Dolar 32,1162
BİST 10.656,96
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 18 °C
Yağmurlu

Tapu senedi kaybolursa ne olur ve ne yapmak gerekir?

Taşınmaz mallar üzerindeki mülkiyet hakkının teminatı anlamına gelen tapu senedi ya kaybolursa! İşte bu durumda ne yapılması gerektiğini sizin için derledik.

Tapu senedi kaybolursa ne olur ve ne yapmak gerekir?
📢 Üye olmadan dosya (gold içerikler hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ülkemizde, tapu sistemi gereği gayrimenkullerin kimlik belgesi anlamına gelebilecek tapu senetleri gayrimenkul sahiplerine tapu müdürlüklerince verilmektedir. Tapu senedinizi muhafaza edemediğinizde, herhangi bir sebeple kaybettiğinizde veya bir başkasının eline geçtiğinden şüphelendiğinizde hepimiz panikle hangi durumlarla karşılaşacağımızı merak etmekteyiz. Peki tapu senedi herhangi bir sebeple kaybolursa ne olur? Bu kayıptan dolayı gayrimenkul sahipleri için bir zarar doğar mı? işte tüm bu soruların cevabını yazımızda bulacaksınız.

Tapu Senedi Kaybolursa Ne Olur?

Çoğu zaman evlerin kasalarında veya dolapların en mahrem yerlerinde bir mücevher gibi saklanan tapu senedinin kaybolmasının esasında bir anlamı yoktur. Söz konusu gayrimenkulün kime ait olduğu, kimin tasarrufta bulunup işlem yapma yetkisine sahip olduğu tapu kütüğünde açık şekilde yazmaktadır. Hasbelkader sizin kaybettiğiniz tapu senedini elinde tutan bir kişi tapu müdürlüğüne giderek o gayrimenkul ile alakalı herhangi bir işlem ve tasarrufta bulunamaz. Böyle bir teşebbüste bulunmak bile yasal olarak ciddi bir kanuni suçu ifade etmektedir. Ayrıca hukuki olarak cezası da direkt olarak dolandırıcılık esaslarına göre verilmektedir. Tapunun sahibi; tapu müdürlüklerinde tapu memurlarının yapacakları kimlik kontrolü ile kolaylıkla tespit edilmektedir.

Tapu Senedi Kaybolursa Ne Yapmak Gerekir?

Tapu senedinin kaybolduğunun fark edilmesi durumunda, tapu senetlerine çok kolay ve kısa bir sürede ulaşmak mümkün. Ülkemizde tapu sistemi e-devlet sistemi ile entegre bir yapıya sahip. E-devlet sistemi üzerinden sisteme giriş yaparak kendinize ait tüm tapuları ve tapu kayıtlarını ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz. İşte tam bu sebepten ötürü tapu senedinin fiziki olarak olması veya olmamasının hiçbir ehemmiyeti bulunmamaktadır.

Tapu senedinin tarafınızca kaybedilmesi veya çalınması halinde bu senedin yenilenmesi oldukça kolay bir işlemdir. Tarafınızca, tapu müdürlüğüne nüfus cüzdanı ile başvurularak makul bir tapu harcı ödemesi karşılığında tapu senetleri yenilenerek taşınmaz sahibine verilmektedir. Gayrimenkul sahibinin vefat ettiği durumlarda ise başvuruyu yapanların mirasçılık belgelerini temin etmeleri ya da kayıtlarda mirasçı olduklarının yer alması mutlak surette gerekir. Tapu senedinin tekrar çıkarılabilmesi için gayrimenkulün bulunduğu yerdeki tapu müdürlüğüne başvurmak gibi bir zorunlulukta bulunmamaktadır. Bu işlem için herhangi bir tapu müdürlüğüne başvuruda bulunulabilir. Bunun dışında farklı bir iş ve işleme gerek yoktur. Ayrıca yaşanabilecek bilgi ya da kayıt eksiklerinden gayrimenkul sahibi değil, tapu müdürlüğünde görev yapmakta olan ilgili memur ya da memurlar sorumludur.

Benzer İçerik: https://www.insaatim.com/ev-sahibi-olmak-isteyenler-ozel-konut-kredisi-bekliyor-106714/

Alıntı: https://www.haberler.com/guncel/tapu-senediniz-kaybolursa-endiselenmeyin-3121916-haberi/

Emrah Anıl Demir
Merhaba ben Emrah Anıl DEMİR. 2009 yılında  Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun oldum. An itibariyle Gazi Üniversitesi'nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimime, Anadolu Üniversitesi'nde Uluslar Arası İlişkiler  ve Atatürk Üniversitesinde Adalet Bölümünde eğitim ve öğrenim hayatıma devam etmekteyim.
    ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

    Henüz yorum yapılmamış.