Dolar 28,9846
BİST 7.913,76
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 8 °C
Az Bulutlu

İkamet izni için yabancıya konut satışında alt sınır arttı!

27.10.2023
382
A+
A-

16 Ekim 2023 tarihinden itibaren yabancılar ikamet izni alabilmek için alacakları taşınmazlarda 75 bin dolar olan alt sınır 200 bin dolara yükseltildi.

İkamet izni için yabancıya konut satışında alt sınır arttı!
📢 Üye olmadan dosya (gold hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya hızlı dönüş için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yabancılara konut satışıyla ilgili son derece mühim bir karara imza atıldı. Göç idaresi yabancı uyrukluların kısa süreli ikamet iznindeki alt sınır bedelini değiştirdi. 16 Ekim 2023 tarihinden geçerli olmak üzere yabancılar ikamet izni alabilmek için alacakları taşınmazlarda 75 bin dolar olan alt sınır bedeli 200 bin dolar seviyesine yükseltildi. Konuyla ilgili çok önemli açıklamalarda bulunan Gayrimenkul Uzmanı Dr.Mustafa Koçak,; “Edinme (satın alma) tarihi 16.10.2023 ve sonrasında olan taşınmazlar üzerinden taşınmaz amaçlı kısa dönem ikamet izni başvurusunda, Tapu üzerindeki satış bedelinin tüm şehirler için tapunun alındığı gündeki (tapu edinim tarihi) Merkez Bankası döviz satış kuru esas alınarak asgari 200 bin dolar karşılığı Türk Lirası olması şartı aranacaktır. 16.10.2023 tarihinden sonra edinilecek tapularda ise taşınmaz değerleme raporu kabul edilmeyecek olup tapu üzerindeki satış bedeli esas alınacaktır.” cümlelerini kurdu.

Yeni Başvurularda Alt Limit 200 Bin Dolar Oldu

Düzenlemenin içeriğiyle ilgili de bilgi veren Mustafa Koçak, “Bu uygulama için başvuru türü (ilk/geçiş/uzatma) katiyen fark etmemektedir. Edinim tarihi 16.10.2023 tarihinden önce olan taşınmazlar üzerinden yapılacak başvurular bu uygulama kapsamına dahil edilmemeiştir. 26.04.2022’den 16.10.2023 tarihine kadar edinilen taşınmazlarda büyükşehirler için 75 bin dolar, diğer şehirler için 50 bin dolar şartı aranmaya devam edecek olup bu başvurular için taşınmaz değerleme raporu istenmeye devam edecektir” diye açıklamalarda bulundu.

Yeni Düzenlemeden Yabancıya Konut Satışı Nasıl Etkilenecek?

Yürürlüğe giren bu yeni düzenlemenin yabancı uyruklulara yönelik konut satışını nasıl etkileyeceği merak ediliyor. Son yasal düzenlemeyle birlikte 400 bin dolar seviyesinde gayrimenkul satın alan yabancılar, doğrudan Türk vatandaşlığına başvurma hakkı kazanıyor. Hatırlanılacağı gibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı için gayrimenkul alımlarında gerekli olan fiyat 2018 Eylül döneminde 1 milyon dolardı. Bu rakam daha sonra kademeli olarak 250 bin dolar seviyesine düşürülmüş, gelen büyük tepkiler üzerine 13 Haziran 2022 tarihinde yeniden 400 bin dolar seviyesine çıkarılmıştı. Kısa süreli ikamet izninde ise yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle alt sınır 75 bin dolardan 200 bin dolara çıkarıldı.

Yabancılara Yapılan Satışlar %42 Oranında Düştü

Başka ülke vatandaşlarına yapılan konut satışları 2023 yılı Eylül ayında %42 oranında azalarak 2 bin 930 adetle sınırlı kalmıştı. Bu tarih döneminde toplam konut satışları içinde yabancı uyruklulara yapılan satışların payı %2,9 seviyesinde gerçekleşti. En fazla yabancı ülke vatandaşlarına konut satışı yapılan iller ise sırasıyla Antalya, İstanbul ve Mersin oldu. 2023 yılı Ocak-Eylül periyodunda ise yabancılara yapılan konut satışlarında %43,5’lik bir daralma kaydedilerek 28 bin 64 adet konutun yabancılara satıldığı tespit edildi.

Yabanclar ülkemizden 2018-2022 yılları arasında yıllık ortalama 50 bin civarında konut satın aldılar. 2020 yılı haziran ayında yabancılar tarafından alınan konut sayısı 2021 yılı haziran ayında yüzde 185 oranındaki devasa bir artışla 4.826’ya yükseldi. 2021 yılının ilk altı ayında satın aldıkları konut sayısı 20 bin rakamını geçti. Yabancılara yapılan konut satışı 2022 yılı içerisinde rekor kırdı. 2019 yılında 46 bin adet konut satışı yapılmışken, 2022 yılında yapılan konut satışı 68 bini geçti.

Benzer İçerik

Emrah Anıl Demir
Merhaba ben Emrah Anıl DEMİR. 2009 yılında  Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun oldum. An itibariyle Gazi Üniversitesi'nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimime, Anadolu Üniversitesi'nde Uluslar Arası İlişkiler  ve Atatürk Üniversitesinde Adalet Bölümünde eğitim ve öğrenim hayatıma devam etmekteyim.
    ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

    Henüz yorum yapılmamış.