Dolar 27,1418
BİST 8.039,18
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 30 °C
Açık

Türkiyede enerji dönüşümü için 135 milyar dolar lazım

29.10.2022
517
A+
A-

Türkiye’nin, 2022-2030 yılları arasında enerji dönüşümü için yatırım ihtiyacı 135 milyar dolar, finansman ihtiyacı ise 107 milyar dolar olarak hesaplandı.

Türkiyede enerji dönüşümü için 135 milyar dolar  lazım
📢 Üye olmadan dosya (gold hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya hızlı dönüş için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

European Climate Foundation (ECF), Agora Energiewende ve Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi (İPM) ortaklığında kurulmuş olan SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi’nin “Yeşil Yeni Düzen Bağlamında Türkiye’de Enerji Dönüşümünün Finansmanı” raporu kısa bir süre önce açıklandı. Enerji dönüşümünde ihtiyaç duyulan finansman ihtiyacını, enerji dönüşümü ile dijital dönüşümü içeren yeşil yeni düzen kavramı doğrultusunda inceleyen rapora göre, “yeşil yeni düzen” enerji dönüşümü için finansman ihtiyacını artırmanın yanı sıra finansman kaynaklarını da çeşitlendirdi.

Toplamda 51 kuruluştan 74 temsilci ile birebir yapılan görüşmelerden elde edilen veriler ışığında hazırlanan bu detaylı raporda, COVID-19 salgınının dünya genelinde “ikiz dönüşüm” yani yeşil dönüşüm ve dijital dönüşüm yatırımlarını hızlandırdığı belirtildi.

Türkiye’de Enerji Dönüşümü Finansmanı İçin 8 Kritik Öneri

Türkiye’nin enerji dönüşümü için alması gereken mesafeye odaklanan raporda, bunun finansmanı için kritik eylem ve politika önerileri de geliştirildi.

Türkiye ekonomisinin yapısal değişim ve dönüşüm ihtiyacı ile “yeşil yeni düzen” gündeminin birebir örtüştüğünün vurgulandığı rapora göre, Avrupa Yeşil Mutabakatı başta olmak üzere uluslararası düzeyde “yeşil yeni düzen”in aortaya çıkardığı fırsatların ülkenin enerji dönüşümü seyahatinde hızlı ve kapsamlı bir sıçrama yapmak için uygun zemin oluşturduğu açıklandı.

Bu kapsamda, raporda, Türkiye’nin enerji dönüşümünün finansmanı için son derece kritik ve önemli olan 8 politika ve eylem alanı önerisi getirildi.

2050 Yılına Kadar 110 Trilyon Dolar Yatırım İhtiyacı

Avrupa Birliğinin önemli ülkelerinin yanı sıra, Uzak Doğu’nun güçlü ekonomiye sahip ülkeleri olan Japonya ve Güney Kore’nin “yeşil yeni düzen” kavramını temel ekonomik büyüme ana paradigması olarak benimsediğine, ABD ve Çin’in de bu eksende önemli adımlar attığına dikkatin önemle çekildiği rapora göre, küresel ölçekte enerji dönüşümü için 2050 yılına kadar 110 trilyon dolar yatırım ihtiyacı var.

Rapora göre, bahse konu yatırımın yaklaşık yüzde 50’sinden fazlasının 2021-2030 yılları arasında yapılması şart. Bu doğrultuda yapılan araştırmalarda 2030 yılına kadar yatırımlar için ihtiyaç duyulan 55 trilyon dolarlık finansmanın mümkün olduğunu gösteriyor.

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi tarafından gerçekleştirilen senaryolar kapsamında Türkiye’nin enerji dönüşümü yatırım ihtiyacı ise 2022-2030 yılları için 135 milyar dolar, finansman ihtiyacı ise yaklaşık 107 milyar dolar olarak hesaplandı.

Yapılması gereken yıllık yatırım tutarının ise 2002-2020 dönemi ortalamasına kıyasla takriben 2 kat, öz kaynak dışı finansman ihtiyacının ise 2,5 kat daha fazla olacağı öngörüldü.

Etkin Bir Yeşil Finansman Stratejisi Olmazsa Olmaz

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi Direktörü Alkım Bağ Güllü, rapora ilişkin yaptığı değerlendirmesinde, dünyadaki ve Türkiye’deki güncel makroekonomik ortamın ve finansal kaynaklara erişimin son 20 yıla oranla yeni zorluklar içerdiğini ifade etti.

Bu nedenle iklim diplomasisi, kalkınma ve finansman bağlamında stratejik planlamanın son derece önem kazandığını belirten Güllü, açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Türkiye’nin enerji dönüşümü için 2030 yılına kadar ihtiyaç duyacağı finansman, aynı dönemde yaratılabilecek küresel kaynakların ancak yüzde 0,5’i oranında. Türkiye yaşanması zorunlu olan enerji dönüşümüyle beraber düşük karbonlu ve yüksek katma değerli üretime yönelerek ihtiyaç duyduğu kaynaklara rahatça erişebilir. Bu stratejinin doğru ve düzgün bir şekilde uygulanabilmesi için hedeflerle uyumlu, orta-uzun vadeli, uygun maliyetli finansmanı sağlayacak etkin bir yeşil finansman stratejisi olmazsa olmaz. Diğer taraftan yenilenebilir enerjiyi, enerji verimliliğini ve yeni teknolojileri, sanayi, ulaştırma ve binalardaki enerji tüketimiyle bütün olarak ele alan, bunu finansman kullanıcılarının ihtiyaçlarına uygun yatırım kaynaklarıyla eşleştiren finansman mekanizmalarının ve modellerinin geliştirilmesi azami düzeyde önemli.”

Benzer İçerik: https://www.insaatim.com/ruzgardan-elektrik-uretiminde-tum-zamanlarin-rekoru-kirildi-106714/

Emrah Anıl Demir
Merhaba ben Emrah Anıl DEMİR. 2009 yılında  Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun oldum. An itibariyle Gazi Üniversitesi'nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimime, Anadolu Üniversitesi'nde Uluslar Arası İlişkiler  ve Atatürk Üniversitesinde Adalet Bölümünde eğitim ve öğrenim hayatıma devam etmekteyim.
    ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

    Henüz yorum yapılmamış.