Dolar 32,8221
BİST 10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 34 °C
Açık

Türk müteahhitlik şirketleri için Balkan seferi başladı

Türk müteahhitlik firmaları Balkan seferine çıktı. Yılın ilk 4 ayında Romanya’da alınan projelerin toplam büyüklüğü 2,5 milyar Euro’ seviyesine ulaştı!

Türk müteahhitlik şirketleri için Balkan seferi başladı
📢 Üye olmadan dosya (gold içerikler hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Rusya ve Ukrayna arasında devam etmekte olan savaş sebebiyle Türk müteahhitler rotasını Balkan ülkelerine kırdı. 2023 yılı itibariyle Romanya pazarına ağırlık veren Türk müteahhitlik firmaları son olarak 266 milyon euroluk Sibiu-Fagaras otoyol projesini üstlenmeyi başardı. Böylece yılın ilk 4 ayında Romanya’da alınan projelerin toplam büyüklüğü 2,5 milyar euro seviyesine ulaştı.

Kuzey Afrika’da halen etkileri derinden hissedilmekte olan Arap Ba­harı, Rusya’nın Ukraynayı ilhak etme girişimi ve akabinde yaşanan ekonomik ambar­golar, Ortadoğu’da son yıllar­da kendini gösteren ve tüm Ortadoğu coğrafyasına sirayet eden siyasi sorun­lar Türk müteahhitlik şirketlerini, Avrupa’ya yöneltti. Bugüne kadar toplam 133 ülke­de yaklaşık 478 milyar dolar değerinde 11 bin 717 adet proje üstlenen Türk müteahhitlik sektörü, 2023 yılını 20 milyar dolar­lık işle kapatmayı amaçlıyor. Belirlenen hedefe ulaşmada en önemli rolü ise Romanya ve Bulgaristan’ın başını çektiği Balkan coğrafyası üstleni­yor. Bilhassa Romanya son dönemde oldukça önemli bir hedef pazar konumunda. 1972 yılından bu güne Roman­ya’da 197 adet proje ve 6.7 milyar dolar­lık iş üstlenen Türk müteahhitlik firmaları son olarak Romanya’da 266 milyon euro değerinde bir iş daha almayı başardı.

Otoyol 4 Yıl İçerisinde Tamamlanacak

Türk inşaat firmaları Makyol ve Yapı Merkezi’nden oluşan Türk ortak teşebbüsü, Sibiu-Fagaras oto­yolu inşaatının bir bölümünün inşası için 1,19 milyar Rumen Lei (266 milyon euro) değerindeki ihaleyi kazanmayı başasdı. Romanya Ulaştır­ma Bakanı Sorin Grindeanu tarafından konu hakkında yapılan açıklamada, Türk ortak teşebbüsünün kazandığı pro­jenin toplam 16.2 kilometre uzunluğunda olacağı ve 4 yıl içerisinde tamamlanaca­ğını ifade etti. Önemli bir Balkan ülkesi olan Romanya’da 2023 yılının başından bu yana düzenlenen 3 büyük ihaleyi Türk şirketleri kazanmayı başardı. Bu ihalelerden en fazla dikkat çekeni ise Türk in­şaat şirketi Gülermak’ında içerisinde yer aldığı konsorsiyumun kazandığı iki iş oldu. Cluj-Napoca arasında­ faaliyete geçecek olan Metro Line 1 isimli hattı, ortak teşebbüs 9.1 milyar Rumen Lei (1.8 milyar euro) ile kazandı. Bir başka önemli proje olan Bükreş’teki havalima­nı-şehir merkezi metro ihalesini Gülermak ve Rumen ortağı Somet, 1,3 milyar Rumen Lei (260 milyon euro) teklif vererek kazanmayı başardı. 2023 yılı Şubat ayında ise ESTA ve Gü­nal Grup Romanya’da yeni yol ya­pım ihalesini üstlendi. Türk ortak teşebbüsü, 36 ay içerisinde tamamlanması hedeflenen Baldana-Targovişte projesinin modernizasyon işleri 870 milyon Rumen Lei yani 3.5 milyar liraya üstlendi. Kazanılan bu ihaleler ile Türk şirketleri 2023 yılının en başından beri toplam 3 projeyle 2.5 milyar euro yani 55 milyar liralık iş alarak herkesi şaşırttı.

3 Milyar Liralık İş Sırada

Türkiye Müteahhitler Birli­ği (TMB) Başkanı M. Erdal Eren Balkan ülkelerindeki proje ve yapım işlerine dair , “Balkan ülkeleri son dönemde proje ve yatırım olanaklarıyla tüm spot ışıklarını üzerine topladı. Romanya’da yetkililer ile yapılan görüşmelerden, 3 milyar dolarlık bir proje portföyünün de yakın zamanda Türk müteahhit­lerinin tekliflerine e beğenilerine sunacağını bi­liyoruz. Dünyada dev bir marka konumuna gelen sektörümüzün hızını kesen şartlar düzenlendiği takdirde ül­kemiz ekonomisine katkısı artar. 2023 yılının ilk 4 ayında 4,8 milyar dolar olan yeni proje tutarımızın yıl so­nunda 20 milyar dolara ulaşması­nı bekliyoruz” şeklinde görüşlerini açıkladı.

Balkanların Yükselen Değeri Makedonya da Yeni Projeler Ülkemizi Bekliyor

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, Türk inşaat sektörünün bugüne kadar Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Romanya, Sırbistan, Slovenya ve Yunanistan ülkelerinin yer aldığı Balkan coğrafyasında ulaştığı toplam iş hacmi 19,2 milyar dolar seviyesine ulaştı. Böylece Balkan ülkelerinin Türk müteahhitlerin yurt dışındaki toplam proje tutarından yüzde 4 oranında pay aldı. Balkan ülkeleri içerisinde Romanya, 6,7 milyar dolarlık rakam ve 197 adet projeyle ilk sırada yer alırken, Romanya’yı 2,2 milyar dolar büyüklüğündeki iş hacmi ve 75 adet projeyle Bulgaristan bu ülkeyi yaklaşık 2 milyon dolarlık iş hacmi ve 43 adet projeyle de Makedonya takip etti. 2023 yılının Nisan ayı sonu itibarıyla ise Makedonya’da alınmış toplam 700 milyon dolarlık 3 yeni devasa proje dikkatleri üzerinde toplarken, Romanya ve Bulgaristan pazarlarında da Türk Müteahhitlik şirketlerinin yakaladığı ivme dikkat çekici seviyede.

Benzer İçerik

Emrah Anıl Demir
Merhaba ben Emrah Anıl DEMİR. 2009 yılında  Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun oldum. An itibariyle Gazi Üniversitesi'nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimime, Anadolu Üniversitesi'nde Uluslar Arası İlişkiler  ve Atatürk Üniversitesinde Adalet Bölümünde eğitim ve öğrenim hayatıma devam etmekteyim.
    ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

    Henüz yorum yapılmamış.