Dolar 32,7918
BİST 10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 34 °C
Parçalı Bulutlu

İş ve inşaat makineleri ihracatı yüzde 14 arttı

Türkiye iş ve inşaat makineleri sektörü, 2023 yılında yüzde 14 artışla 2,26 milyar dolarlık ihracat yaparak ülke ekonomisine önemli katkıda bulundu.

İş ve inşaat makineleri ihracatı yüzde 14 arttı
📢 Üye olmadan dosya (gold içerikler hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Türkiye iş ve inşaat makineleri sektörü ile istif makinaları sektörü 2023 yılını hem makina satışları açısından hem de ihracat açısından artışla tamamladı. Özellikle iş makinaları pazarındaki hatr-ı sayılır artışa Kovid-19 pandemisi döneminde yığılan taleplerin karşılanması, motor faz geçişi gibi sektörün yeşil dönüşümüne ayak uydurmasını sağlayacak devrimsel yenilikler ile 6 Şubatta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin ortaya çıkardığı ani makine ihtiyacı gibi unsurlar sebep oldu.

Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) tarafından geçriğimiz günlerde yayınlanan verilere göre, 2022 yılı içerisinde yaklaşık 12 bin adet olan iş ve inşaat makinaları iç pazar satış rakamı, yaşanan ciddi ve önemli pazar artışıyla birlikte 2023 yılında 15 bin adede rakamına ulaştı. 2024 yılının ilk çeyreğinde iş ve inşaat makinaları sektöründe iç pazarda 3 bin 336 adet makina satışı yapıldı. İş ve inşaat makinaları sektöründe 2023 yılı genelinde ihracat, 2022 yılıyla mukayese edildiğinde yaklaşık yüzde 14 seviyesinde artarak 2,26 milyar dolar seviyesine ulaştı. 2024 yılının ilk 3 aylık döneminde sektörde ihracat, 2023 yılının aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 8,7 oranında artış gözlemlenerek yaklaşık 523 milyon dolar seviyelerine ulaştı.

İstif Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği (İSDER) verilerine göre; istif makinaları sektöründe 2022 yılında 12 bin 921 adet istif makinası satışı yapılırken, bu rakam 2023 yılında yüzde 21 seviyesinde artarak 15 bin 652 adede yükseldi. Sektörde 2022 yılı içerisinde 627 milyon dolar tutarında ihracat gerçekleştirilirken , sektörün bütünleyici alt sektörleri dâhil edildiğinde 2023 yılında ihracat yaklaşık olarak 1 milyar dolar gibi ciddi bir seviyeye ulaştı. 2024 yılının Ocak-Mart döneminde sektörde ihracat, 2023 yılının aynı periyodu ile mukayese edildiğinde yüzde 4,8 oranında artarak yaklaşık 164 milyon dolar seviyelerine ulaştı.

Yeşil Dönüşüm Makine Satışlarında Etkili Oldu

7. Uluslararası İş ve İnşaat Makina, Teknoloji ve Aletleri İhtisas Fuarı, KOMATEK 2024 Fuarı’nın lansman toplantısı Double Tree by Hilton Moda Oteli’nde gerçekleşti. İMDER Yönetim Kurulu Başkanı olan Sayın Nadir Akgün ve İSDER Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Serkan Karataş KOMATEK 2024 Fuarı’nın lansman toplantısına katıldılar ve çok önemli açıklamalarda bulundular.

İMDER Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Nadir Akgün, lansman günün yaptığı konuşmada, “Tarihinde ilk kez İstanbul’da düzenlenecek olan KOMATEK Fuarı’nın bu yıl en yüksek katılımcı sayısına ulaşmasını canı gönülden istiyoruz. İstanbul’un uluslararası havalimanına sahip olması yurt dışı ziyaretçi sayısında da önemli bir artışa sebebiyet verecektir. Bölgenin en güçlü fuarı olan KOMATEK Fuarı sayesinde ülkemizin ekonomisine daha önceki yıllarda olduğu gibi destek olacağımızın bilincindeyiz. Sektörümüzün ana lokomotifi olan KOMATEK gibi fuarlar, güzel ve nadide şehrimiz İstanbul’a ve ülkemize sağlayacağı doğrudan ve dolaylı potansiyel katkılar sebebiyle de bizler için oldukça büyük önem arz etmektedir” dedi.

