Dolar 32,8221
BİST 10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 34 °C
Açık

İnşaat malzemeleri ihracatı kasımda 60 milyon dolar azaldı

Türkiye’nin inşaat malzemeler ihracatı, 2023 yılı Kasım ayında 2,39 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2022 yılının aynı ayına göre ise yüzde 6,8 oranında azaldı.

İnşaat malzemeleri ihracatı kasımda 60 milyon dolar azaldı
📢 Üye olmadan dosya (gold içerikler hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Türkiye İMSAD İnşaat Malzemesi Sanayi Dış Ticaret Endeksi’nin 2023 Kasım ayı sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı. Yayımlanan rapora göre inşaat malzemesi sanayi ihracatı, 2023 yılı kasım ayında da düşüşünü sürdürdü. İhracat pazarlarında yaşanmakta olan durgunluğun devam etmesine paralel olarak yıllık performans da düşüş trendi devam etti. Türk lirasının kasım ayı içerisinde uğradığı değer kaybıyla birlikte, ihracata katkısı sınırlı düzeyde kaldı. İnşaat malzemesi ithalatı ise 2023 yılının en düşük seviyesini gördü.

İhracat Değer Olarak Yüzde 6,8 Oranında Geriledi

Ekonomi çevreleri tarafından büyük bir dikkatle analiz edilen Türkiye İMSAD raporuna göre, 2023 yılı Kasım ayı içerisindeki inşaat malzemesi ihracatı bir önceki ay olan Ekim ayına göre 60 milyon dolar civarında gerileyerek 2,39 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. İnşaat malzemesi ihracatı miktar bazlı olarak 2023 yılı kasım ayı içerisinde 3,65 milyon ton oldu. Kasım ayında değer olarak 2022 yılının Kasım dönemine göre yüzde 6,8’lik azalış gösteren ihracat, miktar olarak ise aynı dönemde yüzde 8,9’luk azalış eğilimi gösterdi. İnşaat malzemesi sanayi ortalama yıllık ihracat birim fiyatı ise kasım ayında yine 2022 yılının Kasım ayına kıyasla yüzde 2,3 oranında artarak 0,65 dolar/kg oldu.

Yine raporda, kasım ayı ihracat performansına bağlı olarak yıllık (son 12 aylık) inşaat malzemesi ihracatı 29,38 milyar dolar seviyesine geriledi. 2023 yılı Kasım ayı itibarıyla, yıllık ihracat miktar bazlı olarak yüzde 22 oranında azalarak 45,82 milyon ton seviyesine düştü. Yıllık ortalama ihracat birim fiyatı ise yüzde 10,5 oranında artış göstererek 0,64 dolar/kg oldu.

2023 Yılının En Düşük Aylık İthalatı Gerçekleşti

İnşaat sektörüne dair ithalat rakamlarına ilişkin de önemli bilgiler bulunan raporda, 2023 yılı Kasım ayı içerisinde inşaat malzemesi ithalatının bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 1,3 oranında düşüşle 864 milyon dolara gerilediği belirtildi. Döviz kurunda yaşanan önemli ölçülerdeki artışın ithalatı yavaşlatıcı etkilerinin daha fazla hissedildiği süreçte, kasım ayı inşaat malzemesi ithalatı 279 bin 385 ton seviyesinde gerçekleşerek 2023 yılının en düşük seviyesine geriledi. Ortalama yıllık inşaat malzemesi ithalat birim fiyatı ise 2023 yılı Kasım ayında 3,09 dolar/kg seviyesine yükseldi.

Alt Sektörlerin İhracat Performansı da Düşüş Eğiliminde

İnşaat malzemesi sanayisinde alt sektörlerin ihracat performansı da, 2023 yılı Kasım ayı verilerine göre 2023 yılının ekim ayı ile bir önceki yılın kasım ayına göre zayıflama eğilimi gösterdi. 2023 yılı kasım ayında sekiz alt ürün grubunun dördünde ihracat birim fiyatları 2022 yılının Kasım ayına göre düşüş eğilimi gösterirken, dördünde ise yükseliş eğilimi gösterdi. Bu minvalde mineral, taş ve toprak ürünlerin ortalama ihracat birim fiyatı 2022 yılının Kasım ayına göre yüzde 4,9 oranında artarken, elektrik malzemesi ve teçhizatlarında yüzde 6, yalıtım malzemesinde yüzde 2,2, prefabrik yapılarda ise yüzde 9,7 artış olduğu tespit edildi. Demir çelik ürünleri ihracat birim fiyatları yüzde 5,8 oranında azalırken, metal bazlı ürünlerde yüzde 5,5, ağaç ve ahşap ürünlerde ise yüzde 9,5 oranında azalış olduğu anlaşıldı.

2023 yılı Kasım ayı içerisinde sekiz alt ürün grubunun üçünde ihracat miktar olarak 2022 yılının üzerinde beş alt ürün grubunda ise geçen yılın altında gerçekleşti. Pazarlarda yaşanan farklı gelişmeler miktarların değişim eğilimleri üzerinde etkili oldu. Bu kapsamda 2023 yılı Kasım ayında miktar olarak ihracat düşüşleri demir çelik ürünlerinde yaklaşık yüzde 6,1, mineral, taş ve toprak ürünlerinde ise yüzde 12,3 seviyesinde oldu. Kimyasal bazlı ürünlerin ihracatı yüzde 8 oranında artarken, ağaç ve ahşap ürünleri ihracatı da yüzde 12,7 oranında önemli bir artış gösterdi.

2023 yılı Kasım ayı içerisinde sekiz alt ürün grubunun beşinde ihracat değer olarak azalış eğilimi gösterirken, üç üründe artış eğilimi gösterdi. Buna göre ihracat değer olarak demir çelik ürünlerde yüzde 11,6, metal bazlı ürünlerde yüzde 9,8, mineral, taş ve toprak ürünlerinde yüzde 8,3 oranında azaldı. İhracat değer olarak kimyasal bazlı ürünlerde yüzde 0,1, ağaç ve ahşap ürünlerde yüzde 1,9, prefabrik yapılarda ise yüzde 68,8 oranında ciddi bir artış gösterdi.

Benzer İçerik:

Alıntı:https://www.imsad.org/haber/yillik-bazda-insaat-malzemesi-ihracati-2938-milyar-dolar-oldu

Emrah Anıl Demir
Merhaba ben Emrah Anıl DEMİR. 2009 yılında  Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun oldum. An itibariyle Gazi Üniversitesi'nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimime, Anadolu Üniversitesi'nde Uluslar Arası İlişkiler  ve Atatürk Üniversitesinde Adalet Bölümünde eğitim ve öğrenim hayatıma devam etmekteyim.
    ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

    Henüz yorum yapılmamış.