Dolar 32,8491
BİST 10.739,94
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 31 °C
Açık

Konut inşaatında iptaller tarihi zirve yaptı!

Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo) tarafından açıklanan ekim ayı anketine göre Almanya’da konut inşaatlarındaki iptaller tarihi zirve yaptı.

Konut inşaatında iptaller tarihi zirve yaptı!
📢 Üye olmadan dosya (gold içerikler hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Almanya’da faaliyet gösteren ekonomik düşünce kuruluşu Ifo’nun geçtiğimiz günlerde yayınladığı Ekim ayı anketine göre, Almanya’nın konut inşaat sektörü bir kez daha büyük bir iptal dalgasıyla karşı karşıya kaldı. Ekim ayı ankete göre, Almanya’da kredi faizleri ve maliyetlerdeki aşırı artışlardan dolayı daha evvelden başlayan konut inşaatlarındaki iptal dalgası zirve noktasına ulaştı. Çok sayıda inşaat firması projelerini iptal etmek zorunda kaldı.

Almanya’da büyük yankı uyandıran ankete göre, Ekim ayı içerisinde gayrimenkul geliştirme şirketlerinin %22,2’si projelerini tereddütsüz iptal etti. Bu oran, Eylül ayı içerisinde ise %21,4 seviyesindeydi. Ifo’nun ekonomik araştırma bölümü başkanı olan Klaus Wohlrabe, “Vaziyet her geçen gün Almanya açısından daha da kötüye gidiyor. İrili ufaklı projeler, yüksek faiz oranları ve yüksek inşaat maliyetleri sebebiyle büyük bir hüsranla neticeleniyor. Konut yapım işlerinde yeni işler minimum seviyeye inmiş durumda ve şirketlerin sipariş birikimleri büyük bir hızla azalıyor.” şeklinde konuştu.

Sipariş eksikliği bildiren şirketlerin oranı, 2023 yılı Eylül ayında %46,6 iken yine 2023 yılı Ekim ayında bu oran %48,7 seviyesine yükseldi. 2022 yılı Ekim ayında ise bu oran yalnızca %18,7 seviyesindeydi. Şirketlerin beklenti oranını ölçen barometresi ise eksi 63,9 puanla “olağanüstü düşük” seviyesine geriledi.

Her 10 Firmadan Biri Mali Sıkıntıda

Konut inşaatı alanında faaliyet gösteren şirketlerin aşağı-yukarı yarısının sipariş eksikliği yaşadığı ve bu sayının her geçen ay abüyük bir ivmeyle rttığını vurgulayan Wohlrabe, “Bu durum pek çok şirket için flas riski dahi taşıyor. Her 10 şirketten 1’i zaten mali sıkıntı yaşadığını tarafımıza bildirdi. Şirketler zor dönemlere kendilerini hazırlamaya çalışırken konut inşaatı sektörünün görünümü belirsiz olmaya ve soru işaretleriyle dolu olmaya devam ediyor.” ifadesini kullandı.

İnşaat Sektöründe Yaşanmakta Olan Kriz Alman Ekonomisini de Derinden Etkiliyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB), yüksek enflasyona karşı artan faiz oranlarıyla ciddi bir mücadele veriyor. Ancak uygulanan bu metod da inşaat ve diğer sektörlerdeki yatırımları daha pahalı bir hale getirerek ekonomide önemli ve derin sorunlara yol açıyor. Özellikle son dönemde malzeme maliyetleri de ciddi manada arttığından, bu durum birçok projeyi yüklenici firmalar açısından karsız bir hale getiriyor.

Konunun uzmanlarına göre, bu özellikle Almanya’nın büyük yerleşim merkezlerinde uygun fiyatlı konutların önümüzdeki yıllarda da yetersiz kalmasına sebep olacak ve “kiralık daire” sosyal pronlemi büyüyecek. Ayrıca inşaat sektöründe yaşanmakta olan kriz Alman ekonomisini de önemli ölçüde zorluyor.

Ekonomik Büyüme Düşüş Gösterecek

Almanya ekonomisi yılın 3. zayıf satın alma gücü ve yüksek faiz oranları nedeniyle önceki 3 aylık döneme nazaran yüzde 0,1 oranın da daralmıştı. Birçok ekonomiste göre yılın 4. çeyreğinde ekonomik büyüme yeniden gerileyecek ve bu da Avrupa’nın en büyük ekonomilerinden biri olan Alman ekonomisini resesyona sokacak. Alman hükümeti, 11 Ekim tarihinde 2023 yılı için daha önce yüzde 0,4 olarak açıkladığı resmi büyüme beklentisini küresel ekonomide yaşanmakta olan durgunluk sebebiyle eksi yüzde 0,4 olarak revize etmişti.

Uluslararası Para Fonu da (IMF) Almanya’nın, bu yıl için büyüme beklentisini yüzde eksi 0,3 oranından eksi 0,5 oranına indirerek, 2023 yılı için küçülen tek gelişmiş ülke olacağını bildirmişti.

Benzer İçerik

Alıntı:https://tr.investing.com/news/economic-indicators/ifo-anketine-gore-almanyada-konut-insaatlarnda-iptaller-zirve-yapt-2590072

Emrah Anıl Demir
Merhaba ben Emrah Anıl DEMİR. 2009 yılında  Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun oldum. An itibariyle Gazi Üniversitesi'nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimime, Anadolu Üniversitesi'nde Uluslar Arası İlişkiler  ve Atatürk Üniversitesinde Adalet Bölümünde eğitim ve öğrenim hayatıma devam etmekteyim.
    ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

    Henüz yorum yapılmamış.