Dolar 32,2247
BİST 10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 17 °C
Hafif Yağmurlu

Mimarlık öğrencilerinin mutlaka okuması gereken kitaplar

Kitaplar, her bir meslek dalı için değerli bir bilgi kaynağıdır. Kütüphanenize hoş bir katkı sağlayacak olan, mimari hakkındaki 13 kitabı listeledim.

Mimarlık öğrencilerinin mutlaka okuması gereken kitaplar
📢 Üye olmadan dosya (gold içerikler hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kitaplar, her bir meslek dalı için son derece değerli bir bilgi kaynağıdır. İster an itibariyle mimar ister gelecekteki bir mimar namzeti olun, isterse sadece mimarlık tutkusu olan birileri, kütüphanenize hoş katkı sağlayacak ve mesleki bilgi ve becerilerinize katkıda bulunacak olan kitapları siz değerli okurlarımız için derledik.

Şimdiden keyifli okumalar…

1-Mimarlık, Biçim, Mekan ve Düzen-Francis D.K Ching

Biçim, Mekân ve Düzen, mimari tasarımın kült kitaplarından biri olarak kabul edilmektedir. Bu klasik olarak kabul edilen görsel referans, hem mimarlık fakültesi öğrencilerinin hem de pratik yapan mimarların, yapılı çevrede biçim ve mekânın nasıl sıralandığını inceleyerek mimari tasarımın temel sözlüğünü anlamalarına yardımcı olur. Profesör Ching, bu eserinde titiz çizimini kullanarak, mimarlığın asli unsurları ile asırlar boyunca süre gelen kültürel sınırlar arasındaki ilişkiyi gözler önüne sermektedir.

Bu yaratıcı fikirler doğrultusunda Mimarlık: Biçim, Mekân ve Düzen, okuyucuyu yapılı çevreye eleştirel bir bakış açısından bakmaya teşvik eder ve mimariyi daha uyandıran farklı ve özgün bir anlayışı teşvik eder. Mimarlık kütüphanesinde mutlaka bulunması gereken önemli yapıtlar arasındadır.

2-Neufert Yapı Tasarım Bilgisi-Ernst Neufert

Neufert yapı tasarımı, bir yapı projesinin ilk tasarımı ve planlaması için son derece önemli hatta ve hatta referans niteliğinde bir eserdir. Sıradan bir yapı projesinin bile daha detaylı tasarımı, planlaması ve çerçeveyi oluşturmak için gereken temel ve asli bilgileri sunar. Büyük çapta yapı tipine göre düzenlenmiş, tüm ön değerlendirme verilerini kapsamaktadır. Ayrıca 6200’den fazla sahip olduğu diyagram ile mekânsal gereksinimler hakkında mimari verileri son derece akıcı bir şekilde sağlar.

Neufert’in bu kıymetli kitabında çoğu çizim boyutlandırılmıştır ve her yapı tipi için planlar, bölümler, saha düzenleri ve tasarım detayları mevcuttur. Kapsamlı bir kaynakça ve ayrıntılı bir metrik / emperyal dönüşüm tablolarıda kitap içerisine dâhil edilmiştir. İlk olarak 1936 yılında Almanya’da yayımlandığından beri, Her mimarın mutlaka kütüphanesinin baş köşesinde bulunması gereken kitap, pek çok çeviri aracılığıyla kademeli olarak revize edilmiş ve güncellenmiştir.

3-Bir Mimarlığa Doğru-Le Corbusier

Yirminci yüzyıl içerisinde yayınlanan kitaplar arasından tüm dikkatleri üzerine çemeyi başaran Le Corbusier imzalı bu kitap; mimarları, tarihsel stiller olarak mimarlık düşüncesini bırakmaya ve bu düşüncenin yerine modern dünyaya gözlerini açmaya davet etti.

Le Corbusier bu eserini; aynı anda bir mimar, şehir plancısı, tarihçi, eleştirmen ve kâşif olarak kaleme aldı Klasik Grek ve Rönesans Roması’nın görüşlerinin yanında kışkırtıcı bir şekilde yerleştirilen uçakların, arabaların ve okyanus yolcu gemilerinin çarpıcı görüntüleriyle Yeni Bir Mimariye Doğru çizdi. “’Ev yaşamak için bir makinedir (The house is a machine for living in)” gibi yenilikçi ve modern sloganları ile kitabına çağdaş yaşamın; mimari, teknoloji ve tarih arasındaki ilişkiyi nasıl gördüğünü yansıttı.