Uluslararası fuarların, ülkelerin ve şehirlerin kalkınmasında, gelişmesinde, ticaretinde ve kültür transferinde çok önemli rol oynadığını vurgulayan Akgün, “İMDER olarak ana destekçi ve İSDER olarak destekçisi olduğumuz KOMATEK 2024 Fuarı, 29 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında, İstanbul Fuar Merkezi’nde, ülkemizde bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük fuar olarak 17. kez kapılarını tüm dünyadan gelecek ziyaretçilerine açacaktır. İstanbul, 16 milyon nüfusu, doğal ve tarihi güzelliği ve eşsiz konumuyla sadece Türkiye’nin değil, Kuzey Afrika, Orta Doğu, Balkanlar ve Türkî Cumhuriyetleri gibi birçok bölgenin en önemli sanayi yerleşimidir.

Sektöre ait en son ürün ve teknolojilerin sergileneceği yerli ve yabancı sektör profesyonellerinin buluşma noktası olan KOMATEK 2024 17. Uluslararası İş ve İnşaat Makina, Teknoloji ve Aletleri İhtisas Fuarı’nın sektörümüze ve ülkemize hayırlı olmasını en kalbi duygularla diliyor, emeği geçen herkese teşekkürü bir borç biliyorum” diye konuştu.

Toplantıda sektörde yaşanan gelişmelere dair de bilgi veren Akgün, 2023 yılında sektördeki firmaların önceki yıllara nazaran yurt içi pazarda makine satışında rekor seviyelere ulaştıklarını belirterek, şunları kaydetti: “İş ve inşaat makinaları sektöründe, 2022 yılında yaklaşık 12 bin adet olan iş ve inşaat makinaları iç pazar satış rakamı 2023 yılında 15 bin adet gibi rekor bir seviyeye çıktı.

2024 yılının ilk 3 aylık döneminde ise iş ve inşaat makinaları sektöründe iç pazarda 3 bin 336 adet makina satıldı. Kovid-19 pandemisi döneminde biriken taleplerin hızla karşılanması, deprem felaketinin ortaya çıkarmış olduğu ciddi makina ihtiyacı ile motor faz geçişi gibi sektörümüzün yeşil dönüşüme ayak uydurmasını sağlayacak değişimler yani yeşil dönüşüm de makine satışlarının artışında ciddi bir etken oldu. Sektörümüzü ulusal ve uluslararası etkinliklerde en iyi şekilde temsil ederek, iç pazardaki faaliyetlerimizi ve ihracatımızı güçlendirmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”

Sektörün çatı kuruluşu olan İMDER’in kurulduğu yıldan bugüne kadar iş ve inşaat makinaları sektörünün büyümesinde asli unsur olduğunu ve rehberlik ettiğini, Türk markasının gücünü ağır ve ciddi rekabet şartlarında her alanda göstermek için emek verdiklerini vurgulayan Akgün, “Türk iş ve inşaat makinaları sektörü olarak yurt içinden ve yurt dışından yoğun talepleri karşılamak için büyük efor sarf ettik. Artan taleplere üretim kapasitemizi, mesaimizi artırarak cevap vermeye çalıştık. Sektördeki firmalar aynı zamanda ihracatta da rekor kırarak yaklaşık 2,26 milyar dolar seviyesinde ihracat yapmayı başardı” dedi.

Türkiye iş ve inşaat makinaları sektörünün gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde öncelikli sektörler arasında ilk sıralarda kendisine yer bulduğunu, ülke ekonomisine hem istihdam hem de yarattığı katma değerle büyük katkı sağladığının altını kalın puntolarla çizen Akgün, “Sektör olarak, küresel rekabette kendimizi kanıtlamamız, teknolojide ve inovasyonda gelişmemiz gerektiğinin bilincindeyiz. Ayrıca yeşil ekonomi, yeşil enerji anlayışı kapsamında, sürdürülebilir ve temiz üretim teknolojilerini benimseyerek geleceğin makinalarına yatırım yapıyoruz” cümlelerini kullandı.

Fuarda Sektörün Genel Durumunu, Güncel Gelişmelerini Değerlendireceğiz

İSDER Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Karataş da “KOMATEK 2024 Fuarı hakkında yaptığı açıklamlarda;

Sektörün genel durumunu, güncel gelişmeleri hep beraber değerlendireceğiz. Talep, arz ve pazar eğilimlerini, sektörde yaşanan değişimleri, sektördeki fırsatları konuşacağız. KOMATEK’in uluslararası boyutu sektörümüz açısından yeni iş birlikleri kurma ve ağ oluşturma açısından büyük önem arz ediyor. Ayrıca böylesine büyük ve uluslararası seviyede bir fuarı yapabilme kapas,itemiz sektörümüzün geldiği noktayı da ortaya koyuyor” diye konuştu.

