Dolar 32,8270
BİST 10.739,94
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 30 °C
Açık

Mevcut konut satışları artarken inşaat izinleri düştü

Ülkemizde Ağustos ayı içerisinde mevcut konut satışları artarken inşaat izinleri düştü Bu yazımzıda bu verilerin sebeplerini ve ekonomik etkilerini araştırdık.

Mevcut konut satışları artarken inşaat izinleri düştü
📢 Üye olmadan dosya (gold içerikler hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ülkemizde konut piyasası, 2023 yılının Ağustos ayı içerisinde son derece karışık bir performans sergiledi. Mevcut konut satışları Temmuz ayına göre artış gösterirken, inşaat izinlerindeki düşüş ise dikkat çekti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ülke genelinde yayınlanan verilere göre, ülkemizde mevcut konut satışları 2023 yılı Temmuz ayı içerisinde 77.907 adetten Ağustos ayında 86.781 adede yükseldi. Bu rakamlar, bir önceki aya göre %11,4’lük bir artış eğliminin gerçekleştiği anlamına geliyor.

Yine açıklanan verilere göre mevcut konut satışları yıllık bazda ise %48,5 oranında azalış eğilimi gösterdi. 2022 yılının Ağustos ayı içerisinde 168.480 adet olan mevcut konut satış rakamları 2023 yılının Ağustos ayında ise 86.781 adet olarak gerçekleşti.

Türkiye’de mevcut konut satışları, 2013’ten 2023’e kadar ortalama olarak 67.246,55 adet olup, 2020 yılı Temmuz ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 161.420 adete ve 2020 yılı Nisan ayında ise tüm zamanların en düşük olan 27.935 adete ulaştı.

Mevcut konut satışlarının artmasının başlıca sebepleri arasında, düşük faiz oranları, hükümet destekli konut kredisi kampanyaları, Covid-19 pandemisi sonrası normalleşme süreci, deprem sonrası insanların başka illerde ihtiyaç duyduğu konaklama gereksinimi ve talep birikimi sayılabilir.

Mevcut konut satışlarının ekonomik yansımaları arasında ise, konut stoğunda yaşanan azalma, emlak sektörünün canlanması, tüketici güveninin artması ve gayrimenkul fiyatlarının yükselmesi sayılabilir.

İnşaat İzinleri Önemli Ölçüde Düştü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ülke genelinde açıklanan verilere göre, Türkiye’deki inşaat izinleri, 2023 yılının Temmuz ayında 87.821 adetten 2023 yılının Ağustos ayında 80.118 adete düştü. Bu rakamlar, Temmuz ayına kıyasla %8,8 oranında bir azalış anlamına geliyor.

İnşaat izinleri yıllık bazda incelendiğinde ise %19,7 oranında artış eğilimi gösterdiği anlaşılıyor. 2022 yılının Ağustos ayında 66.928 adet olan inşaat izinlerinin 2023 yılının Ağustos ayında 80.118 adete yükseldiği görülüyor.

Türkiye’deki inşaat izinleri, 2002 yılından 2023 yılına kadar ortalama 55.203,97 birim olup, 2017 yılı Eylül ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 332.520 birime ve 2002 yılının Ocak ayında ise tüm zamanların en düşük seviyesi olan 4.815 birime ulaştı.

İnşaat izinlerinin düşmesinin başlıca sebepleri arasında, sürekli artış eğilimi gösteren yüksek maliyetler, arsa sıkıntısı, talep daralması, yasal düzenlemeler ve ekonomik belirsizlikler gösterilebilir. İnşaat izinlerinin ekonomik yansımaları arasında ise, inşaat sektörünün yavaşlaması, istihdam sıkıntısı, kalifiye usta problemi, yatırımların gerilemesi ve büyümenin yavaşlaması gösterilebilir.

Sonuç Olarak

Türkiye’de konut piyasası, 2023 yılının Ağustos ayı içerisinde mevcut konut satışları ve inşaat izinleri açısından farklı bir eğilim gösterdi. Mevcut konut satışları artış eğilimi gösterirken, inşaat izinleri düşüş eğilimi gösterdi. Bu eğilimler, konut piyasasının hem talep hem de arz tarafında farklı dinamiklerin etkisi altında olduğunu gözler önüne seriyor.

Konut piyasasının akıbeti ise, açıklanacak faiz oranları, kredi koşulları, pandemi süreci, ekonomik güven ve fiyat beklentileri gibi etkenlere bağlı olacak.

Benzer İçerik

Alıntı:https://www.kamugundemi.com/finans/turkiyede-konut-piyasasi-mevcut-konut-satislari-artarken-insaat-izinleri-dustu-44478

Emrah Anıl Demir
Merhaba ben Emrah Anıl DEMİR. 2009 yılında  Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun oldum. An itibariyle Gazi Üniversitesi'nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimime, Anadolu Üniversitesi'nde Uluslar Arası İlişkiler  ve Atatürk Üniversitesinde Adalet Bölümünde eğitim ve öğrenim hayatıma devam etmekteyim.
    ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

    Henüz yorum yapılmamış.