Dolar 33,0372
BİST 11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 30 °C
Hafif Yağmurlu

Yurt dışında mimarlar en çok hangi programı kullanıyor?

Ülke dışında mimarlık yapmayı mı hayal ediyorsunuz? İşte bölge bölge mimarlık ve iç mimarlık iş ilanlarında yurt dışında en fazla aranan kriterler.

Yurt dışında mimarlar en çok hangi programı kullanıyor?
📢 Üye olmadan dosya (gold içerikler hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Son yıllarda Türk Lirasının dövize karşı önemli ölçüde değer kaybetmesi zaten minimum düzeyde olan mimarlık ve mühendislik maaşlarını daha da itibarsızlaştırdı ve değersizleştirdi. Hal maalesef böyle olunca beyin göçü tekrar herkesin gündemine geldi. İnsanlar emeğinin ve mesleki bilgilerinin karşılığını dövizle kazandıran ülkelerde değerlendirme kararı almaya başladı.

Bu yazı dizimizde siz kıymetli okuyucularımız için yurt dışında özellikle ABD, İngiltere ve Avrupa çemberinde mimar ve iç mimarlar için en çok aranan özellikleri ve işe girmeleri için bilmeleri istenilen programları araştırdık.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Mimarlık

Amerika Birleşik Devletlerinde mimarlık yabancı uyruklu biri için diğer ülkelere kıyasla daha iyi bir alternatif olabilir. Nedeni ise Amerika Birleşik Devletleri’nin zaten birçok ulustan insanı içinde barındırıyor olması. Böylece uyruğunuza göre bir yabancılama muamelesi görmeme ihtimaliniz kuvvetle muhtemel (istisnai durumlar hariç)

Bu ülkede açılan birçok işe alım ilanında renk, dil, ırk, din gibi konularda ayrımcılık yapılmadığını kolayca gözlemleyebiliyorsunuz.

Eğer Birleşik Devletlere bir mimar olarak gitmeye ve orada çalışmaya karar verdiyseniz iş ilanlarında bilmeniz gereken bilgisayar programlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

-Revit (BIM):

BIM tabanlı yazılımlardan olan Revit, Birleşik Devletlerde iş ilanlarında hemen hemen AutoCAD’den bile daha fazla aranan özellik olarak karşımıza çıkıyor. Eğer bir firma mimar arıyor ve özellikle Revit talep etmiyorsa, mutlaka şu ibareyi iş ilanında görürsünüz “Revit başlıca tercih sebebidir ”Bizim ülkemizde de yapı sektörünün 4-5 yıl gibi kısa sayılabilecek bir süre içerisinde autocad yerine tamamen BIM sistemine dönmesi beklenmektedir.

-AutoCAD

Son yıllarda tüm mimarlar için olmazsa olmaz özelliğe sahip olan AutoCAD, Amerika Birleşik Devletlerin’deki mimarlık ofisleri için de olmazsa olmazlar içinde yer alan bir program. Günümüzde mimarlar tarafından en çok bu program kullanılmakta olup, projelerin 2 boyutlu ve 3 boyutlu çizimlerinin rahatlıkla yapılmasını sağlar.

-SketchUp:

Mimarlar ve iç mimarlar için en fazla rağbet gören iki büyük 3D bilgisayar yazılımlarından biri SketchUp. Sketchup, arayüzü çok sade ve oldukça yalın bir 3 boyutlu modelleme yazılımıdır. Öğrenmesi ve kullanması son derece basit olduğu için mimarlık alanında genellikle öğrenciyken öğrenilen, hızlıca 3B modeller oluşturulabilen temel bir programdır. Bu programın dezavantajı ise karmaşık ve detaylı sahnelerde 3ds max kadar özgür ve rahat olamamasıdır.

-Rhino:

Daha çok üç boyutlu görselleştirme ihtiyacı duyan firmalar, mimarlar ve özellikle iç mimarlar için Rhino‘yu zorunlu tutuyor.

Amerika’da üç boyutlu görselleştirme programlarından Türkiye’de sıkça kullanılan 3Ds Max programına ise pek rastlanmıyor. Hatta çoğu firma tarafından tercih edilmiyor.

-MS Office (Word, Excel, Outlook/Google Suite):

Amerika’daki tüm masa başı işlerde tüm işlerde olmazsa olmaz programların başında MS Office geliyor. Mimar ve iç mimarlar da bu gruba dahil.

-Microsoft Project:

Proje yönetim ve proje planlama ile ilgili Amerika’da en çok kullanılan programların başında geliyor. Her ne kadar firmadan firmaya bu talep değişkenlik gösterse de çoğu firma “ileri seviye”de bilinmesi gereken programlar arasında bu programı sayıyor.

Bu Arada Amerika’da maaşlar genellikle yıllık olarak konuşulur.

İngiltere’de Mimarlık

İngiltere’deki mimarlık sistemi de mimarlık firmalarının işleyişide ülkemizden epeyce farklı. Bu ülkede bir mimarlık ofisi açabilmeniz için bir mimarlık ofisinde en az 4 yıl aktif olarak çalışmış olmanız ve bunu ispatlayan belge almanız şart. Özellikle İngiltere’de Avrupa’nın büyük kısmında olduğu gibi katı ve disiplinli bir çalışma programı var ve alınan kararlarda duygusallığa asla yer yok. Bu pencereden baktığımızda eğer İngiltere’de mesleki kariyerinize devam etmek istiyorsanız genel kural ve kaidelerden asla taviz verilmeyeceğini bilerek sıkı çalışmanız gerektiğini bilmelisiniz. İngiltere’de çalışan Türklerden elde ettiğimiz bilgiye göre “İngiltere’nin bitmek tükenmek bilmeyen yağmuruna alışmalısınız.”