Karataş, açıklamalarına şöyle devam etti: “2022 yılında yaklaşık 20 bin sektör temsilcisinin, kamu kurum ve kuruluşlarının ve diğer tüm ilgili kurumların katılım sağladığı KOMATEK Fuarı’nın, bu yıl bu rakamdan çok daha yüksek bir katılımla ve yaklaşık 50 bin ziyaretçiyle tüm sektöre kapılarını açması hedeflenmektedir. Sektörünün en büyük fuarı olma özelliğini uzun süredir elinde bulunduran bu fuar, yine tüm katılımcılar için alıcılardan, karar vericilerden oluşan hedef bir kitleye ulaşmasını sağlayacak bir platform vazifesi görecektir.

Son yıllarda küresel dünyada değişen dengeler, çevre bilincinin öne çıkması, motor teknolojilerinde hızla yaşanan gelişmeler ve daha temiz yakıtlarla çalışan makinelerle birlikte ortaya çıkan yeni makine ve teknolojiler kullanıcıların ve sektörün ilgisini cezbetmektedir.

Elektrikli motorlar, hidrojenle çalışan motorlar ve teknolojinin tüm imkanlarını kullanarak dünya piyasalarında kendinden söz ettiren yerli ürünlerimizi de KOMATEK 2024’te görmek mümkün olacaktır. Fuara en az 50 bin ziyaretçi beklenirken, yaklaşık 5 bin de üst düzey yabancı misafirimizi konuk edeceğimizi ifade etmek isteriz. Sadece ülke içinde yaklaşık 10 milyar dolar ticaret kapasitesi olan ve her yıl 3-4 milyar dolar seviyelerinde ihracat rakamına ulaşan sektörlerin çatı kuruluşları olarak hem ülkemizin hem de dünyanın sayılı şehirlerinden olan İstanbul’un fuar turizminde öncü şehirlerden birisi olabilmesi adına elimizden geleniz fazlasını layıkıyla yapmayı arzu ediyoruz.”

İstif makinaları alanında güçlü satış rakamları olduğunu, ihracatın artma eğilimini ve sürecini sürdürdüğünü, bunda ertelenmiş taleplerin etkisi ve tüketicilerin satın alma taleplerini öne çekmesinin başlıca etken olduğunu söyleyen Karataş, “Beklentilerimizin çok üstünde büyümenin gerçekleştiği sektörümüzde 2023 yılının ihracatı 2022 yılına göre yüzde 23,1’lik bir artış göstererek 771 milyon dolar seviyelerine ulaşmıştır. İstif makinaları sektörünün bütünleyici alt sektörleri dâhil edildiğinde bu rakamın yaklaşık olarak 1 milyar dolar seviyelerine ulaştığını ifade edebiliiz.

İyi eğitimli ve kalifiye mühendislerimizin ürettiği üstün kaliteli ve muadillerinin çok üzerindeki makinalar sayesinde küresel rekabette önemli bir başrol oyuncusuyuz. Küresel çaptaki gelişmeleri yakından takip ederek, sektördeki yeniliklere ayak uydurmak ve sürekli kendimizi yenilemek için sektörümüzle ilgili uluslararası fuarlarda ve etkinliklerde var olmaya ve kendimizi göstermeye devam edeceğiz” dedi.

Küresel ısınma nedeniyle bütün dünyanın aşırı derecede dikkatini verdiği yeşil ekonomi ve yeşil enerji kapsamındaki hedeflerin her sektörü olduğu gibi istif makinaları sektörünü de yakından ilgilendirdiğini ifade eden Karataş, “İstif makinaları sektörü de bu süreçteki gelişmeleri yakından izliyor, yönünü ve yöntemini ona göre tespit ediyor. Sektör; teknoloji, inovasyon ve dijital alanlardaki gelişmeleri yakından izliyor ve bu gelişmelere uygun olarak kendini yeniliyor” ifadelerini kullandı.

Benzer İçerik:

Alıntı:https://imder.org.tr/tr/imder-e-bultenin-7-sayisi-yayinlandi.html

Emrah Anıl Demir
Merhaba ben Emrah Anıl DEMİR. 2009 yılında  Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun oldum. An itibariyle Gazi Üniversitesi'nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimime, Anadolu Üniversitesi'nde Uluslar Arası İlişkiler  ve Atatürk Üniversitesinde Adalet Bölümünde eğitim ve öğrenim hayatıma devam etmekteyim.
    ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

    Henüz yorum yapılmamış.