığı en dayanıklı yapılardan biridir. Yapıyı dayanıklı kılan temel özellik ise; payanda duvarlarının çevre kolonlarını iç duvarlara bağladığı mekanik zeminlerdir. Bu mekanik zeminler sayesinde çevre kolonları yapının yanal direncini kolayca destekleyebilir. Kolonların dikeyliği de yerçekimi yüklerinin rahatça taşınmasına yardımcı olur. Özet olarak, Burj Khalifa hem yanal hem de burulma hareketlerine karşı üstün bir direnç yeteneğine sahiptir.

Benzer İçerik

Alıntı:https://t24.com.tr/foto-haber/dunyada-depreme-en-dayanikli-8-yapi-turkiye-den-tek-bir-yer-listeye-girdi,21678/7

Emrah Anıl Demir
Merhaba ben Emrah Anıl DEMİR. 2009 yılında  Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun oldum. An itibariyle Gazi Üniversitesi'nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimime, Anadolu Üniversitesi'nde Uluslar Arası İlişkiler  ve Atatürk Üniversitesinde Adalet Bölümünde eğitim ve öğrenim hayatıma devam etmekteyim.
    ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

    Henüz yorum yapılmamış.