Dolar 31,0391
BİST 9.374,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 14 °C
Az Bulutlu

Müteahhitler hakedişlerinin %1’ini bağışlayacak…

Türkiye Müteahhitler Birliği, yüklenicisi oldukları kamu projelerinin hak edişlerinin yüzde 1’ini deprem bölgesinin yeniden imarı için bağışlama kararı aldı.

Müteahhitler hakedişlerinin %1’ini bağışlayacak…
📢 Üye olmadan dosya (gold içerikler hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kahramanmaraş Pazarcık ve Kahramanmaraş Elbistan merkezli asrın felaketi olarak adlandırılan iki büyük depremden dolayı 11 ilde yaşanan büyük yıkımın ardından Türk Müteahhitler Birliği (TMB) çok önemli bir adım atarak harekete geçti. Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), ülke genelinde üstlendikleri kamu projelerine ait hakedişlerden yüzde 1’lik kısmı deprem bölgesinin yeniden imarı ve inşası için tereddüt etmeden bağışlama kararı aldı. TMB’den yapılan yazılı açıklamada, Türkiye Müteahhitler Birliğine mensub üyelerin, vatandaşların enkaz altından ivedilikle çıkarılması ve acil insani temel ihtiyaçlarının karşılanmasını teminen bütün makine güçleri, ekipmanları ve imkanlarını seferber ettiği hatırlatıldı.

Üye firmaların, depremzedelerin barınma, ısınma ve yemek ihtiyaçlarını karşılamak üzere bölgedeki şantiye tesislerini kullanıma tereddütsüz bir şekilde açtığına vurgu yapılan açıklamada, konteyner ve çadır kentler kurulması yönünde çalışmalar yanında çok sayıda gıda ve ihtiyaç malzemesinin temini yoluna da gidildiği ifade edildi. Yine aynı yazılı açıklamada, depremlerdeki can kayıpları ve yaralanmaların yanı sıra çok sayıda vatandaşımızın evsiz ve korunaksız kaldığı belirtilerek, bölgeye destek konusunda ikinci evreye geçildiği bildirildi.

Birlik Üyesi Olmayanlarda Bu Yardıma Katılacak…

Hükümetin, ilk anda evi yıkılan ya da kullanılamaz duruma gelenler için geçici ve/veya kalıcı konut yapımı projeleri olmak üzere, kısa süre içerisinde bölgenin yeniden imarını birinci hedef olarak belirlediğinin belirtildiği açıklamada, “Evsiz kalan veya evi kullanılamaz durumda olan yaklaşık 1 milyonu aşkın vatandaşımızın barınma ihtiyacının en kısa sürede karşılanması aşamasında, ülkemizin en önemli ve sayılı projelerini gerçekleştirmiş müteahhitlik firmalarının bir arada bulunduğu TMB ailesi olarak, başlatılması planlanan yeniden imar hamlesine katkıda bulunma kararı aldık denilmiştir.

Kendileriyle bu kararımızı ve projelerimizi paylaşma imkanı bulduğumuz birliğimiz üyesi olmayan diğer kamu müteahhitleri de bu kararımıza katılacaklarını ve TMB ailesinin yanında olmaktan mutluluk duyacaklarını açıkladılar. İnşaat Sektöründeki artan girdi maliyetleri ve küresel konjonktürdeki olumsuzlukların sebep olduğu ve hergün daha da ağırlaşmakta olan tüm olumsuz şartlara rağmen aldığımız karar çerçevesinde, yüklenicisi olduğumuz kamu projelerine ait 2022 yılından kalan bakiye alacaklarımız ile halen yapımı halen devam etmekte olan ya da bu yıl içinde imzalanacak projelere ait 2023 yılında tahakkuk edecek hakedişlerimizden yüzde 1’lik kısmı deprem bölgesinin yeniden imarı için bağışlanacaktır.”

Açıklamada, Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), Devlet Su İşleri (DSİ), Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Emlak Konut, il özel idareleri ve belediyeler ve benzeri kamu kurum ve kuruluşlarının, kendileri ile sözleşmeleri olan müteahhitlerden birer muvafakatname alarak, tahakkuk aşamasında yapılacak her hakedişin yüzde 1 oranında söz konusu yüklenici firma nam ve hesabına AFAD’a bağış olarak aktarmaları önerildi.

Yapılacak bu işlem sayesinde 2023 yılı içerisinde yapılacak inşaat yatırım tutarının yaklaşık 450-500 milyar lira civarında olacağı tahminiyle müteahhitler tarafından yapılacak yeniden imar ve inşası faaliyetine katkının takriben 4,5-5 milyar liraya ulaşmasının amaçlandığının ifade edildiği açıklamada, “Halen kamu kurum ve kuruluşlarının idareleri ile devam eden sözleşmesi olmayan üyelerimizin de bu miktarlara paralel olarak yapacakları bağışlarla toplanacak yardım miktarı çok daha büyük meblağlara ulaşacaktır” değerlendirmesinde bulunuldu.

Bağışlar Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Firmaların deprem bölgesine bağışları ise hız kesmeden devam ediyor. Eksim Holding, depremde hasar gören illerin yeniden ayağa kaldırılmasında kullanılmak üzere daha önce ayırdığı 50 milyon-TL tutarındaki fonu 200 milyon Türk Lirası’na yükseltti. Ayrıca Eksim Holding kurucularından merhum Abdullah Tivnikli’nin vakfiyesi olan “Abdullah Tivnikli Vakfı” kapsamında da ilaveten ayrılan 200 milyon Türk Lirası tutarındaki fon ile birlikte toplam fon tutarı 400 milyon Türk Lirası gibi son derece ciddi bir meblaya ulaştı. Güler Yatırım Holding’de deprem bölgesine 10 milyon Türk Lirası nakdi veya aynı meblağ değerinde ayni bağışta bulunacak. Doğuş Grubu’da, deprem bölgesindeki 13 TÜVTÜRK istasyonunu depremzedelerin barınma ihtiyacının karşılanabilmesi amacıyla vatandaşlara tahsis etti. Rus petrol devi olan Lukoil AFAD’a 10 milyon lira bağışta bulundu. Ünlü Yatırım Holding afetzedeler için tam 5 milyon Türk Lirası fon ayırdı.

Benzer İçerik

Alıntı:https://sputniknews.com.tr/20230214/muteahhitler-hakedislerinin-yuzde-1ini-deprem-bolgesinin-yeniden-imari-icin-bagislayacak-1067007743.html

Emrah Anıl Demir
Merhaba ben Emrah Anıl DEMİR. 2009 yılında  Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun oldum. An itibariyle Gazi Üniversitesi'nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimime, Anadolu Üniversitesi'nde Uluslar Arası İlişkiler  ve Atatürk Üniversitesinde Adalet Bölümünde eğitim ve öğrenim hayatıma devam etmekteyim.
    ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

    Henüz yorum yapılmamış.