Dolar 32,8221
BİST 10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 34 °C
Açık

150 bin TL maaşla mavi yakalı çalışan bulunamıyor!

Türkiye Müteahhitler Birliğinin İnşaat Sektörü Analizi Raporunda, çalışan bulmakta zorluk yaşayan sektörde ücretler aylık 150 bin TL ye kadar çıktı denildi.

150 bin TL maaşla mavi yakalı çalışan bulunamıyor!
📢 Üye olmadan dosya (gold içerikler hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tüm ülke ekonomisinin genelinde 200’den fazla alt sektör için yarattığı talep ve sağladığı istihdam gücüyle lokomotif misyonu üstlenen inşaat sektörünün en önemli kuruluşlarını temsil eden Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), İnşaat Sektörü Analizi Raporu’nun Ocak 2024 sayısını resmi internet sitesinde yayımladı. “Yeni Yüzyılda Eski Sorunlar, Zorluklara Rağmen Gelen Başarılar” ana başlıklarını içeren bu önemli analizde, küresel ve ulusal ölçekli ekonomi ile inşaat sektörüne ilişkin elde edilen veriler değerlendirildi.

İnşaat Sektörü Ekoniminin Önünde Büyümeyi Başardı

Yayımlanan raporun 2024 yılı Ocak sayısında, inşaat sektörünün 2023 yılına maalesef yüksek girdi maliyetleri ve emtia problemleri ile yüzleşerek başladığı belirtildi. 2023 yılının hemen başında meydana gelen ve yüzyılın felaketi olarak adlandırılan deprem sonrasında bölgenin yeniden inşası için inşaat sektörünün tüm gücüyle seferber olduğuna dikkat çekilen raporda, “Sektör, 2023 yılının ilk üç çeyrek döneminde, depremin de etkisiyle yıllık bazda sırasıyla %4,5, %6,6 ve %8,1 oranlarında, ekonominin üzerinde herkesi şaşırtacak bir ölçekte büyümüştür.

Ancak, ülke genelinde yayınlanan kamuda tasarruf tedbirleri ile birlikte elzem durumlar dışında yatırım programına yeni proje alınmayacağının açıklanmış olması, kuşkusuz 2024 yılı içerisinde sektörü bekleyen en önemli ve başlıca sorunlardan bir olarak gözükmektedir. İnşaat sektörünün 2023 yılının son üç aylık periyodunda da büyüme eğilimini devam ettireceği tahmin edilmektedir. Gayrimenkul sektöründe ise büyüme eğilimi yavaşlamıştır.” denildi.

150 Bin TL Maaşlarla Bile Mavi Yakalı Çalışan Bulunamıyor

Bilhassa işçilik endeksinde yaşanan artışın çok üst seviyelere ulaştığına vurgu yapılan raporda, şu cümlelere yer verildi:

“İnşaat sektörü 2023 yılının tümüne sirayet eden girdi maliyetlerindeki beklentilerin üzerindeki yüksek artışlardan etkilenmiş, sektörün ara eleman sorunu içinden çıkılmaz bir hal almıştır. İnşaatlarda çalıştırılmak üzere demirci, kalıpçı, iş makinesi operatörü, hatta düz işçi gibi “mavi yaka” olarak adlandırılan orta kademe eleman bulmakta ciddi sorunlar yaşayan sektörde, ücretler 2023 yılı sonu itibariyle aylık 150 bin TL seviyelerine kadar yükselmiştir”

Sektörün yalnızca ülke içinde değil yurt dışında üstlenilen projeler için de önemli ölçülerde istihdam sorunu yaşadığının belirtildiği raporda, “TMB tarafından da her fırsatta yetkili kurumlar ve kamuoyunun bilgisine sunulan bu git gide kördüğüm haline gelmekte olan sorunun çözümü için mevcut eğitim politikalarında radikal değişiklikler yapılması elzem görülmektedir. Maalesef, mevcut sistemde tamamına yakını üniversiteye kanalize edilen gençlerin meslek ve sanat okullarına ivedilikle yönlendirilmesi, kısa sürede olmasa bile hem sektörün ihtiyaç duyduğu nitelik ve nicelikte elemana kavuşması, hem de ülkemizdeki işsizlik sorununun çözümüne katkı sağlaması bakımından son derece önemlidir.” denildi.

Yurtdışı Müteahhitlikte Rekorlar Egale Edildi

Covid-19 pandemisi sonrası toparlanma priyoduna giren ekonomilerdeki sıkılaşma ve dünya genelinde savaşların neden olduğu tüm negatifliklere rağmen yurt dışı müteahhitlik hizmetleri alanında, 2023 yılı genelinde 389 projeyle 27 milyar 392 milyon Amerikan Doları tutarında yeni iş hacmine ulaşıldığının belirtildiği raporda, “İnşaat sektörünün ilk olarak 1972 yılında Libya ile yurt dışı pazarına açılmasından bu güne ulaştığı uluslararası proje portföyü büyüklüğü, 135 ülkede üstlenilen 12 bin 71 projeyle toplam 501 milyar 878 milyon ABD Doları ile rekor seviye ulaşmıştır.” cümlelerine yer verildi.

