Dolar 27,1418
BİST 8.039,18
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 30 °C
Açık

Türkiye Müteahhitler Birliğinden sicil affı çağrısı

05.02.2023
594
A+
A-

TMB, teminat mektuplarını yakmak zorunda kalan ve cezalı duruma düşen müteahhitlik firmalarının hazırlıkları süren af yasası kapsamına alınması çağrısı yaptı.

Türkiye Müteahhitler Birliğinden sicil affı çağrısı
📢 Üye olmadan dosya (gold hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya hızlı dönüş için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ülke genelinde 200’ün üzerinde alt sektöre oluşturduğu talep ve sağladığı istihdam gücüyle lokomotif rolü üstlenen Türk inşaat sektörünün en eski ve en köklü sivil toplum örgütlenmelerinden biri olan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren sicil affı hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. TMB Başkanı Erdal Eren konu hakkında yaptığı detaylı açıklamada, kamuya iş yapan müteahhitlerin bilhassa 2020-2022 yılları arasındaki dönemde tüm dünya genelinde etkisini gösteren olağanüstü şartlar ve artan girdi maliyetlerinden dolayı işlerini sürdüremez ve tamamlayamaz hale geldiğini hatırlattı. Başkan Erdal Eren, maliyet artışlarını karşılamaya ekonomik gücü yetmediği için işlerini sürdüremeyerek veyahut tamamlayamayarak teminat mektuplarını yakmak zorunda kalan ve böylece meslekte cezalı duruma düşen pek çok müteahhitlik firmasının, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından çalışmaları sürdürülen ve kamu tarafından da büyük bir merakla beklenen kamuya olan borçların yapılandırılmasına yönelik yasal düzenleme kapsamına alınması çağrısında bulundu.

İnşaat girdi maliyetlerindeki aşırı ve öngörülemeyen artışların ve Covid-19 salgın döneminde Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilan edilen pandeminin sektörü ciddi manada olumsuz etkilediğini söyleyen Erdal Eren, tüm bu olumsuzluklara ilaveten Ukrayna-Rusya arasında patlak veren ve halen devam etmekte olan savaşının etkisiyle de ithal ve enerjiye bağımlı girdi maliyetlerindeki artışın hızını kesmeden daha da ivmelendiğini vurguladı. Özellikle 2021 yılı Ocak-2022 yılı Kasım arasındaki dönemde inşaat sektörünün öne çıkan girdilerinde ortalama fiyat artışının yaklaşık yüzde 170 seviyelerine çıktığını, kamu projelerinde ödenek ve ödeme sorunlarının da yaşanmasıyla birlikte müteahhitlerin oluşan tüm bu yükü tek başına taşıyamayacak hale geldiğini aktaran Erdal Eren, sektörde borçlanma oranının, kullanılan nakdi kredi hacminin 2022 yılı Kasım ayı itibariyle yıllık bazda yüzde 30 oranında arttığını, tüm bu olumsuz gelişmelerden sektörün istihdam gücünün de önemli ölçüde zarar gördüğünü ifade etti.

Sicil Affı Sektördeki Tıkanıklığa Çare Olacaktır.

Erdal Eren çok önemli açıklamalarına şu şekilde devam etti; 2022 yılı içerisinde girdi maliyet artışlarına çözüm bulmak için kamunun ilgili birimleri tarafından iki kez fiyat farkı düzenlemesi yapıldı. “Türkiye Müteahhitler Birliği’nin (TMB) gayretleriyle hükümetin ve ilgili bakanlığın gündemine giren ve kamu ile iş yapan müteahhitlerin sorunlarına çare üretilmesi doğrultusunda, bu işler için iki kez ilave fiyat farkı düzenlemesi yapıldı. Buna rağmen salgının ağırlaştırdığı olumsuz koşullar ve dolar kurunda yaşanan beklenmedik artışlar yüzünden, işini sürdüremeyecek veya sürdürmekte zorlanan müteahhitlik firmalarına proje tamamlama oranı yüzde 15 ve altında ise tasfiye hakkı tanındı, ancak ek fiyat farkı formülü ve tasfiye için belirlenen düşük tamamlama kriteri ne yazık ki müteahhitlerin sorunlarına istenilen ölçüde çare olamadı. O günkü mevcut şartlar dahilinde pek çok müteahhitlik firması, proje tamamlanma oranı yüzde 15’in üzerinde olduğu için ne yazıkki tasfiye hakkı alamadığı gibi işlerini de sürdüremeyerek ve/veya tamamlayamayarak teminat mektuplarını da yakmak durumunda kaldı. Özellikle Anadolu’da daha fazla hissedilen maliyet artışlarını karşılamaya ekonomik gücü yetmeyen çok sayıda küçük ve orta ölçekli müteahhitlik firması cezalı duruma düşerek aldıkları ceza sebebiyle yeniden ihalelere giremez ve iş yapamaz konuma geldi.”

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, bu konumdaki pek çok müteahhitlik firmasının, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlıkları sürdürülen ve toplum tarafından kamuya olan borçların yapılandırılmasına yönelik “af yasası” olarak bilinen yeni yasal düzenleme kapsamına alınmasının çok önemli olduğunu belirtti. Erdal Eren, “Bu durumda bulunan müteahhitlik firmalarının da hazırlıkları sürdürülen yasa kapsamına alınarak tek seferlik sicil affı ve teminat mektuplarının iadesi imkânı tanınması, sektörde yaşanmakta olan tıkanıklığı büyük oranda çözeceğini söyledi. Konu hakkında son olarak Erdal Eren şu cümleleri sarf etti; “Bu hususu Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Hazine ve Maliye Bakanımızın takdirlerine saygılarımızla arz ediyor; zor durumda olan ve Anadolu’nun geneline yayılmış bulunan müteahhitlik firmalarımız adına bizlerden hiçbir zaman esirgemedikleri yardımlarını bir kez daha beklediğimizin altını çizmek istiyorum.” dedi.

Benzer İçerik

Alıntı:https://sanayigazetesi.com.tr/tmbden-sicil-affi-talebi/

Emrah Anıl Demir
Merhaba ben Emrah Anıl DEMİR. 2009 yılında  Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun oldum. An itibariyle Gazi Üniversitesi'nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimime, Anadolu Üniversitesi'nde Uluslar Arası İlişkiler  ve Atatürk Üniversitesinde Adalet Bölümünde eğitim ve öğrenim hayatıma devam etmekteyim.
    ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

    Henüz yorum yapılmamış.