Dolar 32,2183
BİST 10.792,53
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 18 °C
Az Bulutlu

Hazır beton endeksi 2023 yılı Eylül ayı raporu açıklandı

Türkiye Hazır Beton Birliği, her ay düzenli olarak yayınladığı 2023 yılı Eylül ayı Hazır Beton Endeksi Raporunu yayımladı.

Hazır beton endeksi 2023 yılı Eylül ayı raporu açıklandı
📢 Üye olmadan dosya (gold içerikler hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Türkiye Hazır Beton Birliği, Eylül 2023 için aylık olarak düzenlediği Hazır Beton Endeksi Raporunu ülke genelinde yayınladı. Yayınlanan rapora göre inşaat sektörü geçmiş döneme nazaran son 5 aydır iyi bir performans sergiliyor.

İnşaat Sektörü Son 5 Aydır Yukarı Yönlü Bir Performans Sergiliyor

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay büyük bir merakla beklenen inşaat ile bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri gösterir “Hazır Beton Endeksi” 2023 Eylül Ayı Raporu’nu ülke genelinde yayınladı. Faaliyet Endeksi ağustos ayındaki olumlu yükselişin akabinde eylül ayı içerisinde aşağı yönlü hareket etmiş, bu olumsuz duruma rağmen eşik değerin üzerindeki konumunu sürdürmeyi başarmıştır.

Ancak yine aynı dönemdeki raporda “Beklenti ve Güven Endekslerinin” ise eşik değerinin altına indiği görülmektedir. Tüm endeks değerlerinde görülen bu azalma sonrasında Hazır Beton Endeksi eşik değer seviyelerine gerilemiştir.
Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) her ay düzenli bir şekilde açıkladığı Hazır Beton Endeksi ile Türkiye’de inşaat sektörü ve bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durumu ve beklenen/beklenmeyen olumlu ve olumsuz gelişmeleri ortaya koymaktadır. İnşaat sektörünün en temel girdilerinin başında yer alan ve aynı zamanda üretiminden sonra kısa bir süre içerisinde stoklanmadan inşaatlarda kullanılan hazır betonla ilgili yayınlanan bu Endeks, inşaat sektörünün büyüme hızını tüm çıplaklığıyla ortaya koyan ana bir göstergedir.

Hazır Beton Endeksi 2023 Eylül Ayı Raporu’na göre, Faaliyet Endeksi ağustos ayındaki olumlu yükselişin ardından maalesef eylül ayında yeniden aşağı yönlü hareket etmiş, buna rağmen eşik değerin üzerindeki konumunu korumuştur. Temmuz ayı içerisinde dip yapan Beklenti Endeksi ağustostos ayında yaşanan yükselişin ardından, eylül ayında sabit hareket etmiş olup, endeks değeri hâlen eşik değerin altında konumlanmaya devam etmektedir. Güven Endeksi Ağustos ayında eşik değere yakın bir konumda iken eylül ayı içerisinde sınırlı bir azalış ile eşik değerin hemen altına inmiştir. Endeks değerlerinin tümünde görülen bu azalma sonrasında Hazır Beton Endeksi eşik değere gerilemiştir.

2023 yılı eylül ayında tüm endeksler 2022 yılının Eylül ayına göre yükselmiş durumdadır. En fazla artış Faaliyet Endeksi’nde, en az artış ise Beklenti Endeksi’nde görülmüştür. Ancak Beklenti ve Güven Endekslerinin, yaşanan artışa rağmen eşik değerin altında kalmaya devam etmesi asla göz ardı edilmemelidir. 3 endeksin durumu da 2022 yılının aynı ayına nazaran pozitif durumda olması sebebiyle Hazır Beton Endeksi de yükselmiş durumdadır.

Raporun sonuçları hakkında görüşlerini açıklayan Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, Faaliyet Endeksi’nin eylül ayındaki aşağı yönlü hareketine rağmen eşik değerin üzerinde kaldığını ifade ederken, “Endeks değerlerinin tamamında görülen azalma sonrasında Hazır Beton Endeksi eşik değere gerilemiştir.” dedi.

Türkiye ekonomisi ve inşaat sektörüne yönelik değerlendirmelerde bulunan THBB Başkanı Yavuz Işık,

“2023 yılı Mayıs ayının sonundan itibaren seçim ortamının bitmesi ve yeni ekonomi yönetiminin politika değişimi ile birlikte bir yandan talep diğer yandan maliyet enflasyonu ile mücadele için çalışmalar var gücüyle başlamıştır. Bunun en belirgin örneği de kendini yükselen faiz hadleri ile göstermiştir. Politika faizindeki artışlar ile Kur Korumalı Mevduat (KKM) sisteminin tasfiyesine yönelik atılan adımlar bir araya getirildiğinde faizdeki yükseliş hızlanmıştır.

