Dolar 31,0798
BİST 9.347,17
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 12 °C
Açık

Türk müteahhitlik firmaları 2 ayda 2 milyar dolarlık iş aldı

Türk yurt dışı müteahhitlik sektörünün, 2023 yılının ilk 2 ayında üstlendiği proje tutarı yaklaşık 2 milyar doları buldu.

Türk müteahhitlik firmaları 2 ayda 2 milyar dolarlık iş aldı
📢 Üye olmadan dosya (gold içerikler hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yurt dışı müteahhitlik sektörü 2023 yılının ilk iki ayı olan Ocak ve Şubat aylarında yurt dı­şından önemli proje­ler üstlenmeye ve Türk ekonomisinin lokomotifi olmaya devam edi­yor. Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, yurt dışı müteahhitlik sektörü 1972 yılından 2023 yılının Şubat ayı so­nuna kadar olan dönemde 133 ülkede 474,5 milyar dolar değerinde 11 bin 662 adet proje üstlendi. Müteahhitlik Sektörü, 2020 yılında hedef kitlesi içerisinde bulunan ülkelerde yaşa­nan ciddi siyasi istikrarsızlık­lar ve siyasi karışıklıklar, konjonktürel olumsuzluklar ve Covid-19 salgınının tüm olumsuz etkilerine rağmen 16,2 milyar dolar de­ğerinde 371 adet iş almayı başarmıştır. 2021 yılı içerisinde ise Covid-19 salgının dünya ekonomisinde yarattığı olumsuz etkinin yavaş yavaş azal­masıyla birlikte Türk fir­malarının yurt dışında üstlen­diği projelerin toplam bede­li 30,7 milyar dolar seviyesine ulaştı. Bu dönemde üstlenilen proje sa­yısı 443 adet olarak resmi kayıtlara geçti.

Yurt dışı müteahhitlik sektörü, 2022 yılını da küresel ekonomik sorunlar ve Rusya-Ukrayna Savaşı’nın getirdiği tüm olumsuzluklarla geçirmek zorunda kaldı. 2022 yılı içerisinde sektörün üstlen­diği proje sayısı 481, toplam proje bedeli ise yaklaşık 18,7 mil­yar dolar seviyesinde oldu. Geçen yıl içerisinde üstlenilen yurt dışı merkezli projelerin ortalama bedeli 39 milyon 45 bin dolar olarak hesaplandı.

Sektör, 2023 yılının ilk 2 aylık periyodunda ise 26 adet proje üstlenmeyi başardı.

2023 yılının Ocak-Şubat dönemlerinde üstlenilen pro­jelerin bedeli 1 milyar 850 mil­yon dolar olarak kayıtlara geç­ti. 2023 yılının ilk iki aylık döneminde üstlenilen projelerin ortalama bedeli ise 71,1 milyon dolar ola­rak hesaplandı.

Rusya ve Türkmenistan Listenin Başında

Müteahhitlik firmaları tarafından 1972 yılından bugüne kadar yurt dışında üstlenilen proje­lerin ülkelere göre dağılımın­da Rusya yüzde 20,6’lık oranıyla listenin zirvesinde yer aldı. Rusya genelinde bugüne kadar yaklaşık 98 milyar dolarlık proje Türk Müteahhitlik firmaları tarafından başarıyla ger­çekleştirildi. Rusya’yı sahip olduğu yüzde 10,7’lik oranla Türkmenistan takip etti ve listenin ikinci sırasında yer almayı başardı. Bu ülkede üstlenilen projelerin tutarı toplam da 50,8 milyar dolar oldu. Komşumuz Irak yüzde 7’lik pay ve üstlenilen 33 milyar dolar­lık projeyle listenin üçüncü sırasında yer aldı. Bu 3 ülkeyi, Libya ve Kaza­kistan takip etti. Müteahhitlik sek­törünün son dönem de daha fazla pay ve proje almak için yoğun çaba sarf ettiği Suudi Arabis­tan pazarı da yüzde 5,2’lik pay ve 24,8 milyar dolarlık proje bedeliyle bu ülkelerin ardından ön plana çıktı.

1972 yılından bu tarihe kadar en çok proje üstlenilen yapı türlerine bakıldığında ise konut projele­rinin yüzde 14’lük payla ilk sı­rada yer aldığı görüldü. Konut projelerinin toplam bedeli 66,6 milyar dolar oldu. Konut projelerini toplam da yüzde 13,4’lük pay ve 63,8 mil­yar dolarlık proje bedeliyle ka­ra yolları, tünel ve köprüler izledi. Enerji sektörü sahip olduğu yüzde 8,3’lük oranla yurt dışında üstle­nilen işlerde üçüncü sırada yer aldı. Enerji sektörünün bugüne kadar üstlendiği proje toplam tutarı 39,3 milyar do­ları buldu. Türk müteahhitler, 2023 yılı Şubat ayı itibariyle yurt dışında 34,7 milyar dolarlık ticaret merkezi ve 30,5 milyar dolarlık havali­manı projesi üstlendi.

Çin’i Takip Etmeye Devam Ediyoruz

ENR dergisinin geçen bir yılda üstlenilen uluslararası projelerin toplam bedeli üzerinden her yıl belirlediği dünyanın en büyük 250 müteahhitlik firmasını gösterir listede Türkiye, 2003 yılında yalnızca 8 müteahhitlik firmasıyla yer alırken 2022 yılında 42 firmayla bu listede boy gösterdi. ENR Dergisinin 2022 yılı sayısında yer alan bu firmalardan 8’i söz konusu listede ilk 100 firma arasında kendisine yer bulmayı başardı. 2 Türk müteahhitlik firması ise ilk 50 içerisine girdi. Türkiye ENR dergisi tarafından yayınlanan listede firma sayısı itibarıyla Çin’den sonra ikinci sırada yer alıyor.

Benzer İçerik

Emrah Anıl Demir
Merhaba ben Emrah Anıl DEMİR. 2009 yılında  Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun oldum. An itibariyle Gazi Üniversitesi'nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimime, Anadolu Üniversitesi'nde Uluslar Arası İlişkiler  ve Atatürk Üniversitesinde Adalet Bölümünde eğitim ve öğrenim hayatıma devam etmekteyim.
    ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

    Henüz yorum yapılmamış.