Dolar 32,2247
BİST 10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 17 °C
Hafif Yağmurlu

Tapu nedir? Tapu çeşitleri nelerdir?

Mülk sahibi olmak isteyenleri fazlaca ilgilendiren tapu nedir? Tapu çeşitleri ve renkleri nelerdir? Kaç çeşit tapu türü bulunur? Detaylar yazımızda

Tapu nedir? Tapu çeşitleri nelerdir?
📢 Üye olmadan dosya (gold içerikler hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gayrimenkullere ait birbirinden farklı tapu türleri mevcuttur. Bu sebepten ötürü mülk edinmek isteyen kişiler, almak istedikleri mülkün tapusu hakkında detaylı bilgi sahibi olmalıdır.

Tapu Nedir?

Tapu, Tapu Sicil Müdürlüğü tarafından ilgilisine verilen, arazinin bir bölümünün sahipliğini gösteren ya da arazinin üzerine inşa edilmiş yapının, herhangi usulsüz ve kanunsuz bir durum kanıtlanana kadar hukuki alanda geçerli sayılan yazılı ve resmi bir belgedir. Her gayrimenkule ait bir tapu belgesi vardır. Gayrimenkule ait tüm bilgiler ise bu tapu belgesinde kolayca görülebilecek şekilde yer alır.

Tapu Belgesinin Renkleri Ne Anlama Gelir?

Pembe ve mavi olmak üzere iki renge sahip olan tapu belgeleri, tasarım ve içerik olarak aynıdır ancak sahip oldukları nitelik ve nicelik ile birbirlerinden ayrılır.

Mavi Renkli Tapu Belgesi Nedir?

Mavi renkli tapu belgesi, litaratürde mülkün arsa olduğunu, üzerinde henüz yapı bulunmadığını veya yapının inşaatına yeni başlandığını simgeleyen tapu belgesi olarak bilinir. Mavi renkli tapu belgesine sahip arsalar da henüz kat mülkiyetine geçilmemiştir.

Pembe Renkli Tapu Belgesi Nedir?

Pembe renkli tapu belgesi; mülke ait inşaatın tamamlanmasına müteakip projede onaylı bağımsız bölümlerin olduğunu, mülkün kullanım alanlarını ve belirli hisselerinin olduğunu belirtir. Kat mülkiyeti alınmış mülklere pembe renkli tapular verilir.

Tapu Çeşitleri Nelerdir?

Taşınmazlar için üç farklı tapu çeşidi bulunur. Bunlar kat mülkiyeti tapusu, kat irtifakı tapusu ve hisseli tapudur. Tapu belgesinin renklerini bilmenin yanında mülk sahibi olmak isteyen kişilerin, taşınmazın mevcut yapısına ya da sahipliğine göre farklılık gösteren bu tapu türlerini de mutlaka bilmesi gerekir.

Tapu çeşitleri ve açıklamaları şu şekildedir;

Kat İrtifaklı Tapu

İnşaatına henüz başlanmamış ya da inşaat aşaması devam eden binalar üzerinde kat irtifakı kurulur. İnşaat aşamasındaki taşınmaz Tapu Sicil Müdürlüğü tarafından resmi kayıt altına alınır. Hak sahiplerinin arsadaki pay oranlarını göstermek maksadıyla çıkarılan resmi tapu belgesine de kat irtifaklı tapu adı verilir. Kat irtifaklı tapuya sahip olan yapı Tapu Dairesi tarafından kayıt altına alındığı için resmi bir hüvviyete sahiptir.

Kat irtifaklı tapu belgesinde, binada bulunan kapı numaralarını, mülk sahibi olacaklara ait olan alanları görmek mümkündür. Yani kat irtifakına sahip olan bir mülkte her hak sahibinin alanı kesinleşmiştir ve bellidir. Bu sebeple mülk üzerinde hak sahibi olan kişiler bazı kanuni haklara da sahiptir. Ayrıca mülk sahibi olmak isteyen bir şahıs, kat irtifaklı tapuya sahip olan bir yapıdan mülk edinmek isterse, bu yapı üzerinden konut kredisi çekebilir. Kat irtifaklı tapuya sahip olan yapılara bankalarca konut kredisi verilmektedir.

Kat Mülkiyetli Tapu

Kat mülkiyeti literatürde, mülk sahibinin, inşaatı tamamlanmış bir binanın kat, mağaza, depo, mahzen gibi başlı başına kullanmaya elverişli alanlar üzerinde kurulan ve ortak yerlerle bağlantılı özel mülkiyet hakkını tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Kat mülkiyetli tapu inşaatı tamamlanmış bir bina üzerindeki her bölümün hak sahipleri üzerine ayrı ayrı kaydedilmesi gerekir ve bu şekilde gerçekleşen tapu çeşididir. Mülk sahibinin gayrimenkul üzerindeki bağımsız mülkiyet hakkına sahip olmasını kat mülkiyetli tapu kanıtlar.

Kat mülkiyetli tapuda, binanın tüm özellikleri yazılır. Binanın yüzölçümü, metrekaresi, niteliği, bağımsız bölümün numarası ve ortak kullanım alanları gibi tüm bilgiler kat mülkiyetli tapuda yer alır. Bina inşaatı yasal mevzuatlara uygun bir şekilde tamamlanan ve yapı kullanım izin belgesine sahip olan binaların kat irtifakı tapusu, kat mülkiyetli tapuya çevrilir. Konut kredisi ile mülk almak isteyen kişiler için alınması en uygun tapu türüdür.

Hisseli Tapu

Hisseli tapu literatürde, herhangi bir mal üzerinde belli paya sahip olan hissedarların sayılarının ve isimlerinin belli olduğu resmi belgedir. Hisseli tapuda, hissedarların payları toplam alan içerisinde görünmez; yani bu tapu belgesinde hangi alanın kime ait olduğu net olarak anlaşılmaz. Taşınmaz üzerinde herkesin ortak bir oranda belli bir payı vardır. Oturulan yerlerin ayrımlarını hissedarlar, kendi aralarında yapacakları rıza-i taksim yani bölüştürme yöntemi ile yapar.

Hisseli tapuya sahip olan taşınmaz malların mali değeri diğer mallara oranla daha düşüktür. Bu tapuya sahip olan gayrimenkulün satış işlemlerinde bazı güçlükler yaşanması muhtemeldir. Mülk sahibi olmak isteyen kişi, konut kredisi ile hisseli tapuya sahip olan bir mülk edinmek isterse bu mülkü alamaz. Bankalar hisseli tapuya sahip olan bir mülke kredi kullandırmaz.

Mülk sahibi olmak istiyorsanız öncelikle almak istediğiniz mülkün tapu türünü öğrenmeli ve gelecek planlarınızı, yatırımlarınızı bu bilgiler ışığında yapmalısınız.

Benzer İçerik: https://www.insaatim.com/hisseli-tapu-nedir-hisseli-tapu-satisi-nasil-yapilir-106714/

ETİKETLER: ,
Emrah Anıl Demir
Merhaba ben Emrah Anıl DEMİR. 2009 yılında  Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun oldum. An itibariyle Gazi Üniversitesi'nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimime, Anadolu Üniversitesi'nde Uluslar Arası İlişkiler  ve Atatürk Üniversitesinde Adalet Bölümünde eğitim ve öğrenim hayatıma devam etmekteyim.
    ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

    Henüz yorum yapılmamış.