Dolar 21,8491
BİST 5.388,80
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 26 °C
Açık

Primavera P3 İle İş Programı Hazırlanırken Takip Edilen İşlem Sırası

05.04.2020
3.599
A+
A-
Primavera P3 İle İş Programı Hazırlanırken Takip Edilen İşlem Sırası
📢 Üye olmadan dosya (gold hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya hızlı dönüş için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

VERİLERİN HAZIRLIĞI
P3’e veri girişi yapılmadan önce bazı bilgilerin elimizde olması gerekmektedir.
Proje bilgileri, sözleşme bilgileri, kaynak bilgileri, ekip-ekipman-malzeme bilgileri, kısıtlamalar vb. araştırılır. Proje ve keşif özetinden faydalanarak aktivitelerin listesi çıkartılır. Bunlara bir numaralandırma sistemi oluşturulur. Süreleri hesaplanıp yanlarına yazılır.
Aktiviteleri, projenin özelliğine göre gruplara ayırabilmek amacıyla kodlama sistemi tasarlanır. Kodlama sistemi ana kodlar ve onların alt kodları şeklinde hazırlanır.

Aktivite kodlama tablosu örneği

 ALT KODAÇIKLAMA   ALT KODAÇIKLAMA
 VALUESDES.   VALUESDES.
 AA BLOK   TETEMEL
 BB BLOK   ZEZEMIN KAT
 CC BLOK  1K1. KAT
    2K2. KAT

Aktivite listesi hazırlama tablosu örneği

 AKTİVİTE NO AÇIKLAMA SÜRE KOD1 KOD2 KOD3…
 ACT. ID. DESCRIPTION ORIGINAL DURATION VALUES 1 VALUES 2 VALUES 3
      
      
      
      
      
      NEW PROJECT – YENİ PROJE OLUŞTURMA

P3 açılır. New komutu ile yeni proje oluşturma seçilir. Proje kodu, haftalık çalışılan gün sayısı, projenin başlangıç tarihi ve diğer genel bilgiler girilir. P3 açıldığında ilk aktivitenin numarasını soracaktır. İlk aktivitenin numarası yazılarak enter tuşuna basılır veya klavyeden esc tuşuna basarak iptal edilebilir.

ACT. CODES – AKTİVİTE KODLARININ GİRİLMESİ
Kodlama yapısını P3’e tanıtmak için Data menüsünden Activity Codes seçilerek ana kodlar ve alt başlıkları girilir. İki bölümden oluşur. Üstte bulunan Codes bölümüne sadece ana başlıklar yazılır, altta bulunan values bölümüne de, ( o anda üstte hangi ana başlık seçili ise ona ait) alt başlıklar yazılır. Alt başlık kodlarının uzunluğu, lenght bölümünde belirtilen karakter sayısı kadar olabilir.
İlk açışta ekrana P3 tarafından RESP, AREA, MILE gibi kodlar hazır olarak sunulur. Bunlar Mouse ile seçilip eksi işaretine veya delete tuşuna basılarak silinir.

ACT. ID., DES., O.D. – AKTİVİTE BİLGİLERİNİN GİRİLMESİ
İlk aktivitenin bilgilerini yazmak için birkaç yöntem vardır. P3 ekranında boş alana tıkla….. veya aşağı ok tuşuna basarak veya ekranın sol üst köşesinde bulunan artı işaretine basarak aktivite no (Act. ID), açıklama (Description) ve süreler (O.D.) yazılabilir.
Siyah bantı Mouse ile seçerek sağa doğru açın.
Aktivite girme esnasında, P3’ün aktivite numaralarını otomatik olarak yazması istenmiyor ise Tools-Options-Activity inserting menüsü seçilir. Buradan otomatik işareti kaldırılır. Eğer numaralarının onar değil de ikişer, üçer, beşer gibi rakamlar ile artarak otomatik yazılması isteniyor ise increment hücresindeki rakam değiştirilir.

AKTİVİTELERE AKTİVİTE KODLARININ ATANMASI
Aktivite form açılır. (F7) Sol alt köşesinde ana başlıklar görülür. Buradan hücrenin içine tıklanarak, küçük ok işareti ile, ait olduğu alt başlık seçilerek atanır ve okey seçilerek ya da enter tuşuna basılarak onaylanır.
Bu yöntem biraz zaman alıcıdır. Kod ana başlıklarını gösteren kolonları oluşturarak girmek daha pratik bir yöntemdir

COLUMNS – KOLONLAR
Format menüsünden columns başlığı seçilir. Ekranda görünmesi istenen kolon başlıkları listeye eklenir veya görünmesi istenmeyenler listeden kaldırılır. Örneğin kolon listesinin sonuna aktivite kodların ana başlıkları eklenir. Böylece kodlar aktivitelere (bar diyagramı görüntüsünde iken) kolonlara yazılarak atanabilir.
İlk etapta remaining duration, resource, budgeted cost kolonları listeden kaldırılabilir.

