Dolar 32,8221
BİST 10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 34 °C
Açık

Elektrik ve gaz fiyatları AB ülkelerinde zirve yaptı!

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde, bu yılın ilk yarısında konutlarda 100 kilowatt/saat elektrik için ödenen ortalama tutar 28,9 euroya ulaşarak rekor kırdı.

Elektrik ve gaz fiyatları AB ülkelerinde zirve yaptı!
📢 Üye olmadan dosya (gold içerikler hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerde 2023’ün ilk altı aylık döneminde konutlarda tüketilen elektrik ve doğalgaz fiyatlarına ilişkin verileri açıkladı.

Yayınlanan verilere göre, Avrupa Birliği’ne üye ülkeler 2022 yılının ilk yarısında 100 kilowatt/saat elektrik için 25,3 euro bedel öderken, bu rakam 2023’ün ilk altı aylık döneminde 28,9 euro seviyesine ulaştı.

Bu yılın ilk yarısında elektrik fiyatları geçen yılın ayını dönemine kıyasla 22 Avrupa Birliğine üye ülkede artış gösterdi.

Üye ülkeler arasında elektrik fiyatlarında en fazla artış Hollanda’da yaşandı. Hollanda’da elektrik fiyatları 2023 yılının ilk yarısında, 2022 yılının ilk yarısına göre yüzde 953 oranında devasa bir artış gösterdi. Elektrik fiyatlarındaki rekor artış, 2022 yılındaki vergi indirimlerinden vazgeçilmesi ve hanelere yönelik enerji vergilerinde yaşanan yükselişten kaynaklandı. Ülke genelinde elektriğe bir tavan fiyat uygulamasına geçileceği ve 2023 yılı içerisinde söz konusu fiyatların büyük ölçüde düşürülmeye çalışacağı belirtildi.

Elektrik fiyat artışında Hollanda’yı yüzde 88 oranındaki artış ile Baltık ülkesi Litvanya, yüzde 77 oranındaki artış ile Romanya ve yüzde 74 oranındaki artış ile Letonya takip etti. Diğer AB ülkelerinden olan Slovenya’da artış oranı yüzde 38, İsveç ve Belçika’da yüzde 27, Almanya’da yüzde 26, İtalya’da artış oranı yüzde 21 seviyesinde oldu.

Avrupa Birliği’ne üyesi ülkeler içerisinde elektrik için en fazla ödeme yapan ülke de Hollanda oldu. Hollanda’da hane halkı 100 kilowattsaat elektrik tüketimi için 47,50 euro ödeme yaptı. Hollanda’yı 43,5 euroyla Belçika, 42 euroyla Romanya, 41,2 euroyla Almanya, 38,1 euroyla Danimarka, 37,8 euroyla İtalya izledi.

Avrupa Birliği’ne üye ülkeler içerisinde en ucuz elektrik Bulgaristan’da satıldı. Bulgaristan’da 100 kilovatsaat elektriğe yalnızca 11,4 euro ödenirken, Bulgaritan’ı 11,6 euroyla Macaristan ve 12,6 euroyla Malta izledi.

Avrupa İstatistik Ofisi tarafından yayınlanan verilere göre, Türkiye’deki elektrik fiyatları ise 8,4 euro ile bütün AB ülkelerinden düşük seviyede kaldı.

Doğalgaz Fiyatı da Önemli Ölçüde Arttı

2023 yılının ilk altı aylık döneminde AB ülkelerinde konutlarda kullanılan her 100 kilovatsaat doğalgaza ödenen ortalama bedel ise 11,9 euro olarak hesaplandı. Bahse konu fiyat 2022 yılının aynı döneminde 8,6 euro olarak tespit edilmişti. Bu veriler ışığında doğalgaz fiyatları da AB üyesi ülkelerde tarihi rekor seviyelerine çıktı.

AB ülkeleri arasında 2023 yılının ilk altı aylık dönemimde konutlarda tüketilen doğalgaza en fazla ödeme 100 kilovatsaat başına 24,8 euroyla Hollanda’da, 21,9 euroyla İsveç’te ve 16,5 euroyla Danimarka’da yapıldı.

Yine 2023 yılının ilk yarısında AB üyesi ülkeler arasında fiyat olarak en uygun doğalgaz tüketimi Macaristan’da gerçekleşti. Macaristan’da 100 kilovatsaat doğalgaz için haneler ortalama 3,4 euro, Hırvatistan’da 4,1 euro, Slovakya’da ise 5,7 euro seviyesinde ödeme yaptı.

Gaz fiyatlarında en fazla artışın yaşandığı ülkeler yüzde 139 ile Letonya, yüzde 134 ile Romanya, yüzde 103 ile Avusturya, yüzde 99 ile Hollanda ve yüzde 73 ile İrlanda olarak açıklandı.

Ülkemizde ise doğalgaz fiyatı yalnızca 2,5 euro seviyesiyle AB ülkelerinin tamamından daha düşük olarak tespit edildi.

Yayınlanan veriler, AB ülkelerinde Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte patlak veren enerji krizi nedeniyle elektrik ve doğalgaz fiyatlarında hızla artış yaşanan dönemi kapsıyor.

Benzer İçerik

Alıntı:https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/w/ddn-20231026-1

Emrah Anıl Demir
Merhaba ben Emrah Anıl DEMİR. 2009 yılında  Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun oldum. An itibariyle Gazi Üniversitesi'nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimime, Anadolu Üniversitesi'nde Uluslar Arası İlişkiler  ve Atatürk Üniversitesinde Adalet Bölümünde eğitim ve öğrenim hayatıma devam etmekteyim.
    ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

    Henüz yorum yapılmamış.