Tüm bu yaşanan ekonomik gelişmelerin üzerine bankaların kredi verme iştahındaki azalma da eklenince finansmana erişim iyice zor bir hal almıştır. Sadece inşaat sektöründe yer alanların kullandığı ticari kredilerin değil aynı zamanda konut kredilerindeki iştahsızlık da inşaat sektörünü önümüzdeki dönemde bir hayli zorlayacaktır. Tüketici kredileri haziran ayı başından beri oldukça yavaşlamış durumdadır. Haziran ayından itibaren haftalık bazda 4 hafta üst üste negatif yönde büyüyen tüketici kredilerinde haftalık artış hızı %1,00 seviyesinin altında kalmıştır.

Ticari krediler ise, tüketici kredilerine kıyasla daha ileri bir tarihte, yaklaşık olarak temmuz ayının son döneminde yavaşlama eğilimi göstermiş durumdadır. Haftalık bazda 2 defa azalma eğilimi gösteren ticari krediler son 3 haftadır istikrarlı ve kararlı bir şekilde artış eğilimi göstermektedir. Bir taraftan enflasyonla mücadele kararlılıkla devam ederken diğer taraftan ılımlı bir büyüme sürecinin başlayabilmesi için finansmana erişim daha kolay bir hale getirilmelidir. İnşaat sektörü gibi ülke ekonomisinin lokomotifi konumunda ve istihdamı sırtlanan bir sektörün tüm bileşenleri ile yoluna devam etmesi son derece öndemlidir” dedi.

Grafik 1: Endeks Değerleri
Grafik 2: Endeks Değerlerindeki Değişim (Önceki Yılın Aynı Ayına Göre, %)

Hazır Beton Endeksi Hakkında

Yukarıdaki bahse konu endekslerin oluşturulmasına esas teşkil eden anket ile firmalara toplam da 8 adet soru soruluyor. Her bir endeksin neticesi 100’ün altında ya da üzerinde olmasına bağlı olarak analiz ediliyor. Değerlerin 100’ün üzerinde olması durumunda önceki aya ait faaliyetin ya da gelecek döneme ilişkin beklentinin olumlu yönde gelişim gösterdiği yorumu yapılıyor. Ülke genelinde her ay hazır beton üreticileri ile gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde 3 farklı endeks oluşturuluyor. Hazır Beton Faaliyet Endeksi ile hazır beton firmalarının geçmiş bir aylık faaliyetlerinin sonuçları, Hazır Beton Güven Endeksi ile hazır beton sektöründe faaliyet gösteren teşebbüslerin, ekonomi ve sektöre yönelik duydukları güven seviyesi, Hazır Beton Beklenti Endeksi ile hazır beton firmalarının önümüzdeki üç aylık dönemde faaliyetlerinin hangi seviyede olacağına ilişkin beklentiler hakkında son derece kıymetli bilgi ediniliyor. Hazır Beton Endeksi ile endekslerin tümünü içeren bileşik endeks bu sayede elde edilmiş oluyor.

Türkiye Hazır Beton Birliği Hakkında

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), tüm Türkiye genelinde 1988 yılından itibaren güvenli ve dayanıklı yapıların inşası amacıyla standartlara uygun beton üretilmesi, tekniğine uygun beton uygulamalarının yaygınlaşması ve ülkemizde kaliteli, dayanıklı, yüksek dayanım sınıflarında beton kullanılması için uğraş veren mesleki bir teşebbüstür. THBB, Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve Beton Sürdürülebilirlik Konseyi (The Concrete Sustainability Council) üyesi; Beton Sürdürülebilirlik Konseyi “Bölgesel Sistem Operatörü”dür. THBB’ye üye olmak isteyen şirketlerin bütün hazır beton tesislerinde standartlara uygun üretim yapması, THBB Kalite Güvence Sisteminin (KGS) sürekli habersiz denetimlerine tabi olarak KGS Uygunluk Belgesi alması, uygun laboratuvar bulundurması, teknik, çevre, iş sağlığı ve güvenliği, yasal ve etik kriterleri eksiksiz yerine getirmesi zorunludur.

Benzer İçerik

Alıntı:https://www.thbb.org/sektor/hazir-beton-endeksi/hazir-beton-endeksi-2023-eylul-ayi-raporu/

Emrah Anıl Demir
Merhaba ben Emrah Anıl DEMİR. 2009 yılında  Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun oldum. An itibariyle Gazi Üniversitesi'nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimime, Anadolu Üniversitesi'nde Uluslar Arası İlişkiler  ve Atatürk Üniversitesinde Adalet Bölümünde eğitim ve öğrenim hayatıma devam etmekteyim.
    ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

    Henüz yorum yapılmamış.