ORGANIZE – GRUPLAMA
Format menüsünden organize seçilir. Aktivitelerin gruplanması istenen başlıklar seçilir. Gruplamada ilk başlık “project” olmalıdır. İstenirse grup başlıklarını gösteren bantların renkleri, buradan değiştirilebilir.

PERT – KUTU DİYAGRAMI>
Kısa yol çubuğundan veya view menüsünden PERT komutu seçilir. Pert görüntüsünde aktiviteler birer kutu şeklinde gösterilir. Her bir kutunun sol tarafı aktivitenin başlangıcını (start), sağ tarafı ise bitişini (finish) gösterir. Mouse ile herhangi bir aktivitenin sağ kenarına gelinip, sol tuş ile seçilir ve diğer aktivitenin sol kenarına bırakılarak bağlantı oluşturulur. Sağ kenar finish’i, sol kenar da start’ı gösterdiğinden bu finish to start türü bir bağlantı olmuş olur. Yani birinci aktivitenin bitişi ikinci aktivitenin başlangıcına bağlanarak, birinci bittikten sonra ikinci başlayacak şeklinde belirtilmiş olur. Aynı yöntem ile finish to start, finish to finish, start to finish, start to start olmak üzere dört türlü bağlantı yapılabilir.
Bu bağlar oluşturulur iken aktiviteler format menüsünden organize komutu ile gruplandırılabilir. Oluşturulan bağları silmek için bağ Mouse ile bir kere tıklanarak seçilir ve delete ile silinir.

SCHEDULE – HESAPLATMA
Zamansal bilgiler girildikten ve bağlantılar yapıldıktan sonra tools menüsünden Schedule seçilerek hesaplatma yapılır. Schedule sonrasında ekrana Primavera look programı gelir. Bu sayfada genel bilgiler bulunur. Kaydetmeden kapatılabilir. Eğer bu raporun ekrana gelmesi istenmiyorsa klavyeden F9 tuşuna basılarak hesaplatma yaptırılır.

RES. DICT. – KAYNAK SÖZLÜĞÜ
Aktivitelere kaynak ataması yapabilmek için ilk olarak kaynak sözlüğünün tanımlanması gereklidir. Kaynak sözlüğü bir tür birim fiyat tarifleridir. Poz numarası, açıklama, birim ve birim fiyat tarifinden oluşur. Öneğin 21.011, Düz yüzeyli B.A. Kalıp Yapılması, m2, 10 $ gibi. Eğer kaynağın fiyatı belirli bir tarihten sonra değişiyor ise değişim tarihi ve sonrasındaki fiyatı, aynı pencerenin sağ alt köşesindeki through bölümünde belirtilir.

BUDGETED QUANTITY – HESAP MİKTARI (KAYNAK MİKTARI)
Kaynaklara miktarlarını atamak için aktivity form’dan res seçilerek (veya Ctrl+r) resource penceresi açılır. Boşluğa veya artı işaretine tıklanarak ilk satıra kaynak poz numarası seçilerek yazılır. Budgeted Quantity satırına da kaynağın miktarı yazılır. Birden fazla kaynak kullanılıyor ise sağ boşluğa tıklanarak eklenebilir.

TARGET – HEDEF PROJE OLUŞTURMA
İş programı hazırlanıp tamamlandıktan sonra ilgili makamların onayı alınır. Onaylanan program esas program olarak kabul edilir. Tools, Project Utilities, Targets seçilir. Gelen pencereye 4 karakter olarak, yeni oluşturulacak olan hedef proje kodu yazılır. Böylece bilgisayarda mevcut iş programının yeni bir kopyası oluşur. Gerçekleşmeler esas programa işlenir. Hedef program, esas programın ilk hali olarak kalacağından, ileride oluşacak sapmaları tespit edebilmek için kullanılır.

update – GÜNCELLEME
Güncelleme esas program üzerinden yapılır. Başlamış ve bitmiş veya başlamış ve devam etmekte olan aktivitelerin başlama, bitiş ve tamamlanma yüzdeleri sahadan birebir olarak tespit edilir. Bu tarihler programa işlenir. Bunun için aktivity form açılır. Early Dates’lerin sol taraflarındaki kutucuklar işaretlenerek Actual Dates olarak değiştirilir. Eğer aktivitenin sadece başlangıcı var ise Actual Start ve PCT (percentage) tamamlanma yüzdesi girilir. Aktivite bitmiş ise PCT yüz olur.
Gerçekleşen tarihler iş programına işlendikten sonra hesaplatma Schedule yapılır. Data date olarak sahadan verinin toplandığı tarih yazılır. Hesaplatma neticesinde mavi çizginin sol tarafındaki aktiviteler mavi olarak gösterilir. Bu gösterim onların tamamlanmış işler olduğunu tarifler.
Mavi çizginin sağ tarafında mavi bar ile çizilmiş aktivite olamaz. Sağ taraf henüz gerçekleşmemiş aktiviteleri gösterir.