2024 Yılında Yurt Dışı Hedafleri Arasında Körfez Ülkeleri ve Irak Var

2023 yılı boyunca siyasi ilişkilerde normalleşme sürecinin yaşandığı başta Suudi Arabistan olmak üzere Körfez bölgesi ülkeleri ve Irak’a yönelik yoğun müteahhitlik çalışmalarının yürütüldüğünün vurgulandığı raporda; “Ülkemizin Suudi Arabistan ile mevcut ekonomik ilişkilerinin gelişimi kapsamında, Suudi Arabistan’ın Türk inşaat sektörü için yıllık 10 milyar ABD Dolarlık yeni ve büyük bir iş potansiyeli taşıyan bir pazar konumuna geldiği anlaşılmaktadır. “ değerlendirmelerinde bulunuldu. Ayrıca “Basra Körfezi’nden ülkemize kara ve demir yolu ağı ile ulaşacak Kalkınma Yolu projesinin önümüzdeki yıllarda inşaat sektörümüzün yurt dışı çalışmaları açısından büyük önem arz edeceği düşünülmektedir.” ifadelerinin yer aldığı raporda, inşaat sektörünün 2024 yılı rotası ve hedefi açıklanarakk, yurt dışı müteahhitlik faaliyetlerine gerekli önemin verileceğinin de altı kalın puntolarla çizildi.

Finansmana Erişim En Büyük Problem

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin 2023 yılının son çeyrek dönemini analiz ettiği bu çok kıymetli raporda, inşaat sektörüne ilişkin özetle şu bilgilere de yer verildi:

Yapım süreci devam etmekte olan kamu yapım işlerinde ilave fiyat farkı ödenmesi ve süre uzatımı verilmesine yönelik düzenlemeyi de kapsayan 7491 sayılı “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”, 28 Aralık 2023 tarih ve 32413 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Yürürlüğe girenbu yasal düzenleme mevcut hali ile sektörün beklentilerini tam olarak karşılamamaktadır. Türkiye’nin dört bir tarafında müteahhitler projelerini yüksek borçluluk oranıyla tamamlamaya çalışmaktadır.

Yüklenici firmalarının borçluluk oranları 2023 yılı boyunca bir hayli yüksek seyretmiş, borç stokundaki artış da gözle görülebilecek şekilde devam etmiştir. BDDK’nın açıkladığı verilere göre 2023 yılı Kasım ayı itibarıyla sektörde takipteki kredi hacmi 25,5 milyar TL olup takipteki kredi oranı %3,2’dir. Piyasa faizlerinin an itibarıyla yüksek ve bankaların kredi verme iştahının son derece düşük olması sebebiyle firmalar için 2023 yılının tamamında finansmana erişim sorunu yaşanmıştır.

Konut Satışlarında Düşüş Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre ülke genelinde konut satışları 2023 yılı Kasım ayında 2022 yılının aynı ayına kıyasla %20,6 oranında azalış göstererek 93 bin 514 adet olmuştur. Konut satışları 2023 yılı Ocak-Kasım döneminde 2022 yılının aynı zaman aralığına nazaran %14,9 oranında azalarak 1 milyon 87 bin 349 adet olarak gerçekleşmiştir. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları 2023 yılı Kasım ayında 2022 yılının aynı ayına kıyasla %68,5 oranında azalarak 5 bin 245 adet olarak gerçekleşmiştir. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların yüzdesi %5,6 olmuştur. 2023 yılı Ocak-Kasım döneminde gerçekleşen ipotekli konut satışları ise 2022 yılının aynı dönemine göre %33,6 oranında azalış göstererek 171 bin 706 adet olmuştur. Yabancı uyruklularak yapılan konut satışları 2023 yılı Kasım ayında, bir önceki yılın aynı ayına nazaran %61,5 oranında azalarak 2 bin 342 adet olmuştur. 

Benzer İçerik

Alıntı:https://www.tmb.org.tr/tr

Emrah Anıl Demir
Merhaba ben Emrah Anıl DEMİR. 2009 yılında  Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun oldum. An itibariyle Gazi Üniversitesi'nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimime, Anadolu Üniversitesi'nde Uluslar Arası İlişkiler  ve Atatürk Üniversitesinde Adalet Bölümünde eğitim ve öğrenim hayatıma devam etmekteyim.
    ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

    Henüz yorum yapılmamış.