Dolar 32,8585
BİST 10.748,49
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 31 °C
Açık

New York şehri gökdelenler yüzünden Titanic gibi batabilir!

ABD’de yapılan bilimsel bir araştırmaya göre New York şehri gökdelenlerin ağırlığı ve küresel ısınma sebebiyle her yıl 1 ile 2 milimetre arasında batıyor.

New York şehri gökdelenler yüzünden Titanic gibi batabilir!
📢 Üye olmadan dosya (gold içerikler hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dünyanın en meşhur şehirlerinden olan İtalya’nın gondollarıyla ünlü Venedik şehrinin sular altında kalacağına dair haberleri hepimiz televizyon ve radyolardan sık sık duymaktayız. Aynı kader Amerika Birleşik Devletleri’nin yaklaşık 8 milyon nüfusa sahip gökdelenleriyle ünlü New York şehri içinde artık geçerli. Yüzlerce gökdelene sahip New York şehri binaların sahip olduğu doğal ağırlıklar yüzünden yavaş yavaş batıyor!

New York Şehri Sular Altında Kalmaya Her Yıl Bir Adım Daha Yaklaşıyor

Yapılan yeni bir araştırmaya göre gökdelenler şehri New York bulutlara kadar yükselen binalarının ağırlığı sebebiyle yılda ortalama 1 ile 2 milimetre oranında batıyor. Bu batma, New York şehrinde gökdelenlerin daha yoğun olarak bulunduğu alanlarda daha hızlı bir şekilde gerçekleşiyor ve hızları, tektonik levhaların yükselen deniz seviyesiyle yukarı doğru ivmelendiği zaman gözlemlenen en yüksek süratle aynı seviyede gerçekleşiyor. Bu batma bu hızla devam ederse, şehirde yaşamakta olan yaklaşık 8 milyon kişi için büyük bir felaket anlamına gelebilir. Bu nedenle, artan su baskını tehlikesine ve yükselen deniz seviyesi tehdidine karşı çok ciddi önlemlerin ivedilikle alınması gerekiyor.

Ancak, şehri bu risklerden korumak için düşünülen dev deniz duvarları inşa etme fikri makul ve mantıklı bir çözüm olmayabilir. Bu konuda detaylı çalışmalar yürüten bilim adamları, her yüksek binanın gelecekte yaşanması muhtemel sel tehlikesine ciddi manada katkıda bulunduğunu ve bu konuda farkındalığın daha büyük trajediler yaşanmadan artırılması gerektiğini ifade ediyorlar.

Araştırmacılar, insanoğlunun dünyada düşüncesizce ve diğer canlılara saygısızca inşa ettiği şeylerin, Dünya’da yaşayan tüm canlıların kuru ağırlığına eşit veya bu ağırlığı geçtiğini tahmin ediyorlar.

Araştırmacılar tarafından ortaya konulan verilere göre, insanoğlunun inşa ettiği yapılar ve yollar, dünyadaki tüm ağaç ve çalılıkların toplam ağırlığından daha fazla. Dünya üzerindeki tüm plastikler ise hayvan popülasyonunun sahip olduğu ağırlığın iki katına ulaşmış durumda. Bu da insanlığın kadim gezegen dünyanın hassas dengesinde ciddi bir probleme ortam hazırladığını gösteriyor.

Bilim adamları tarafından yapılan ve tüm New York şehrini derinden sarsan araştırmada, New York şehrindeki 1 milyondan fazla yapının (pekçoğu gökdelen ve yüksek yapı) toplam kütlesi hesaplandı ve binaların toplam ağırlığının 764 milyar kilogram tuttuğu tespit edildi. Bilim insanları gökdelenler şehrini 10.000 metrekare alana sahip eşit karelere böldüler ve yer çekimini de bu hesaba dahil ederek toplam bina kütlesini basınç kuvvetine dönüştürmeyi başardılar.

Araştırma grubu şehrin altındaki komplike yüzey jeolojisi, kum, alüvyon, kil göl çökeltileri ve ana kaya çıkıntılarını hesaba katarak daha önce yapılan çökme gözlemlerini sil baştan hesapladı. Araştırmalar sonucunda ortaya konulan modeller, kil yönünden zengin toprakların ve yapay dolguların çökmeye çok daha elverişli olduğunu gösterdi. Elastik topraklar bina yapımlarından sonra eski haline dönerken, ana kayaçlar daha az hareket ediyordu.

Araştırmacılar, bu modelleri uydudan elde ettikleri verilerle mukayese ederek şehir genelindeki çökme tahminleri haritasını ortaya koydular. Kontrolsüzce artan merkezileşme ve yer altı suyunun hızla boşaltılması, New York’un batma sorununu içinden daha da çıkılmaz bir hale getirebilir.

New York şehri, gelecekte gerçekleşmesi muhtemel su baskını tehlikesinde üçüncü sırada ve aşağı Manhattan’ın büyük bir kısmı mevcut deniz seviyelerinin sadece 1 ya da 2 metre yukarısında. Her ne kadar aşağı Manhattan 1 -2 metre yüksek de olsa dahi, 2012 ve 2021 yılllarında meydana gelen kasırgalar su baskınının ne kadar hızlı gerçekleşebileceğini tüm dünayaya göstermiş oldu.

ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu’ndan Tom Parsons’ın yürüttüğü araştırmaya göre dünya çapında artan su baskını tehlikesiyle mücadele etmek için tüm dünyanın ortak bir zorlukla karşı karşıya olduğunu anlaması gerekiyor. Ayrıca, dünya genelindeki sahil şehirlerinin pek çoğunda zeminin deniz seviyelerinden daha hızlı alçaldığı farkedilmiş. Bu nedenle, iklim değişikliğiyle mücadele etmek için sera gazının yayılımını bir an evvel azaltmak elzem. Araştırmacılar, değişim süreci büyük gayret gerektirsede dünyamızın dengesini kurtarmak için halen bir şansımız olduğunu belirtiyor.

Benzer İçerik

Alıntı:https://www.theguardian.com/us-news/2023/may/19/new-york-city-sinking-skyscrapers-climate-crisis

ETİKETLER: , ,
Emrah Anıl Demir
Merhaba ben Emrah Anıl DEMİR. 2009 yılında  Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun oldum. An itibariyle Gazi Üniversitesi'nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimime, Anadolu Üniversitesi'nde Uluslar Arası İlişkiler  ve Atatürk Üniversitesinde Adalet Bölümünde eğitim ve öğrenim hayatıma devam etmekteyim.
    ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

    Henüz yorum yapılmamış.