Dolar 32,8670
BİST 11.067,80
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 31 °C
Az Bulutlu

41 ilde Hazine arazisi kiralanacak! Kimler başvurabilir?

Tarımsal üretime elverişli olmayan toplam 160 milyon metrekarelik atıl durumdaki Hazine arazisi kiralanarak üzerine rizgar ve enerji santralleri kurulacak.

41 ilde Hazine arazisi kiralanacak! Kimler başvurabilir?
📢 Üye olmadan dosya (gold içerikler hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

41 ilde tarımsal üretime uygun olmayan, atıl durumda bulunan toplam 160 milyon metrekarelik Hazine arazisi kiralanacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Murat Kurum tarafından sosyal iletişim platformu olan Twitter üzerinden yapılan açıklamada, atıl durumdaki hazine arazilerine rüzgar ve güneş santralleri kurularak yaklaşık 20 bin megawattlık yenilenebilir enerji üretimi sağlanacağını söyledi.

Bakanlık tarafından konu hakkında yapılan açıklamaya göre, Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nce, iklim değişikliği ile mücadele kapsamında çevre dostu enerji kaynaklarının yaygınlaştırılması amacıyla ülke genelinde yeni bir proje başlatılacak.

Buna göre, tarımsal üretime uygun olmayan ve atıl durumda olan hazine taşınmazları üzerinde başta güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi olmak üzere, yenilenebilir enerji kaynakları ile lisanssız elektrik üretimi yapılması mümkün olacak.

Hazine taşınmazları üzerinde lisanssız elektrik üretimi yapılması amacıyla tesis edilecek irtifak hakkı ve kullanma iznine ilişkin olarak ihaleler, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu uyarınca taşınmazın rayiç bedelinin yüzde biri üzerinden açık artırma usulü ile gerçekleşecek.

Ülke ekonomisine kazandırılması düşünülen bu arazilere, maden veya jeotermal işletme ruhsatı sahipleri, sanayiciler, tarımsal faaliyetlerde bulunanlar ile kamu ve özel hizmet sektöründe çalışanlar başvuru yapabilecek.

Kiralanacak Araziler 29 Yıl Boyunca Kullanılabilecek

Hazine taşınmazları hakkında yapılan irtifak hakkı veya kullanma izni ihalelerinin ilgili makamlarca onaylanmasına müteakip, yatırımcılara imar planlarının yapılması, uygulama projelerinin onaylanması, bağlantı anlaşmasının yapılması gibi gerekli iş ve işlemler için öncelikle bir yıl ön izin verilecek. Yükümlülüklerin belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda yerine getirilmesi halinde 29 yıla kadar bağımsız ve sürekli nitelikte olmayan irtifak hakkı veya kullanma izni verilebilecek.

Proje kapsamında, Ocak ayı içerisinde yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı lisanssız elektrik üretimine uygun ilk etapta 41 ilde, toplam160 milyon metrekare atıl taşınmaz ilana çıkarıldı. İlan, www.milliemlak.gov.tr adresinden duyuruldu.

İkinci etapta ise nisan ayı itibarıyla toplam 140 milyon metrekare atıl durumdaki hazine taşınmazı ilana çıkarılacak. Böylelikle bu atıl taşınmazların üzerinde yaklaşık 20 bin megawatt lisanssız elektrik üretilecek.

Hazine Arazisi Kiralamak İçin Kimler Başvuruda Bulunabilir?

  • Mesken ve aydınlatma abone grubunde yer alanlar hariç, kendi ihtiyaç duydukları elektriği üretmek amacıyla maden veya jeotermal işletme ruhsatına sahip olanlar,
  • Sanayiciler,
  • Kamu ve özel hizmetler sektöründe bulunan kişiler,
  • Tarımsal faaliyetlerle iştigal eden kişiler.

Benzer İçerik

Alıntı:https://www.ntv.com.tr/ntvpara/41-ilde-hazine-arazisi-kiralanacak,c3UUmLGyy0a-d79X_XKbMA

Emrah Anıl Demir
Merhaba ben Emrah Anıl DEMİR. 2009 yılında  Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun oldum. An itibariyle Gazi Üniversitesi'nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimime, Anadolu Üniversitesi'nde Uluslar Arası İlişkiler  ve Atatürk Üniversitesinde Adalet Bölümünde eğitim ve öğrenim hayatıma devam etmekteyim.
    ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

    Henüz yorum yapılmamış.