Dolar 32,6118
BİST 9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 25 °C
Az Bulutlu

2022 ek fiyat farkı uygulama esasları yayınlandı!

1.875
A+
A-

2021 yılı ikinci yarısında aşırı artış gösteren fiyatlardan dolayı müteahhitlerin talep ettikleri ek fiyat farkı uygulama esasları resmi gazetede yayınlandı

2022 ek fiyat farkı uygulama esasları yayınlandı!
📢 Üye olmadan dosya (gold içerikler hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

4735 Sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu’na eklenen geçici 5. maddeye (Ek Fiyat Farkı ve/veya Sözleşmelerin Devri) ilişkin uygulama esaslar 24.02.2022 Tarihli ve 31760 sayılı Resmi Gazete’de yayınlandı.

  • EK fiyat farkı 01.12.2021 tarihinden önce ihalesi yapılan, 22.01.2022 tarihi itibari ile devam eden veya bu tarihten önce fesih veya tasfiye edilmeksizin kabulü/geçici kabulü yapılan mal ve hizmet alımları ile yapım işlerini kapsar.
  • Ek fiyat farkı, 01.07.2021 – 31.12.2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen iş kısımları için hesaplanacaktır. Bu dönem dışında yapılan işer için ek fiyat farkı hesabı yapılmayacaktır.
  • 22.01.2022 Tarihinden önce fesih edilen veya tasfiye olan işler için geçici 5.madde kapsamında ek fiyat farkı hesabı yapılmacak.
  • Ek fiyat farkı, yüklenicinin talebi doğrultusunda hesaplanacaktır. Bu nedenle ek fiyat farkı hesaplanabilmesi için yüklenici firmanın 25.03.2022 tarihine kadar ilgili idareye yazılı olarak başvurması gerekir. Yüklenici firma belirtilen tarihe kadar yazılı başvuruda bulunmaz ise ek fiyat farkı hakkını kaybetmiş olacaktır.
  • Sözleşmesi 01.07.2021 tarihinden önce sona eren fakat yüklenici kusuru nedeniyle cezalı çalışmaya düşen işlerde ek fiyat farkı hesaplanmayacak.
  • Sözleşmesi 01.07.2021 tarihinden önce sona eren fakat mücbir sebep halleri ve idare kaynaklı süre uzatımı nedeniyle süre uzatımı verilen işlerde 01.07.2021-31.12.2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen işler için ek fiyat farkı hesaplanacak.

Fiyat farkıhesaplaması Fe: An x E x (Pn-1) formülüne göre hesaplanacak ve formül değişkenleri de;

An: Uygulama ayı hakediş tutarı

E: Bu değer fiyat farkı verilen ve verilmeyen işlere göre değişiklik göstermektedir.
– Fiyat farkı verilmeyen sözleşmelerde: 0,56
– Genel Endeks üzerinden fiyat farkı verilen sözleşmelerde : 0,41
– Ağırlık Oranları Üzerinden fiyat farkı verilen sözleşmelerde: 0,33 sabit katsayısı

Pn: Temel endeksler, güncel endeksler ve akaryakıt bayi satış fiyatları ile a, b1, b2, b3.1, b3.2, b4, b5 ve c katsayılarının ilgili formüllere uygulanması sonucu bulunan fiyat farkı katsayısını ifade eder.

Ağırlık oranları üzerinden fiyat farkı verilen işlerde yapılan önemli değişikliklerden biride akaryakıt bayi satış fiyatlarının formüle eklenmesidir. Akaryakıt ağırlık oranlarını ifade eden b3 katsayısı b3.1 ve b3.2 olmak üzere iki alt endeks şeklinde gruplandırılmıştır.

  • b3.1, akaryakıt ağırlık oranlarını temsil eden sabit katsayı
  • b3.2. Diğer katı ve sıvı yakıtların ağırlık oranını temsil eden sabit katsayı

Yapılan bu düzenleme ile sözleşmelerin devredilebilme imkanı da getirilmiş oldu. Sözleşme devirlerin için yüklenici firmanın 23.04.2022 tarihine kadar ilgili idareye yazılı olarak başvuruda bulunması gerekir. İdare 30 gün içerisinde başvuruya ilişkin kararı alır ve onay vermesi durumunda 30 gün içerisinde devir işlemleri tamamlanır. Devredilen sözleşmelerde devir tarihi itibari ile devir alacaklarda ilk ihaledeki şartları sağlaması gerekir.

Yüklenici firmalar ek fiyat farkı verilmesi için başvurulan sözleşmelerde sözleşmenin devri içinde başvuruda bulunabilirler.

4735 Sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunun Geçici 5 inci Maddesinin Uygulanmasına İlişkin Esaslara buradan ulaşabilirsiniz.

Yukarıdaki haberi okuyanlar bu haberede ilgi gösterdi; Müteahhitlere ilave fiyat farkı müjdesi…

admin
Merhaba ben Metehan Özdemir. İnşaat Yüksek Mühendisiyim. 2005 yılından bugüne kadar sizlere daha iyi hizmet verebilmek için çalışmalarıma aralıksız devam etmekteyim…
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.