Dolar 32,8796
BİST 11.103,39
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 31 °C
Az Bulutlu

Müteahhit kaçıp işi yarım bıraktı dönemi sona eriyor

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu geçtiğimiz günlerde bina tamamlama sigortasında yeni döneme ilişkin yazılı açıklamada bulundu.

Müteahhit kaçıp işi yarım bıraktı dönemi sona eriyor
📢 Üye olmadan dosya (gold içerikler hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan yazılı açıklamada, tüm inşaat projelerinin Bina Tamamlama Sigortası kapsamına alındığına değinilerek, projeye aykırı işlemlerin de teminat kapsamına dâhil edildiği belirtildi. Teslim edilmeyen ve/veya tamamlanamayan projeleri sigorta şirketlerinin yapması durumunda, mağduriyete uğrayan hak sahiplerine emsale göre kira ödemesi yapılacağının altı çizilen açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Yeni dönemde; ön ödemeli konut satış sözleşmelerine ilave olarak 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası büyük bir hız kazanan kentsel dönüşüm projeleri ile diğer tüm inşaat projeleri Bina Tamamlama Sigortası kapsamına dahil edildi. Böylelikle, tüketicilerin yanı sıra arsa sahipleri de müteahhitlerinden bu sigortayı talep edebileceklerdir.

Hedef Hak Sahiplerinin Mağduriyetini Önlemek

Uygulamaya girecek olan bina tamamlama sigortası sayesinde satıcı/müteahhitin; iflası, ölümü ve teslim tarihini müteakip 12 ay içerisinde konutu teslim edememesi teminat/güvence altına alındı. Teslim tarihini takip eden 12 ay içinde konutun teslim edilememesi halinde, mevzuata veya ruhsatlı projeye uygun olmayan işlemler de teminat kapsamı içerisine alınarak arsa sahipleri/tüketicilere sağlanan koruma güçlendirildi. Ayrıca, konutun sigorta şirketince tamamlanacak olması halinde, sigorta şirketince gecikme süresince hak sahiplerine emsale guygun olarak hesaplanacak kira ödemesi yapılmasına ilişkin düzenleme ile hak sahiplerinin olası mağduriyetlerinin tamamen önüne geçilmisi amaçlanıyor.

Tüm bu düzenlemelere ilave olarak, hem satıcının/müteahhittin hem de hak sahiplerinin ihtiyaçlarına cevaz verecek şekilde bir işleyiş planlanmıştır. Bu minvalde, hak sahiplerinin birikimlerinin teminat altına alınmasının yanı sıra satıcı/müteahhitlerin yasal olarak sunmakla sorumlu oldukları teminata, banka kredilerini tüketmeden ve teminat mektubuna başvurmadan kolayca ulaşabilme imkânı sağlanarak finansal alternatif modeli yaratılmıştır.

Ayrıca, sigorta şirketlerinin, satıcı/müteahhit üzerinde yapacağı kapsamlı risk değerlendirmesi ile projeye idari, teknik ve finansal risk denetimi sağlanması sonucu sigortanın risk yönetim fonksiyonu da devreye alınarak, inşaat sektöründe ikincil bir denetim mekanizmasının oluşturulması başarılmıştır. Böylece, kentsel dönüşüm ve ön ödemeli konut satış projeleri başta olmak üzere tüm inşaat projelerinde yıllarca yaşanan mağduriyetlerin önüne geçilmesi konusunda önemli ve devasa bir adım atılmıştır.

Benzer İçerik

Emrah Anıl Demir
Merhaba ben Emrah Anıl DEMİR. 2009 yılında  Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun oldum. An itibariyle Gazi Üniversitesi'nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimime, Anadolu Üniversitesi'nde Uluslar Arası İlişkiler  ve Atatürk Üniversitesinde Adalet Bölümünde eğitim ve öğrenim hayatıma devam etmekteyim.
    ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

    Henüz yorum yapılmamış.