Dolar 32,8221
BİST 10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 34 °C
Açık

2022 yılı için ek fiyat farkı resmi gazetede yayınlandı!

1.734
A+
A-

Müteahhitlerin beklediği haber sonunda geldi ve 2021 yılının ikinci yarısı için verilen ek fiyat farkı 2022 yılının ilk çeyreği içinde verildi. İşte detaylar…

2022 yılı için ek fiyat farkı resmi gazetede yayınlandı!
📢 Üye olmadan dosya (gold içerikler hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Döviz kurlarındaki artış ile inşaat malzemelerindeki yüksek fiyat artışları sebebiyle 4734 sayılı Kamu İhale Kanununa geçici madde eklenmiş ve Türk Lirası cinsinden ihale edilmiş işlerin, 2021 yılının ikinci yarısında yapılan kısımları için müteahhitlere ek fiyat farkı ödemesi yapılmıştı.

Her ne kadar müteahhitler ek fiyat farkı ödemesini yetersiz bulsa ve dinamik fiyat farkı istesede bu konuda talepleri tam karşılanmamış olsada inşaat malzemelerindeki fiyat artışlarının devam etmesinin yanında birde Rusya-Ukrayna savaşı malzeme fiyatlarını ve inşaat maliyetlerini hızlı bir şekilde armasına sebep oldu.Tüm bu sebeplerden dolayı şimdide 01.04.2022 tarihinden önce ihale edilmiş ve 2021 yılında ihale edilmiş olup imalatları 2022 yılına sarkan ihaleler için 15 Nisan 2022 tarih ve 31810 sayılı resmi gazetenin 19.Maddesi gereği 2022 yılının ilk çeyreği içinde 2021 yılına benzer “ek fiyat farkı veya sözleşmenin feshi” ile ilgili 4734 sayılı Kamu İhale Kanununa geçici madde eklenmiştir.

Yapım İşleri ile İlgili Kısımlar

Mal, hizmet alımı ve yapım işleri için yayınlanmış olsada biz burada yapım işleri ile ilgili olan kısımları aşağıdaki gibi maddeler halinde özetledik.

  • 15.04.2022 tarihi itibariyle geçici kabulü onaylanmamış işler yararlanabilecek,
  • 01.01.2022 (bu tarih dâhil) tarihinden sonra gerçekleştirilen kısımlar için; ihale dokümanında fiyat farkı hesaplanmasına ilişkin hüküm bulunanlarda, sözleşmesine göre hesaplanan fiyat farkı tutarı oransal olarak artırılabilir,
  • 01.01.2022 (bu tarih dâhil) tarihinden sonra gerçekleştirilen kısımlar için; ihale dokümanında fiyat farkı hesaplanmasına ilişkin hüküm bulunmayanlar ile sadece girdilerin bir kısmı için fiyat farkı hesaplananlarda kalan kısımlar için de fiyat farkı verilebilir.
  • 1.1.2022 ile 31.3.2022 tarihleri arasında (bu tarihler dâhil) gerçekleştirilen kısımlar için yüklencinin başvurusu üzerine ek fiyat farkı verilebilir.
  • Temel endeks; 1.7.2021 ile 31.3.2022 tarihleri arasında (bu tarihler dâhil) ihalesi yapılan işlerde ihale tarihinin içinde bulunduğu aya ait endeks, 1.7.2021 tarihinden önce ihale edilen işlerde ise 2021 yılı Haziran ayına ait endeks temel endeks olarak kullanılacaktır.
  • Güncel endeks; imalatların yapıldığı Ocak 2022, Şubat 2022 ve Mart 2022 aylarına ait endeksler güncel endeks olarak kullanılacaktır.

Formül ve katsayılar ile ilgili 2021 yılının ikinci yarısı için verilen fiyat farkında kullanılan değerler kullanılır ise 2022 yılı ek fiyat farkı hesaplamasında da kullanılacak değerler aşağıdaki gibi olacaktır.

Fiyat farkı hesaplaması Fe: An x E x (Pn-1) formülüne göre hesaplanacak ve formül değişkenleri de;

An: Uygulama ayı hakediş tutarı

E: Bu değer fiyat farkı verilen ve verilmeyen işlere göre değişiklik göstermektedir.
– Fiyat farkı verilmeyen sözleşmelerde: 0,56
– İhale dokümanı veya kanundaki bu geçici maddeye göre genel endekse göre fiyat farkı ödenen işler için : 0,41
– İhale dokümanı veya kanundaki bu geçici maddeye göre ağırlıklı orana göre fiyat farkı ödenen işler için : 0,33 sabit katsayısı

Pn: Temel endeksler, güncel endeksler katsayılarının ilgili formüllere uygulanması sonucu bulunan fiyat farkı katsayısını ifade eder.

Not: Muhtemelen, 2022 yılı ek fiyat farkı veya sözleşmenin feshi ile ilgili uygulama esasları Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yakın zamanda yayınlanacaktır.

RESMİ GAZETE TAM METİN

Benzer İçerik

Ek fiyat farkı veya sözleşmenin feshi ile ilgili 4734 sayılı Kamu İhale Kanununa geçici madde eklenmesi ile ilgili resmi gazeteye buradan ulaşabilirsiniz.

admin
Merhaba ben Metehan Özdemir. İnşaat Yüksek Mühendisiyim. 2005 yılından bugüne kadar sizlere daha iyi hizmet verebilmek için çalışmalarıma aralıksız devam etmekteyim…
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.