Dolar 32,5139
BİST 9.792,26
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 25 °C
Az Bulutlu

30 kamu binasında yüzde elli enerji tasarrufu sağlandı

Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’da hayata geçirilen Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Projesi ile 30 kamu binasında yüzde 50 enerji tasarrufu sağlandı.

30 kamu binasında yüzde elli enerji tasarrufu sağlandı
📢 Üye olmadan dosya (gold içerikler hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Dünya Bankası’ndan temin edilen kredi ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı desteği ile yürütülen, “Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Projesi” 16 Mart 2020 tarihinde hayata geçirildi. Kamu binalarında enerji kullanımını minimuma indirmeyi amaçlayan proje ilk olarak pilot iller Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’daki toplam 30 adet kamu binasında uygulandı. Proje kapsamında öncelikli olarak bina dış cephe iyileştirmesiyle; dış cephe çatı yalıtımları, pencere ve kapı değişimleri, ısıtma-soğutma sistemleri değiştirilerek güneş enerjisi ile sıcak su elde edilmesi hedeflendi. Fanlar ve aydınlatma ekipmanları enerji verimliliği yönünden modernize edilirken, yenilenebilir enerji uygulamalarından olan güneş panelleri, güneş enerjili su ısıtması, jeotermal ısı pompaları da bu projeye dahil edildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Binası da Proje Kapsamına Dahil Edildi

Enerji verimliliği dönüşümünün başlatıldığı 4 pilot ildeki toplam 30 kamu binasında 2 yılda yaklaşık yüzde 50 civarında enerji tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir enerji üretiminin asıl kabul edildiği kamu binalarında, enerji tasarrufunun yanı sıra binaların çatılarına kurulan yüksek verimli güneş enerjisi santralleriyle de toplam 3 bin 50 kilowatt kurulu güç elektrik üretimi gerçekleşti.

Kamu binası olarak ilk enerji performans sözleşmesi yapılarak yapımı tamamlanan Bursa Kız Anadolu Lisesi’nde yüzde 70 oranında enerji tasarrufu sağlanırken, projeye dahil edilen Ankara ilindeki Tarım ve Orman Bakanlığı binasında kullanılan elektrik enerjisinin bir kısmı binanın kendisinden karşılandı. Ayrıca açık otopark üstüne kurulan güneş enerjisi santrali sayesinde yaklaşık 400 kilowatt elektrik üretimi gerçekleşti.

Proje Tüm Ülkede Yaygınlaştırılacak

Diğer taraftan ilgili bakanlık, okul, hastane, idari binalar, adliyeler üniversite kampüsleri vb. nitelikteki 700 kamu binasında enerji etütleri yaparak elde edilecek tasarruf miktarını tespit etti. 2022 yılı içerisinde enerji etütleri, fizibilite ve proje çalışmaları tamamlanan Ankara, Karabük, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Antalya, Karaman, Denizli ve İzmir’de yer alan üniversite kampüsü, hastane, hükumet konağı adliye binaları vb. nitelikteki yapılardan oluşan toplam 120 kamu binasının enerji verimliliği yenilemelerine yönelik inşaat ihaleleri en kısa sürede gerçekleştirilecek. Giresun, Rize, Samsun, Trabzon, Adana, Mersin, Osmaniye ve İstanbul’da toplam 84 binanın ise enerji etüt ve proje ihale çalışmaları 2022 yılı sonunda hızla tamamlanacak ve inşaat ihale ilanlarına ivedilikle çıkılacak.

İstenen Hedefe Ulaşıldı

Kamu binalarında enerji tasarrufuna ilişkin 16 Ağustos 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kamu binalarında 2023 sonuna kadar asgari yüzde 15 enerji tasarrufu sağlanmasının amaçlandığı, şimdiden bu hedefe ulaşılarak kamu binalarında minimum yüzde 20 tasarruf sağlandığı ifade edildi. Kamu binalarında yapılması planlanan enerji verimliliği uygulamaları sayesinde yıllık enerji tasarrufunun yaklaşık 315 Gigawatt-saat (GWh), binalarının kullanım ömrü boyunca hedeflenen enerji ve yakıt tasarrufunun yaklaşık 22 bin 680 milyon Megajoule (MJ), binaların kullanım ömrü boyunca enerji tasarrufları neticesinde ise hedeflenen emisyon azalımının yaklaşık 4,5 milyon ton/yıl karbondioksit olabileceği tahmin ediliyor.

Benzer İçerik: https://www.insaatim.com/yenilenebilir-enerji-kaynaklari-ve-ulkemizdeki-durumu-106714/

Emrah Anıl Demir
Merhaba ben Emrah Anıl DEMİR. 2009 yılında  Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun oldum. An itibariyle Gazi Üniversitesi'nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimime, Anadolu Üniversitesi'nde Uluslar Arası İlişkiler  ve Atatürk Üniversitesinde Adalet Bölümünde eğitim ve öğrenim hayatıma devam etmekteyim.
  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Emre DİLSİZ dedi ki:

   Dünyada; İnsan yaşamının asgari düzeyde devamı ile lüksümüzden ve alışkanlıklarımızdan ödün vermeden yaşamımızı sürdürebilmemiz için en önemli faktörün enerji olduğunu, yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanmadıkça mevcut rezervlerin bir gün biteceği ve bunun sonucunun Tüm dünya için ağır bir son olduğunun geç olsada anlaşılması geleceğe bakışımızda biraz daha iyimser davranabilmemiz için ışık tuttuğunu söyleyebiliriz. Bugün 30 kamu binasında yapılan tasarrufun yarın Tüm ülkeye yayılması bizlerinde refah ve huzur düzeyindeki iyileşmeye işaret olduğu kanaatindeyim.
   Yazılarınız ve detaylı araştırmalarınızdan dolayı tarafınıza teşekkür ederim.

   1. Emrah Anıl Demir dedi ki:

    Emre Bey, kıymetli tespitlerinize ve bizleri cesaretlendiren olumlu yorumlarınız için çok teşekkür ederim.