Dolar 32,1162
BİST 10.656,96
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 18 °C
Yağmurlu

Çevresel gürültü kontrol yönetmeliği yayımlandı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan Çevresel Gürültü Kontrol Yönetmeliği Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi

Çevresel gürültü kontrol yönetmeliği yayımlandı
📢 Üye olmadan dosya (gold içerikler hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından İçişleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığının görüş ve katkılarıyla hazırlanan Çevresel Gürültü Kontrol Yönetmeliği 30 Kasım 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak tüm ülke genelinde yürürlüğe girdi.

Yürürlüğe giren yeni yönetmelikle birlikte Açık Hava Etkinliklerine Yüksek Ses Ayarı, Havai Fişeğe İzin Şartı, Şehre Özel Gürültü Yönetimi, Gürültüye “Sürekli İzleme Sistemi”, Şantiyelere Zaman Ayarı, Tarihi Yapılara “Gürültü” Kalkanı, 81 İle Gürültü Haritası konularında çok önemli düzenlemeler yapıldı.

Müzik Yayını Kısıtlaması Çevre Kurulu Kararıyla Belirlenecek

Yürürlüğe giren güncel yönetmelikle birlikte müzik yayını yapan iş yerlerinin çalışma saatleri yaz ve kış dönemi, yörenin kendine has özellikleri, stratejik gürültü haritaları ve eylem planları dikkate alınarak İl Mahalli Çevre Kurulu kararına istinaden yeniden düzenlenebilecek. Ayrıca açık havada gerçekleştirilen etkinliklerin 10.00-01.00 saatleri arasında gerçekleştirilmesi karara bağlanırken, havai fişek kullanımı için zaman ve mekânın mahalli mülki amirliğe bildirilmesi ve mahalli mülki amirlikten izin alınması zorunluluğu getirildi.

Açık Hava Etkinliklerine Yüksek Ses Ayarı

Gece arka plan ses seviyesinin daha düşük olmasından ötürü gürültünün daha fazla hissedilir olması gerekçesiyle; açık havada gerçekleştirilen sosyal etkinliklerin 10.00-01.00 saat dilimleri arasında yapılması kararlaştırılmıştır. Müzik yayını yapan işyerlerine, ilgili makamlarca hazırlanacak akustik raporlar doğrultusunda müzik yayın izni verilecek, akustik raporların aynı takvim yılı içinde 3 kez ihlal edilmesi halinde müzik yayın izni iptal edilecektir.

Havai Fişeğe İzin Zorunluluğu

Havai fişek kullanımı yapılabilmesi için zaman ve mekânın ilgili mahalli mülki amirliğe bildirilmesi ve ilgili mahalli mülki amirlikten izin alınması zorunluluğu getirildi.

Şantiyelere Zaman Kısıtlaması

Yerleşim alanlarındaki şantiye faaliyetlerinin süreklilik arz etmemesi ve dönemsel gerçekleştirilen faaliyetler olması sebebiyle; şantieyede yürütülen iş ve işlemleri 10:00-22:00 saatleri arasında gerçekleştirilmesi zorunlu hale getirilmiştir.

Tarihi Yapılara ve Yapıtlara Gürültü ve Titreşim Zırhı

Tarihi ve doğal yapıların ve/veya yapıtların bulunduğu bölgelerde titreşim sınır değerlerine yönelik, çevresel titreşim sınır değerleri hesaplanarak düzenlenmiş olup, tespiti yapılan bu sınır değerler tarihi ve doğal yapıların bulunduğu alanlarda yapılacak hassas, kapsamlı ve detaylı titreşim ölçümler ve bilimsel çalışmalar ile kısıtlanabilecektir.

81 İl Gürültü Haritası Kapsamında

Stratejik gürültü haritaları henüz hazır olmayan illerde, stratejik gürültü haritaları ve stratejik gürültü eylem planları üç yıl içerisinde ivedelikle hazırlanacak ve Bakanlıkça; hazırlanan akustik raporların, stratejik gürültü haritalarının ve stratejik gürültü eylem planlarının yer alacağı son derece gelişmiş bir veri tabanı oluşturulacaktır.

Benzer İçerik

Alıntı: https://csb.gov.tr/cevresel-gurultu-kontrol-yonetmeligi-resm-gazetede-yayimlandi-bakanlik-faaliyetleri-36319

Emrah Anıl Demir
Merhaba ben Emrah Anıl DEMİR. 2009 yılında  Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun oldum. An itibariyle Gazi Üniversitesi'nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimime, Anadolu Üniversitesi'nde Uluslar Arası İlişkiler  ve Atatürk Üniversitesinde Adalet Bölümünde eğitim ve öğrenim hayatıma devam etmekteyim.
    ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

    Henüz yorum yapılmamış.