4-Mimarlık Okulunda Öğrendiğim 101 Şey-Matthew Frederick

Mimar ünvanının dışında yazarlığı ile de dikkatleri üzerine çeken Matthew Frederick imzalı bu grafik anlatımlı kitap; tasarım, çizim, yaratıcı süreç ve sunumda “Çizgi Nasıl Çizilir” temelinden renk teorisinin karmaşıklığına kadar kısa ve öğretici dersler vermektedir. Özellikle mimarlık öğrencilerinin stüdyoda ve kütüphanede tutmak isteyecekleri bu kitap yalın ve sade anlatımıyla her daim tasarım hakkında fikir ve ilham veren grafiksel anlatımları içerisinde bulundurmaktadır.

5-Çizimlerle Bina Yapım Rehberi Francis D.K. Chin

Bir yapının malzeme ve teknik uygulama temelleri üzerine efsane olarak kabul edilen bu kitabın güncellenerek yayınlanan son sürümünde, interaktif öğrenmenin sağlanabilmesi için örnek bir 3 boyutlu dijital yapı modeli anlatım tekniği uygulanmaktadır. Otuz yıldan fazla bir süredir sürekli olarak güncel tutulan ve Francis D.K. Ching’in en çok satan (bestseller) eserleri arasında olan yapıt, yapı uygulama tekniklerine ve ilkelerine olağanüstü bir bakış açısı katmıştır. Özgün, zengin ve detaylı yaklaşımı, yapı uygulama tekniğinin altında yatan tüm temel kavramları açıkça okuyucularına sunar.

6-Neoliberalizmin Mimarlığı-Douglas Spencer

Neoliberalizm Mimarisi, çağdaş mimarlıktaki neoliberal dönüşün sıkı bir eleştirisini okuyucularına sunuyor. Bu kitap, kendine has bir parametrik ve eleştiri sonrası mimarinin, aynı anda, ilerici olarak kendini tanıtırken kontrol ve uyum mekanizmalarına nasıl hizmet ettiğini ortaya koyuyor. Spencer’ın, Zaha Hadid, Patrik Schumacher, Rem Koolhaas, Greg Lynn ve Alejandro Zaera-Polo gibi ünlü figürlerin mimarisi ve yazılarına dair keskin ve sert bir analizi, onları neoliberal düşüncede öne sürdüğü gibi aynı özgürlük düşüncelerine haksız olduklarını gösteren anlatımıyla sıra dışı ve zamanının çok ötesinde bir kitap olarak karşımıza çıkarıyor.

7-İç Mekan Tasarımının Temelleri-Simon Dodsworth, Stephen Anderson

İç Mekân Tasarımının Temelleri adlı eser, iç tasarımın temel unsurlarını ve bu unsurları destekleyen dahiyane fikirleri detaylı bir şekilde ele alan kitaplardan biridir. Bu son derece önemli kitap, yaratıcı sürecin tamamını, ilk fikirleri araştırmaktan, onları üç boyutlu biçimde gerçekleştirmeye kadar tüm süreci içinde barındırıyor.

Kitabı okurken, iç tasarım sürecine katkı sağlamak için kurallar verilmiştir ve okuyucunun bireysel proje ihtiyaçlarına uygun metodolojileri uyarlamasına ve başlatmasına teşvik eder. Bu kıymetli yaklaşım, tasarımcılara kendi yeteneklerine dair bir inanç ve her birinin getirdiği benzersiz zorluklarla farklı projeleri ele alma güveni vermeyi amaçlamaktadır.

Kitap; öğrencileri ve uygulayıcıları, mekansal ilişkileri anlama ve sürdürülebilir materyallerin kullanımı gibi temel konular hakkında düşünmeye teşvik etmek için çeşitli diyagramlar ve konuşma noktaları içermektedir.

