Dolar 32,2247
BİST 10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 18 °C
Hafif Yağmurlu

Gayrimenkul satış ve kiralamada bildirim zorunluluğu

İnternet üzerinden verilen gayrimenkul satış ve gayrimenkul kiralama ilanlarının aylık olarak Gelir İdaresi Başkanlığı’na bildirilmesi zorunluluğu getirildi.

Gayrimenkul satış ve kiralamada bildirim zorunluluğu
📢 Üye olmadan dosya (gold içerikler hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Taşınır ve taşınmazlar ile mal ve hizmetlerin alınması, satılması veya kiralanmasına yönelik verilen ilanların yayımlanmasına aracılık eden hizmet ve sosyal ağ sağlayıcıları ile yer sağlayıcılara Gelir İdaresi Başkanlığı’na aylık sürekli bildirme zorunluluğu getirildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 31.05.2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan vergi usul kanunu genel tebliğine göre, taşınır ve taşınmazlar ile mal ve hizmetlerin alınması, satılması veya kiralanmasına yönelik olarak yayımlanan ilanların yayımlanmasına aracılık eden aracı hizmet sağlayıcıları, sosyal ağ sağlayıcıları ile yer sağlayıcılar takvim yılının bir aylık süreleri içinde ifa ettikleri söz konusu işlemlere ilişkin olarak Gelir İdaresi Başkanlığı’na bildirimde bulunacak.

Bahse konu bilgiler arasında; ilanın yayımlandığı internet/web adresi, ilanı veren kişi/kişilerin adı ve soyadı, unvanı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numarası, vergi kimlik numarası, iş yeri adresi, ilan verenler adına gerçekleştirilen satış/tahsilat tutarı ile Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenecek tüm detaylar yer alacak. Gelir İdaresi Başkanlığı, ilana konu edilen gayrimenkule ilişkin daha detaylı bilgi verilmesini de isteme hakkına sahip olacak.

İlk Bildirim 1 Ağustos’ta

Ayrıca vatandaşlar da Gelir İdaresi Başkanlığı’na bildirilmesi gereken bilgileri, ilanların yayınlandığı internet sitelerine vermek zorunda olacak. Yayınlanan teblige göre ilk bildirim 2022 yılı haziran ayı için olacak. Haziran ayı içerisinde ilk kez verilecek ilanlar için 1 Ağustos’a kadar, halen yayında olan ilanlar için ise 31 Ağustos’a kadar bildirim yapılacak. İlgili tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla halen yayında olan ilanlar ile bu tebliğin yayımlandığı tarihten 31 Mayıs 2022 tarihine kadar ilk kez verilen ilanlara ilişkin bildirim, 31 Ağustos tarihine kadar yapılabilecek. İlan verenler tarafından ilanlara ilişkin ilave bilgi verilmesinin gerekmesi halinde, bu durum uygun yöntemlerle duyurulacak ve bu duyuruya rağmen bildirilmesi zorunlu olan bilgilerini tamamlamayanlar Gelir İdaresi Başkanlığa bildirilecek. Bildirim yükümlülüğünü layıkıyle yerine getirmeyenler ile eksik veya yanıltıcı bilgi verenlere ceza kesilecek.

Benzer İçerik: https://www.insaatim.com/yilin-ilk-dort-ayinda-ulkemizde-1-milyon-gayrimenkul-satildi-106714/

Alıntı: https://www.dunya.com/ekonomi/gayrimenkul-sitelerine-bildirim-zorunlulugu-haberi-659385

Emrah Anıl Demir
Merhaba ben Emrah Anıl DEMİR. 2009 yılında  Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun oldum. An itibariyle Gazi Üniversitesi'nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimime, Anadolu Üniversitesi'nde Uluslar Arası İlişkiler  ve Atatürk Üniversitesinde Adalet Bölümünde eğitim ve öğrenim hayatıma devam etmekteyim.
    ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

    Henüz yorum yapılmamış.