Dolar 32,2247
BİST 10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 17 °C
Hafif Yağmurlu

İnşaat faaliyetleri halen pozitif tarafta seyrediyor

THBB’nin Hazır Beton Endeksi 2024 yılı Mart Ayı Raporuna göre; şubat ayında pozitif tarafa geçen Faaliyet Endeksi, mart ayında pozitif kısımda kalmayı başardı.

İnşaat faaliyetleri halen pozitif tarafta seyrediyor
📢 Üye olmadan dosya (gold içerikler hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Türkiye Hazır Beton Birliği’nin (THBB) Hazır Beton Endeksi 2024 yılı Mart Ayı Raporu geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile paylaşıldı. Rapora göre; 2024 yılı Şubat ayı itibariyle pozitif tarafa geçen Faaliyet Endeksi, Mart ayı içerisinde sınırlı bir azalmaya rağmen pozitif kısımda kalmayı başardı.

Ancak güven ve beklenti endeksleri ise tam tersine eşik değeri seviyesinin altında kaldı. Güven Endeksi mart ayında artış göstermesine rağmen bu artış istenilen seviyede olmadı. Beklenti Endeksi ise mart ayı içerisinde geriledi. Faaliyet Endeksi pozitif seviyede kalsa da Beklenti ve Güven Endekslerinin düşük seyretmesi, 2024 yılının ikinci periyodunda inşaat açısından iyimser ve olumlu bir öngörüde bulunmak için erken olduğunu gösteriyor.

Geride kalan mart ayında Faaliyet dışındaki endeksler 2023 yılının aynı ayına kıyasla azalmış durumda. En fazla daralma ise Beklenti Endeksi’nde tespit edildi. Faaliyet Endeksi’ndeki artışın, eşik değere oldukça yakın olduğu fazlasıyla dikkat çekti. Bu durumda Faaliyet’teki yükseliş anlamlı bir seviyede olmakla birlikte istenilen düzeyde değil. Faaliyet Endeksi’ndeki artış, Güven ve Beklenti’deki azalışı yeterince karşılayamadığı için Birleşik Beton Endeksi sınırlı da olsa gerilemiş durumda.

Raporun sonuçları hakkında açıklamalarda bulunan Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Yavuz Işık, “2024 yılı Şubat ayı itibariyle pozitif eğilime geçen Faaliyet Endeksi, mart ayında sınırlı bir azalmaya rağmen pozitif kısımda kalmayı başarmıştır. Beklenti ve Güven Endekslerinin düşük seviyede seyretmesi, 2024 yılının ikinci çeyreğinde inşaat açısından iyimser bir öngörüde bulunmak için erken olduğunu göstermektedir.” dedi.

Türkiye ekonomisi ve inşaat sektörüne yönelik çok önemli açıklamalarda bulunan THBB Başkanı Yavuz Işık, açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Konut fiyatlarında Covid-19 pandemisinin de etkisiyle 2020 yılından itibaren başlayan artış eğilimi 2022 yılında katlanarakdevam etmiş ve 2022 yılının son üç ayında pik noktasına çıkmıştır.

2022 yılının son çeyreğinden itibaren konut fiyatlarının artış eğiliminde önemli seviyede azalma başlamıştır. Geride bıraktığımız periyotta konut fiyatları ve konut maliyetleri, eskisi kadar hızlı olmasa da hâlen artış eğilimini korumaktadır. Deprem bölgesi ve kentsel dönüşümün hızlı olduğu şehirler dışında inşaat sektöründe talep hâlen istenilen düzeyde görünmemektedir.

Her ne kadar yerel seçimler sonrası sürece ilişkin olumsuz ihtimaller ortadan kalksa da, konut talebinin düşük kalacağı ve bankacılık sektöründe konut talebini destekleyecek önwemli bir hamle gelmeyeceği beklentisi yeni projelere başlama iştahını önemli ölçüde düşürmektedir.” dedi.

Benzer İçerik

Alıntı:https://www.thbb.org/sektor/hazir-beton-endeksi/hazir-beton-endeksi-2024-mart-ayi-rapor/

Emrah Anıl Demir
Merhaba ben Emrah Anıl DEMİR. 2009 yılında  Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun oldum. An itibariyle Gazi Üniversitesi'nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimime, Anadolu Üniversitesi'nde Uluslar Arası İlişkiler  ve Atatürk Üniversitesinde Adalet Bölümünde eğitim ve öğrenim hayatıma devam etmekteyim.
    ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

    Henüz yorum yapılmamış.