Dolar 32,1162
BİST 10.656,96
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 18 °C
Yağmurlu

Türkiye fay hattı haritası ve fayların geçtiği şehirler

AFAD Türkiye Deprem Tehlike Haritası ile ülkemizdeki aktif fay hatları ve tehlike derecelerini paylaştı Bu harita ile fay hatları üzerindeki şehirler belli oldu

Türkiye fay hattı haritası ve fayların geçtiği şehirler
📢 Üye olmadan dosya (gold içerikler hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ülkemiz 6 Şubat 2023 sabahına büyük bir acı ile uyandı. Uzmanlar tarafından yüzyılın felaketi olarak ifade edilen merkez üssü Kahramanmaraş olan 7,7 ve 7,6 büyüklüklerindeki iki deprem 10 ilimizde maalesef çok sayıda vatandaşımızı yitirmemize sebep oldu. Kahramanmaraş depremi ülkemizin bugüne kadar yaşadığı en büyük deprem felaketlerinden biri olarak kayıtlara geçti. Yaşanan bu büyük depremlerin ardından Türkiye fay hattı haritası araştırması ülke genelinde hız kazandı. İşte Türkiye deprem haritası ile fay hatlarının geçtiği illere ait tüm detaylar yazımızda.

Türkiye Deprem Tehlike Haritası

Türkiye Deprem Tehlike Haritası Afad tarafından yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde yenilenerek, 18 Mart 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanmış, 1 Ocak 2019 tarihinde ise ülke genelinde yürürlüğe girmiştir. Proje, AFAD Başkanlığı tarafından yürütülmekte olan Ulusal Deprem Araştırma Programı (UDAP) kapsamında yürütülmüştür. Ayrıca, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından da projeye büyük bir destek verilmiştir. Ayrıca “Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği” de yine aynı tarihli Resmi Gazetede yayınlanmış olup, eş zamanlı olarak ülke genelinde yürürlüğe girmiştir.

Türkiye Deprem Haritası

Ülkemizde Kuzey Anadolu Fay Hattı ve Doğu Anadolu Fay Hattı ve Batı Anadolu fay hattı olmak üzere toplamda 3 büyük fay hattı yer almaktadır. Üstte yer alan deprem haritasında kırmızı renkte görülen iller birinci derece deprem bölgesi, pembe renke olanlar ikinci derece deprem bölgesi, sarı olan iller üçüncü dereceden deprem bölgesi olarak kabul edilmektedir.

Birinci Derece Riskli Bölgeler

Ülkemiz üzerinde meydana gelen tüm deprem hareketlenmeleri, şiddet ve fay hattı aralığına ve buralardan elde edilen değerlere göre birinci veya beşinci derece arasında olmak üzere derecelenmiştir. Birinci derece deprem bölgesi kendi arasında en riskli deprem bölgesi alanını oluşturuyorken, beşinci bölge ise bu derecelendirme kriterleri içerisinde en az risk grubuna sahip illeri ifade etmektedir.

Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse depremin derece kat sayısı arttıkça, risk azalmaktadır. Ülkemizde bölgesel düzlükte 1. 2. 3. 4. veya 5. gibi deprem belirten risk derecelendirmeleri aynı yerde genellikle toplanmamaktadır. Konuyu bir örnekle açıklamak gerekirse; İstanbul, deprem riski en yüksek illerden biri olmasına rağmen sahip olduğu ilçeler kapsamında bazı ilçeleri birinci kısımda, bazı diğer ilçeleri ise ikinci, üçüncü ve dördüncü risk gruplarında yer almaktadır. Bu bakımdan her bölgenin kapsamış olduğu fay hattı ve aktifliğine göre risk derecesi hesaplanmaktadır.

Yukarıda yer alan haritadan da anlaşılacağı üzere; İzmir, Balıkesir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Isparta, Uşak, Bursa, Bilecik Yalova, Sakarya, Düzce, Kocaeli, Kırşehir, Bolu, Karabük, Hatay, Bartın, Çankırı, Tokat, Amasya, Çanakkale, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Muş, Hakkari, Osmaniye, Kırıkkale ve Siirt birinci derece riskli bölgelerdir.

İkinci Derece Riskli Bölgeler

Yine yukarıda yer alan harita detaylı bir şekilde incelendiğindeİ Tekirdağ, İstanbul (1 ve 2. Bölge), Bitlis, Kahramanmaraş, Van, Adıyaman, Şırnak illeri başta olmak üzere Zonguldak, Afyon, Samsun, Antalya, Erzurum, Kars, Ardahan, Batman, Iğdır, Elazığ, Diyarbakır, Adana, Eskişehir, Malatya, Kütahya, Çankırı, Uşak, Ağrı ve Çorum ikinci derece riskli bölgelerdir.

Üçüncü Derece Riskli Bölgeler

Eskişehir, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Sinop, İstanbul, Kastamonu, Ordu, Samsun, Giresun, Artvin, Şanlıurfa, Mardin, Kilis, Adana, Kahramanmaraş, Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Kayseri, Yozgat, Çorum, Ankara, Konya, Mersin ve Nevşehir ve Gaziantep ilimizin bazı bölgeleri,

En Az Riskli Bölgeler

AFAD tarafından yayınlanan Türkiye Deprem Haritasına göre deprem riskinin en az olduğu dördüncü ve beşinci grupta yer alan illerimiz ise Sinop, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Kırklareli, Ankara, Edirne, Adana, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Konya ve Karaman’dır.

Benzer İçerik

Alıntı:https://www.afad.gov.tr/turkiye-deprem-tehlike-haritasi

Emrah Anıl Demir
Merhaba ben Emrah Anıl DEMİR. 2009 yılında  Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun oldum. An itibariyle Gazi Üniversitesi'nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimime, Anadolu Üniversitesi'nde Uluslar Arası İlişkiler  ve Atatürk Üniversitesinde Adalet Bölümünde eğitim ve öğrenim hayatıma devam etmekteyim.
    ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

    Henüz yorum yapılmamış.