Dolar 32,8270
BİST 10.739,94
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 30 °C
Açık

Gayrimenkul mirası kalırken saklı pay oranı yüzde kaçtır?

Miras paylaşımında sıklıkla dile getirilen saklı pay nedir? Bir baba çocuklarını gayrimenkul mirasının yüzde kaçını bırakmak zorundadır? Tüm detaylar yazımızda

Gayrimenkul mirası kalırken saklı pay oranı yüzde kaçtır?
📢 Üye olmadan dosya (gold içerikler hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Miras yoluyla gayrimenkullerin devredilmesi ülkemizde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Kişinin mirasçıları, kişinin ölümünden sonra gayrimenkullerini paylaştırma hakkına sahiptirler. Ayrıca kişi ölmeden önce kendi isteği ile de mirasını yasal mirasçıları veya bir başka üçüncü kişilere pay edebilir. Peki miras paylaşımında sürekli gündeme gelen saklı pay nedir? Bir baba mirasçısı olan çocuklarına gayrimenkul mirasının yüzde kaçını yasal olarak bırakmak zorundadır? Üçüncü şahıslara yüzde kaç oranında gayrimenkul mirası bırakılabilir? İşte tüm bu sorularun cevaplarını sizin için araştırdık.

Saklı Pay Ne Anlama Gelir?

Mirasta saklı pay; yasal mirasçıların devlet tarafından güvence altına alınan miras haklarını ifade etmektedir. Bu saklı paylara yapılan herhangi bir müdahale yıllar geçse de iptal edilebilir. Bundan dolayı miras paylaşımlarında saklı paylara riayet edilerek yapılmasına azami özen gösterilmelidir. Bu duruma riayet edilmemesi halinde miras paylaşımı mahkemece bozulup saklı paylar hak sahiplerine iade edilecektir.

Çocukların Saklı Payı Mirasta Yüzde Kaçtır?

Çocukların mirastaki saklı payları farklı metodlarla hesaplanmaktadır. Şayet eş hayattaysa ve iki çocuk varsa kişinin vefatından sonra mirasın dörtte biri eşe ait olacaktır. Mirasta saklı pay oranı yüzde 50 olduğu için de çocukların miras payları bu orana göre hesaplanmaktadır. Ayrıca Yapılan hesaplamaya göre kişi gayrimenkullerinin yarısını üçüncü bir şahsa miras olarak bırakabilir. Ancak burada eşin durumu belirleyici unsurdur. Zira eşin miras hakkı hiçbir bir şekilde devredilememektedir. Bu açıdan eşin miras hakkı çocukların saklı paylarından daha korunaklı bir konuma sahiptir.

Misar Hakkı

Aynı özelliklere sahip 12 evi bulunan kişinin eşinin vefat ettiği varsayılırsa vefat etmeden önce bu evlerden 6’sını çocukları dışında birine miras olarak bırakabilir. Çocuklar ise babalarının ölümünden sonra 6 evi kendi aralarında paylaşabilirler. Bu durumda çocukların saklı paylarına herhangi bir müdahale olmadığından bu miras paylaşımı mahkemece de bozulmayacaktır. Ancak kişi vefat etmeden önce iki çocuğuna bırakacağı ev sayısını 5 yapıp üçüncü kişiye 7 ev bırakırsa o zaman saklı paya müdahalede bulunulmaktadır ve bu paylaşım mahkemece bozulmaktadır.

Benzer İçerik: https://www.insaatim.com/tapu-senedi-kaybolursa-ne-olur-ve-ne-yapmak-gerekir-106714/

Emrah Anıl Demir
Merhaba ben Emrah Anıl DEMİR. 2009 yılında  Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun oldum. An itibariyle Gazi Üniversitesi'nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimime, Anadolu Üniversitesi'nde Uluslar Arası İlişkiler  ve Atatürk Üniversitesinde Adalet Bölümünde eğitim ve öğrenim hayatıma devam etmekteyim.
    ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

    Henüz yorum yapılmamış.