Dolar 33,0372
BİST 11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 30 °C
Hafif Yağmurlu

İmsad dış ticaret endeksi sonuçları açıklandı

İmsad tarafından açıklanan 2024 yılı Nisan ayı sonuçlarına göre ihracat, geçen mart ayına göre 410 milyon dolar azalarak 2,09 milyar dolar seviyesine geriledi.

İmsad dış ticaret endeksi sonuçları açıklandı
📢 Üye olmadan dosya (gold içerikler hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan ve kısa bir süre önce kamuoyunun bilgisine sunulan İnşaat Malzemesi Sanayi Dış Ticaret Endeksi 2024 Nisan ayı sonuçlarına göre ihracat, bir önceki ay olan mart ayına kıyasla 410 milyon dolar azalarak 2,09 milyar dolar seviyesine geriledi. İhracat değeri, 2023 yılı nisan ayına oranla yüzde 4,0 puan oranında düştü. İhracatı miktar olarak bir önceki ay olan mart ayına göre 424 bin ton azaldı ve 3,57 milyon ton seviyesine indi. 2024 yılı Nisan ayında ortalama ihracat birim fiyatı ise 0,59 dolar/kg olarak gerçekleşti

Yayınlanan rapora göre, 2024 yılı şubat ve mart aylarında yükselen endeksler nisan ayında geride kaldı. Nisan ayında çalışma gün sayısının azalması ile yükseliş eğilimi göstermekte olan ihracat endeksleri geriledi. 2024 yılının dördüncü ayı olan Nisan ayında pazarlardaki stabillik devam ederken, yerel seçimler sonrası ekonomi yönetimi ve mevcut ekonomi politika programının sürmesi, beklentileri olumlu yönde etkilemeye başladı. Nisan ayı içerisinde Türk Lirası’na dönük geçiş ve kurlardaki gerileme de bu düşüşte belirleyici oldu.

İhracat Değer Olarak Yüzde 4,0 Puan Olarak Geriledi

Ekonomi çevreleri tarafından büyük bir dikkatle takip edilen Türkiye İMSAD raporuna göre, inşaat malzemesi sanayisi dış ticaret performansı nisan ayında zayıflama eğilimi gösterdi. Zayıflamanın başlıca sebebinin ise, nisan ayında çalışma gün sayısının önemli ölçüde azalması olduğu ifade edildi. İhracat performansı maalesef 2024 yılı Mart ayının altında gerçekleşti. İhracat performansı ise 2023 Nisan ayının değer olarak altında, miktar bazlı olarak ise üzerinde kaldı.

Tüm bu mevcut koşullar dahilinde hracat 2024 yılı nisan ayında 2,09 milyar dolara kadar geriledi. İhracat, 2024 yılı mart ayının 410 milyon dolar altında gerçekleşti. Nisan ayı ihracatı değer olarak geçen yılın nisan ayı ihracatının ise, yüzde 4,0 puan altında kaldı. 

İhracat Miktarı 424 Bin Ton Azaldı

Yine İmsad tarafından açıklanan rapora göre, 2024 yılı nisan ayında inşaat malzemesi ihracatı miktar olarak 3,57 milyon ton seviyesine geriledi. İhracat, miktar bazlı olarak önceki ay olan mart ayının 424 bin ton altında, 2023 yılı nisan ayı ihracatının ise yüzde 9,1 üzerinde gerçekleşti.   

İnşaat malzemesi sanayi ortalama yıllık ihracat birim fiyatı 2024 Nisan ayında 2023 yılı nisan ayına kıyasla yüzde 11,9 oranında azaldı. 2024 yılı nisan ayı ortalama ihracat birim fiyatı 0,59 dolar/kg olarak gerçekleşti. İhracat birim fiyatları bir önceki ay olan Mart ayının da altında kaldı.   

İnşaat Malzemesi İthalatı 922 Milyon Dolar Oldu

Türkiye İMSAD’ın hazırlanan rapora göre, 2024 yılı nisan ayında inşaat malzemesi ithalatı 922 milyon dolar olarak gerçekleşti. İthalat 2023 yılı nisan ayının yüzde 0,7 üzerinde oldu. Son üç aydır artış trendinde olan inşaat malzemesi ithalatı, 2024 yılı nisan ayında 301.130 ton olarak gerçekleşti. Aylık ithalat, miktar bazlı olarak arttı. İnşaat malzemesi sanayi ortalama yıllık ithalat birim fiyatı 2024 yılı nisan ayında 3,06 dolar/kg oldu ve Mart ayına göre düşüş eğilimi gösterdi.   

