Dolar 32,1041
BİST 10.656,96
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 18 °C
Hafif Yağmurlu

Avrupa rüzgar istatistikleri raporu yayımlandı

Avrupa Rüzgâr Enerjisi Birliği WindEurope tarafından hazırlanan rapora göre Türkiye kurulu güç sıralamasında Avrupa’da bir basamak yükselerek 6. sırada yer aldı

Avrupa rüzgar istatistikleri raporu yayımlandı
📢 Üye olmadan dosya (gold içerikler hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği WindEurope tarafından hazırlanan ve geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile paylaşılan “2022 Avrupa Rüzgar İstatistikleri ve 2023-2027 Görünümü” raporuna göre, 2022 yılı içerisinde sisteme ilave edilen rüzgar türbinlerinin kapasite ortalaması karasal rüzgar santralleri için 4,1 megawatt, deniz üstü rüzgar santralleri için 8 megawatt seviyesinde oldu.

Avrupa’da ulaşılan toplam 254 bin 788 megawatlık kurulu gücün yaklaşık üçte birine sahip olan 5 ülke, toplam sahip oldukları rüzgar enerjisi kapasitelerine göre Almanya 66 bin 322 megawat, İspanya 29 bin 798 megawat, Birleşik Krallık 28 bin 499 megawat, Fransa 21 bin 135 megawat ve İsveç 14 bin 585 megawat olarak raporda yer aldı.

Türkiye En Büyük 6 Ülkeden Biri Oldu

Türkiye’de geçen yıl mevcut sisteme ilave edilen rüzgar enerjisi kapasitesi 867 megawat olurken, toplam kurulu güç 11 bin 969 megawat kapasitesine yükseldi, Bu ilave edilen güç ile Türkiye kurulu güç sıralamasında Avrupa’da geçen yıl önceki yıla göre bir basamak daha yükselerek 6. sırada kendisine yer buldu. Türkiye kısa süre içerisinde ulaştığı 12 bin megawatlık kurulu güç ile Avrupa’nın kurulu güç açısından rüzgar enerjisinin yaklaşık üçte birini oluşturan 6 büyük ülkesinden biri olmayı başardı.

Türkiye Avrupa’da Elektrik Üretim Payını Hızla Arttırıyor

Yayımlanan “2022 Avrupa Rüzgar İstatistikleri ve 2023-2027 Görünümü” raporuna göre, ülkemizin Avrupa’da elektrik üretiminin payı hızla artıyor.

Bu raporda yer alan verilere göre, Danimarka’da rüzgardan üretilen elektriğin payı, tüm elektrik üretimi içinde yüzde 55 ile tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak kaydedildi. Danimarka’yı yüzde 34 oran ile İrlanda ve yüzde 28 oran ile Birleşik Krallık takip etti.

Almanya ve Portekiz’de ise rüzgardan üretilen elektriğin payı, tüm elektrik üretimi içinde yüzde 26 oldu. Rüzgar enerjisinin İspanya ve İsveç’te ise tüm elektrik kapasitesindeki payı yaklaşık olarak yüzde 25 olarak hesaplandı.

Türkiye’nin ise tüm elektrik kurulu gücünün içindeki rüzgar enerjisi kurulu gücünün payı yaklaşık yüzde 11 seviyesinde bulunuyor. Yayımlanan raporun sonuç bölümünde; Avrupa Birliği yenilenebilir enerjinin toplam elektrik üretimindeki payını 2030’da yüzde 45’e çıkarmayı hedefliyor ifadesi göze çarptı.

Avrupa Birliği’nin açıklanan bu hedefe ulaşması için 2023-2030 yılları arasında her yıl ortalama 31 bin megawatlık kapasiteyi elektrik sistemine entegre etmesi gerekiyor.

Ukrayna Savaş Sebebiyle Rüzgar Kurulu Gücünün Yüzde 75’ini Durdurdu

Yine aynı raporda yaklaşık 2 yıldır devam eden Rusya-Ukrayna Savaşı süresince enerji altyapıları önemli oranda zarar gören Ukrayna’nın, savaş döneminde olmasına rağmen rüzgar enerjisi kurulumlarının bir kısmını durdurmadığı belirtildi.

Geçen yıl 83 megavat kurulu rüzgar kapasitesini savaş haline rağmen sisteme ilave etmeyi başaran Ukrayna, 1300 megavatlık rüzgar kurulu gücün yüzde 75’inin operasyonları savaş dolayısıyla maalesef durdurdu.

Türkiye’de Rüzgar Enerjisinde En Yüksek Kurulu Güce Sahip 10 İl

Benzer İçerik

Emrah Anıl Demir
Merhaba ben Emrah Anıl DEMİR. 2009 yılında  Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun oldum. An itibariyle Gazi Üniversitesi'nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimime, Anadolu Üniversitesi'nde Uluslar Arası İlişkiler  ve Atatürk Üniversitesinde Adalet Bölümünde eğitim ve öğrenim hayatıma devam etmekteyim.
    ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

    Henüz yorum yapılmamış.