Dolar 31,1830
BİST 9.227,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 17 °C
Açık

Çin güneş enerjisinde bütün ülkelerin toplamını geçti

Çin 2023’te dünyadaki diğer ülkelerin toplamından daha fazla güneş paneli kurdu 216,9 GW güneş enerjisi kapasitesi ekleyen ülke eski rekoru egale etmeyi başardı

Çin güneş enerjisinde bütün ülkelerin toplamını geçti
📢 Üye olmadan dosya (gold içerikler hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Global Energy Monitor (GEM) isimli bağımsız bir araştırma kuruluşunun dünya geneline duyurduğu yeni araştırmasına göre, Asya’nın yıldızı her gün daha fazla parlamakta olan ülkesi Çin’de rüzgar ve güneş enerjisi üretiminde hatırı sayılır bir artış yaşanıyor. Ülkenin 2030 yılı için belirlediği hedeflere daha kısa sürede ulaşması bekleniyor.

Çin, 2020 yılında uzun vadeli olarak belirlediği enerji hedeflerinde, 2030’a kadar emisyonlarının en üst seviyeye ulaşmasını ve 2060’a kadar karbon nötr olmayı amaçlamıştı. Dünyanın önde gelen pek çok ülkesi bu hedefleri oldukça iddialı bulmuştu. Ancak Çin hükümeti bu iddialı hedefleri desteklemek ve bu hedefleri bir hayal olmaktan çıkarmak için 2030 yılına kadar 1.200 gigawatt (GW) yenilenebilir enerji kapasitesi inşa etme taahhüdünde bulundu.

Lakin Çin, bu alanda yürüttüğü sistematik ve organize çalışmalar neticesinde bu hedefe planlanan takvimden 5 yıl önce ulaşma yolunda hızla ilerliyor. Güneş enerjisindeki muazzam artış, rüzgar enerjisi üretim kapasitesindeki yüzde 20,7’lik artışla birbirini tamamlıyor ve bu veriler de ülkenin temiz enerjiye geçiş kararlılığını ve ısrarını gözler önüne seriyor.

Reuters tarafından yayınlanan bir raporda, Çin’in büyük üretim tesislerindeki kullanım süresinin azaldığını ve kapasite artışının enerji talebindeki büyümeyi geride bıraktığını ortaya koydu. Tüm bunlara rağmen, Ulusal İstatistik Bürosu’nun açıkladığı verilere göre hidroelektrik üretiminde 2023 yılında yaklaşık yüzde 5,6′ oranında bir azalış yaşandı.

Diğer Tüm Ülkelerin Toplamından Fazla Güneş Enerjisi Santrali Kuruldu

2023 yılı içerisinde Çin, dünyadaki diğer tüm ülkelerin toplamından daha fazla güneş paneli kurmayı başardı. 2023 yılı içerisinde mevcut enerji alt yapısına 216,9 GW güneş enerjisi kapasitesi daha ekleyen ülke, daha önce kendisine ait olan 2022 yılındaki 87,4 GW’lık rekoru açık ara farkla egale etmeyi başardı. Çin’in yalnızca 2023 yılı içerisinde eklediği güneş enerjisi kapasitesi Amerika Birleşik Devletleri’nin bugüne kadar kurduğu toplam güneş kapasitesinden daha fazla.

Küresel açıdan çevreyi en çok kirleten ve zarar veren ülkelerden biri olma durumunu da ciddiye alan Çin, güneş ağırlıklı portföyüne bir başka alternatif enerji kaynağı olan ve dünya çapında bir rekor olarak kabul gören 75,9 GW gücünde rüzgar enerjisi de eklemeyi başardı.

Çin’in karada ve denizde rüzgar enerjisi toplam kurulu gücü 310 gigawatt gibi devasa bir rakamı aşarak 2017’deki kapasitesinin iki katına ulaştı ve dünya sıralamasında ilk 7 ülkenin toplam kapasitesine eşdeğer bir pozisyona geldi.

Kömür Hala En Büyük Enerji Kaynağı

Yenilenebilir enerjideki bu önemli ve bir o kadar da anlamlı ilerlemelere rağmen Çin hala ihtiyacı olan elektriğinin yüzde 59’luk kısmını kömürle çalışan termik santrallerden tedarik ediyor. Çin’li yetkililer, kömür tüketiminin 2025 yılından itibaren belirli kademelerle azalacağını garanti etseler de, güneş ve rüzgar üretiminde olası muhtemel sıkıntılara karşı, yedek olarak hizmet verecek yeni kömür santrallerinin de elzem olduğunu belirtiyorlar. Ancak 2023 yılı içerisinde termik santral üretim kapasitesinde 57,93 GW’lık önemli bir artış olması kafalarda ciddi soru işaretleri oluşmasına sebebiyet veriyor.

Güneş ve rüzgar tesislerindeki bu planlı artış, Çin’in enerji ortamı için bir takım zorlukları da yanında getiriyor. Yerel üreticiler arasında yaşanan ve yaşanması muhtemel şiddetli rekabet, panel ve türbin fiyatlarının rekor seviyelere kadar azalmasına sebep oldu; Maliyetlerdeki bu ciddi azalış yenilenebilir enerji üretiminin rekor seviyelere çıkmasına neden oldu. Bu aşırı artış, ülkenin şebeke kapasitesini zorlayarak belirli bölgelerdeki altyapı sınırlamalarına ilişkin endişeleri hat safhaya çıkardı. Bazı bölgelerde, bu ve buna benzer sorunları çözmek için yeni projeler üzerinde daha sıkı düzenlemeler uygulanıyor. Bu durum, şebeke altyapısına önemli bedellerde yatırım yapılmasını zorunlu kılıyor.

Tüm bu zorluklara rağmen BloombergNEF analistleri, Asya’nın enerji anlamında da dev ülkesi olmayı hedefleyen Çin’in yenilenebilir enerji alanındaki kazanımlarını sürdürmesini bekliyor ve 2024 yılı güneş enerjisi kurulumlarında yüzde 7 oranında artış ve yeni rüzgar kapasitesinde yüzde 11 seviyesinde bir artış öngörüyor. Çin hükümeti tarafından sarfedilen bu yoğun çabalar, hem ülkenin enerji hedefleri, hem de küresel iklim değişikliğiyle mücadele açısından büyük önem arz ediyor.

Benzer İçerik

Alıntı:https://www.bloomberg.com/news/articles/2024-01-26/china-added-more-solar-panels-in-2023-than-us-did-in-its-entire-history?utm_campaign

Emrah Anıl Demir
Merhaba ben Emrah Anıl DEMİR. 2009 yılında  Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun oldum. An itibariyle Gazi Üniversitesi'nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimime, Anadolu Üniversitesi'nde Uluslar Arası İlişkiler  ve Atatürk Üniversitesinde Adalet Bölümünde eğitim ve öğrenim hayatıma devam etmekteyim.
    ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

    Henüz yorum yapılmamış.