8-Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Mimarlık Fikri-Philip Wilkinson

Mısır’ın efsanevi yapılarından olan Giza Piramitlerinden Guggenheim’e kadar, bu canlı ve dinamik rehber, mimarideki kilit kavramları ve icatları açık ve net bir şekilde gözler önüne serer. Kitabın yazarı olan Philip Wilkinson, tarih boyunca, en önemli ve en meşhur mimari akımlar ve stiller konusundaki tanımlarının yanı sıra, en büyük mimarların en önemli ve temsili çalışmalarından değerli örnekler sergilemektedir.

Sahip olduğu bu özelliklerinden dolayı bir yapının ne zaman sadece bir yapı veya sanat eseri olduğunu merak ettiyseniz veyahut Gotik tonozlar, makaslar ve kemerler hakkında detaylı bilgi edinmek istiyorsanız, bu muhteşem kitap tam sizlik.

9-Az Yeterlidir-Pier Vittorio Aureli

Dünyanın nadide ve saygın mimarlarından olan Frank Lloyd Wright’ın ana felsefesi olan  “Az daha çoktur (Less is more)” modernist anlayışına atıfta bulunur. Ama reelde herşey öyle midir? Sonsuza kadar “daha azıyla daha fazlasını” yapmaya zorlandığımız bir dönemde, minimalizmin iddialarını romantikleştirebilir miyiz? Pier Vittorio Aureli için “tasarruf şıklığı (austerity chic)” nın geri dönüşü, anlamlı bir yaşam biçimi olması gereken şeyin bir sapmasıdır. Erken Hıristiyanlık dönemindeki çileciliğin yükselişini ve onun orta çağ manastırlarıyla kurumsallaşmasını eserinin ana konusu yapan Aureli, münzevi hayatın temel biriminin (keşiş hücresi) özel mülkün temeli haline geldiğini inceler. Ve oradan, her şeyin yanlış gitmeye başladığını savunmaya başlar.

10-Mimarlık Üzerine 10 Kitap-Vitruvius

Mimarlığa ve benzer sanatlara, klasik antik dönemlerden günümüze ulaşabilmiş tek tez olan De Architectura libri decem (Mimarlık Üzerine On Kitap), Batı dünyasında mimarlık tarihinin en önemli eserlerinden biri olmakla birlikte hümanist mimarisininin temel çerçevesini şekillendirir ve mimarın Rönesans döneminden günümüze kadarki simgesidir. Vitruvius’un Mimarlık Üzerine On Kitap adlı eseri; tarzını ifade eden çeviri, eleştirel yorum ve resimlerin yanı sıra, Ortada tanımlandığı gibi normatif özetleyiciden ziyade özgün ve yaratıcı bir düşünür olarak ortaya çıkan Vitruvius’un yeni bir görüntüsünü şekillendirmeyi hedeflemektedir.

11-Mutluluğun Mimarisi-Alain De Botton

Mutluluğun Mimarisi adlı eser, Kuzey Avrupa mimarisinden Japon ve İslam mimarisine kadar dünyanın pek çok farklı lokasyonlarında ortaya çıkmış ve dünya genelinde kabul görmüş mimari üslupları, Alain de Botton’un muhteşem anlatımıyla öğretiyor.

12-Mimarlar İçin Heidegger-Martin Heidegger

Bir mimar değil, filozof olan Martin Heidegger’in keskin kaleminden çıkan Mimarlar İçin Heidegger, mimarlığın kendisini başlı başına bir filozofik düşünme konusu edinmiş, bununla da yetinmeyip doğrudan mimarlara seslenen bir eser yazan çılgın bir filozofun zamanında ve günümüzde çok tartışma çıkaran kitabı.

13-Öğrencilerle Söyleşiler Louis I.Kahn

Bu eser, modern mimarlığın öncülerinden kabul edilen Louis Isadore Kahn’ın 1968 baharında Rice Üniversitesi mimarlık öğrencileriyle yaptığı söyleşi ve ders anlatımını içeriyor.

Benzer İçerik

Emrah Anıl Demir
Merhaba ben Emrah Anıl DEMİR. 2009 yılında  Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun oldum. An itibariyle Gazi Üniversitesi'nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimime, Anadolu Üniversitesi'nde Uluslar Arası İlişkiler  ve Atatürk Üniversitesinde Adalet Bölümünde eğitim ve öğrenim hayatıma devam etmekteyim.
    ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

    Henüz yorum yapılmamış.