Dolar 32,1162
BİST 10.656,96
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 18 °C
Yağmurlu

Konut fiyatları düşecek mi? Ne zaman düşecek?

Merhaba ben Metehan Özdemir. İnşaat Yüksek Mühendisiyim. 2005 yılından bugüne kadar sizlere daha iyi hizmet verebilmek için çalışmalarıma aralıksız devam etmekteyim.

Konut fiyatları düşecek mi? Konut fiyatları ne zaman düşecek? Ne zaman konut almalıyım? sorularının cevabını köşe yazımda bulabilirsiniz…

Türkiye’de konut fiyatlarındaki artış, uzun süredir gündemdeki en önemli konuların başında gelmektedir. Bunun başlıca sebepleri arasında ise faizlerin bir dönem düşmesi, inşaat maliyetlerindeki artış, döviz kurlarındaki yükseliş ve 2023 yılının ilk aylarında meydana gelen ve 11 ilimizi etkileyen depremler gelmektedir. Söz konusu sebeplerden dolayı arz talep dengesi bozuldu ve enflasyonun artışı ile rusya-ukrayna arasındaki savaştan kaçmaya çalışan yabancıların ülkemizden konut alma isteklerinin artmasıda fiyat artışlarını iyice önlenemez hale getirdi.

Peki, bir çok kesimin özellikle kredilerin daraltılması ve faiz oranlarındaki artışların konut fiyatlarını aşağı yönde etkileyeceği beklentisi ne kadar doğru? Söz konusu önlemler konuta olan talebi azaltacak olsa da, bu konut fiyatlarının düşeceği anlamına gelmemelidir.

Konut Fiyatı ve İnşaat Maliyetleri Değişim Grafiği

Çünkü, inşaat maliyetlerindeki artış her geçen gün artmaktadır. Bu, da özellikle yeni yapılan konutların maliyetlerine ve satış fiyatlarına yansıyacaktır. Yüksek faiz ve enflasyon ortamında konutunu satmakta zorlanacağını düşünen firmalar/kişiler yeni konut yapımını azaltacağından dolayı, sıfır konut fiyatlarının biraz daha artması olası bir sonuç olacaktır. Sıfır konut üretimindeki düşüş özellikle yabancı yatırımcıyı büyükşehirlerde ikinci el konut alımına yönlendirecek buna bağlı olarak acil olmayan ikinci el konut fiyatlarının biraz daha yükselmesi beklenebilir.

Enflasyon Oranında Artmayan Konut Fiyatını Düşmüş Olarak Düşünebiliriz

Konut fiyatları son bir yıl içinde yüzde 184,6 oranında yükselişle, enflasyonun bir yıllık artışının üzerinde bir artış gösterdi. Konut alacakların kredilere kolay ulaşamaması, elinde para olanların ise yüksek faizle vadeli olarak değerlendirmesi, konut fiyatlarını düşürmesede enflasyon artış oranından daha az oranda artmasını sağlayacağından konut fiyatları daha makul seviyelere gelmiş olacak.

USD - Türkiye Konut Fiyatı Değişim Grafiği

Döviz Bazlı Konut Fiyatları Düşebilir

Türk lirası bazlı konut fiyatlarının düşmesi beklenmese de, dövizdeki artışa bağlı olarak konut fiyatlarının döviz karşısındaki değeri düşebilir. Bu da yabancıların daha fazla konut almasına yol açabilir.

Arsa Fiyatları Bu Süreçten Nasıl Etkilenir?

Müteahhitler maliyetleri düşürmek için ucuz arsalara yönelebilir. Ayrıca, devletinde inşaat maliyetlerini düşürmek ve düşük gelirlilere konut yapılmasını sağlamak için, ucuz arsa temini konusunda destekler vererek, arsa fiyatlarının bir miktar geriye gidişine veya fiyat artışlarının olmadığı bekleme süresine girebileceği düşünülmektedir.

Sonuç Olarak;

Konut fiyatları düşmesede fiyat artışlarında yavaşlama olabilir, elinde parası olan yatırımcılar için fırsatlarda doğabilir. Döviz bazlı fiyatların düşmesi ise yabancı yatırımcıya yarayabilir. Arsa fiyatları ise devletin sosyal konut projeleri doğrultusunda düşebilir ve buna bağlı olarak inşaat maliyetleri az da olsa düşürülebilir.

Yazara Ait Tüm Köşe Yazıları…

Youtube sayfamıza abone ol…

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.