Eğer İngiltere’ye bir mimar olarak gidiyorsanız iş ilanlarında bilmeniz gereken bilgisayar programları şöyle sıralamamız mümkün;

Revit (BIM): İngiltere’deki mimarlık ofislerinde BIM tabanlı programlar mimari projeler açısından zorunlu hale getirildi. BIM tabanlı yazılımlar içerisinde en fazla rağbet gören program Revit. İngiltere’de AutoCAD’den daha fazla karşılaşacağınız bir yazılım programı varsa o program da Revit’tir.

Autocad: AutoCAD’in İngiltere’de son dönemlerde kullanımı önemli ölçüde düşse de iş olarak AutoCAD’in tercih edildiği yerlerde genellikle iki boyutlu çizim amacı ile kullanılan AutoCAD, daha çok üç boyutlu görselleştirme amaçları ile kullanılıyor. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse AutoCAD’in hem iki boyutlu hem de üç boyutlu çizim bilgilerine sahip olmanız büyük önem arz ediyor. İç mimarlar için ise AutoCAD daha çok iki boyutlu çizim işleri için isteniliyor.

-SketchUp, Rhino, 3Ds Max: İngiltere’de üç boyutlu programların kullanımı firmadan firmaya değişkenlik gösteriyor. Ancak genel olarak en çok tercih edilenler sırasıyla SketchUp, Rhino ve 3Ds Max.

-InDesign: InDesign İngiltere’de daha çok dergi ve basım işleri ile ilgili sunum hazırlama işlerinde kullanılıyor. Fakat hala nedenini anlayamadığım bir şekilde İngiltere’de Photoshop kadar hatta daha fazla talep edilen programlardan birisi.

-Photoshop: Bilhassa iç mimarlar için zorunlu şart olarak karşınıza çıkıyor. Dünyanın hemen hemen tüm noktalarında olduğu gibi Photoshop tasarımcılar için vazgeçilmez bir program.

-MS Office: İngiltere’de de tüm mimar ve iç mimarlar için MS Office programlarına ileri derecede hakimiyet olmazsa olmazlardan.

Avrupa’da Mimarlık

Avrupa’yı Almanya özelindeki iş ilanlarını göz önünde bulundurarak değerlendirdiğimizde en fazla talep edilen programın AutoCAD ve MS Office programları olduğunu görüyoruz. Bununla birlikte Revit bazı firmaların kırmızı çizgisi arasında. Fakat ABD ve İngiltere’deki kadar revaçta değil. Yine üç boyutlu görselleştirme programlarında özellikle bir tanesi istenilmiyor. Bu tanım Almanya içindeki iş ilanlarında genelde “Üç boyutlu görselleştirme programına hakim” şeklinde karşımıza çıkıyor.

Özet olarak üç boyutlu görselleştirme programı hala sebebini tam olarak anlayamasam da Almanya’da pek aranan bir özellik değil gibi gözüküyor. Bu detaylı ve kapsamlı araştırmayı hem mimar hem de iç mimarlar için özellikle yaptığımızı belirtekte fayda görüyorum.

Sonuç ve Genel Analiz

Yaptığımız detayşı incelemeler ve araştırmalar neticesinde; yurt dışında en çok tercih edilen programların başında AutoCAD ve Revit geldiğini belirtmekte yarar var. Özellikle Revit’in kendini gün be gün geliştirmesi ile AutoCAD’in etkisinin ve popülerliğinin zaman içerisinde azalacağını düşünüyoruz. Özellikle AutoCAD programında yapılabilen neredeyse tüm çalışmalar Revit üzerinden daha gelişmiş bir formatta daha kolay bir şekilde yapılabiliyor. (Bu analizi özellikle mimar ve iç mimarlar için belirttiğimizi söylemekte büyük fayda var. Diğer meslek gruplarında bu analiz değişiklik gösterebilir)

Gene yurt dışında en çok aranan ve bilinmesi istenilen özellikler arasında MS Office ve Microsoft Project programları yer alıyor. İş ilanlarında sıklıkla Photoshop da yine karşımıza çıkıyor.

Ülkemizde ise 3Ds Max tüm mimarlık ofislerinde en çok bilinmesi gereken ve iş ilanlarında istenilen programlar arasında yer alıyor. Bu durum zaman içerisinde yurt dışında da 3Ds Max lehine dönebilir. Çünkü Revit ve 3Ds Max Autodesk’e ait yazılımlar. Son dönemde yapılan güncellemeler gösteriyor ki Revit ile 3Ds Max arasındaki etkileşim daha çok artırılıyor.

Benzer İçerik:

Emrah Anıl Demir
Merhaba ben Emrah Anıl DEMİR. 2009 yılında  Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun oldum. An itibariyle Gazi Üniversitesi'nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimime, Anadolu Üniversitesi'nde Uluslar Arası İlişkiler  ve Atatürk Üniversitesinde Adalet Bölümünde eğitim ve öğrenim hayatıma devam etmekteyim.
    ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

    Henüz yorum yapılmamış.