Yıllıklandırılmış İnşaat Malzemesi İhracatı 29,0 Milyar Dolar Seviyesine Geriledi

Yine aynı rapora göre, bu ayki ihracat performansından kaynaklı olarak 2024 yılı nisan ayı itibarıyla yıllıklandırılmış inşaat malzemesi ihracatı 29,0 milyar dolar seviyesinegeriledi. Yıllıklandırılmış ihracat, 2023 yılı nisan ayı sonu itibarıyla yıllık ithalatın yüzde 7,2 oranında altında gerçekleşti. 2024 yılı nisan ayında yıllıklandırılmış ihracat miktar olarak ise, yüzde 9,1 oranında azaldı ve 46,0 milyon ton seviyesinde oldu. Yıllıklandırılmış ortalama ihracat birim fiyatı 0,63 dolar/kg oldu.

Yedi Alt Ürün Grubunda İhracat Birim Fiyatları Düştü

İnşaat malzemesi sanayisinde alt sektörlerin ihracatı 2024 yılı nisan ayında 2024 yılı mart ayının altında performans sergiledi. Rapora göre, bir önceki yılın nisan ayına kıyasla değer olarak daha çok düşüşler, miktar olarak ise artışlar yaşandı.

2024 yılı nisan ayında sekiz alt ürün grubunun yedisinde ortalama ihracat birim fiyatları bir önceki yılın nisan ayına kıyasla düşük gerçekleşti. Emtia fiyatlarındaki düşüşler, bu gerilemede asli unsur oldu.   

2024 yılı nisan ayında mineral, taş ve toprak ürünlerin ortalama ihracat birim fiyatı 2023 yılının aynı ayına göre yüzde 8,1 oranında düştü. Elektrik malzemesi ve teçhizatlarında birim fiyatlar yüzde 4,2 oranında, demir çelik ürünleri ihracat birim fiyatları yüzde 18,7 oranında, metal bazlı ürünler fiyatları yüzde 11,0 oranında azaldı. Ağaç ve ahşap ürünler fiyatları yüzde 9,8 düştü. Kimyasal ürünlerde ortalama ihracat birim fiyatı yüzde 22,7 oranında azaldı. Yalıtım malzemeleri ortalama ihracat birim fiyatı ise, genel eğilimin aksine geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,3 oranında artış gösterdi.

İki Alt Sektörde İhracat Miktarı Azaldı

İmsad’ın raporuna göre 2024 yılı nisan ayında sekiz alt ürün grubunun altısında ihracat miktar olarak 2023 yılı nisan ayının üzerinde gerçekleşti. İki alt sektörde ise, ihracat miktar olarak bir önceki yılın nisan ayının altında seyretti.   

2024 yılı nisan ayında miktar olarak ihracat artışları demir çelik ürünlerinde yüzde 20,3, kimyasal bazlı ürünlerde yüzde 20,1, prefabrik yapılarda ise yüzde 107,5 seviyesinde oldu. İhracat miktar olarak elektrik teçhizatlarında yüzde 4,3 oranında, yalıtım malzemelerinde yüzde 5,0 oranında azaldı. 

Altı Alt Ürün Grubunda İhracat Değer Olarak Azaldı

2024 yılı nisan ayında sekiz alt ürün grubunun altısında ihracat değer olarak 2023 yılı nisan ayının altında gerçekleşti. Rapora göre, bu azalmada esas olarak fiyat düşüşleri etkili oldu.

2024 yılı nisan ayında değer olarak ihracat düşüşü demir çelik ürünlerde yüzde 2,2 oranında, metal bazlı ürünlerde yüzde 7,4 oranında, mineral, taş ve toprak ürünlerinde yüzde 3,1 oranında oldu. İhracat değer olarak kimyasal bazlı ürünlerde yüzde 7,1 oranında, elektrik malzemesi ve teçhizatlarda yüzde 8,3 oranında geriledi. Değer olarak ihracat ağaç ve ahşap ürünlerde yüzde 3,0 ve prefabrik yapılarda yüzde 106,6 oranında arttı. 

Benzer İçerik:

Alıntı:https://www.imsad.org/haber/nisan-ayinda-insaat-malzemesi-ihracati-29-milyar-dolar-seviyesine-geriledi

Emrah Anıl Demir
Merhaba ben Emrah Anıl DEMİR. 2009 yılında  Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun oldum. An itibariyle Gazi Üniversitesi'nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimime, Anadolu Üniversitesi'nde Uluslar Arası İlişkiler  ve Atatürk Üniversitesinde Adalet Bölümünde eğitim ve öğrenim hayatıma devam etmekteyim.
    ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

    Henüz yorum yapılmamış.