BARS – ÇUBUK DİYAGRAMI YÖNETİMİ
Format menüsünden Bars seçilir. Early bar dışındakiler silinebilir. Hedef iş programındaki tarihler ile karşılaştırma yapabilmek için boşluğa tıklanarak yeni bir bar oluşturulur. Yeni oluşturulacak bar için pos = 2, Start point = Target 1 Early Start ve End Point = Target 1 Early Finish seçilir. İstenir ise bar kalınlığı, rengi ve benzeri özellikleri değiştirilebilir.
Critical hücrelerindeki check işaretleri kaldırılır ise kritik yol üzerindeki aktiviteler kırmızı olarak gösterilmez.
Sapma gün sayıları sadece bar ile gösterildiğinde yeterince anlaşılır olmayabilir. Bu durumda kolonlara, “Variance Target 1 Early Finish” kolonu eklenir. Böylece gün sayısı olarak aktivitenin ne kadar geç veya erken bittiği görülebilir.İŞ PROGRAMI HAZIRLANIRKEN KULLANILAN BAZI KOMUTLARIN AÇIKLAMALARI

CALENDAR – TAKVİM

Takvim bilgilerini gerektiğinde değiştirebilmek için Data menüsünden Calendar seçilir. Örneğin tatilleri gösterebilmek için ilgili tarih seçilir ve nonwork olarak işaretlenir. Birden fazla takvim eklemek için add tuşuna basılır. Kaynaklara takvimleri yönlendirmek için aynı pencerenin üst bölümünde yer alan resource başlığı seçilir. İlgili kaynak seçilerek yanındaki hücreden, evvelden oluşturulmuş bulunan diğer takvimin numarası seçilir.

LAG – GECİKME
Aktivitelerdeki bağlantı sırasına göre geç veya erken başlama durumlarını belirtmek amacıyla kullanılır. Aktivite seçili iken aktivite formundan (F7), Pred veya Succ (öncül veya ardıl) penceresi açılır. Burada bulunan Lag kolonunda istenen gecikme veya erken başlama süresi belirtilir.

CONSTRAINT – KISITLAMA
Bir aktivitenin zamansal olarak kısıtlaması var ise, aktivite formundan (F7) Constr penceresi açılır. Gerekli kısıtlama tarihi belirtilir. Örneğin bir aktivitenin en erken başlayabileceği tarih 10 Temmuz olsun. Early Start Constraint seçilir ve 10 Temmuz işaretlenir. Eğer 10 Temmuz’da başlaması kesin ise Start On seçilir. Bitiş tarihi kesin ise Expected Finish ile belirtilir. Bu durumda ise aktivitenin süresi, bitiş süresine göre P3 tarafından hesaplanır.

ACT. TYPE – AKTİVİTE TİPLERİ
Aktivite tipler genellikle kaynaktan bağımsız olarak tanımlanır. Bu tip aktiviteler Task olarak gösterilir. Eğer kaynağın mevcudiyetine bağlı ise independent ya da meeting olarak tanımlanır. Aktivite sadece bir olay veya etap başlangıcı gibi bir durumu gösteriyor ve süresi yok ise flag veya milestone olarak tanımlanır. Aktivitenin tipini belirtmek için aktivite formundan type bölümüne gelinir ve ilgili tip seçilir.

PRINT – ÇIKTI ALIMI

İş programının çıktısı alınmadan evvel üzerinde çeşitli düzeltmeler yapmak için preview görünüşüne geçilir. Page setup menüsünden alt bölümde bulunan başlıklar ve açıklamalar değiştirilebilir. İstenirse logo eklenebilir. Sadece istenen bir zaman aralığının çıktısı alınacak ise start date ve end date değiştirilip sonrasında da page with = 1 yapılır.

FILTER – FİLTRELEME
Aktivite listesinden sadece belli gruptakileri süzerek ekran diğerlerinin görülmesinin istenmediği durumlarda Filter komutu kullanılır. Format’tan Filter seçilir. Add ile yeni filtre oluşturulacağı belirtilir. Filtreledikten sonra geri dönülerek tüm aktivitelerin ekranda görülmesi için filtre listesinin başındaki all activites seçilir. Seçme işlemi örneğin early dates : with in range : Start Date – End Date olabilir.

GLOBAL CHANGE – TOPLU DEĞİŞİKLİKLER
Aktiviteler üzerinde toplu değişiklikler yapmak için kullanılır. If-then-else mantığı ile çalışır. Örneğin aktivitelerin eğer süresi 10’dan büyük ise +1 değilse +2 yapmak için [“If” à “OD : Greather Than : 10” , “Then” à “OD : eq : OD + 1” “Else” à “OD : eq : OD + 2”] olarak tariflenir. Örneğin her aktiviteye bir Adam Kaynak eklemek isteniyor ise direk olarak Then bölümüne gelinip “Res” “Add” “adam” yazılarak çalıştırılır.
Trial Run komutu çalışıtırıldığında aktivitler üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmaz. Olabilecek değişiklikler rapor halinde ekrana gelir. Run komutu çalıştırılır ise değişiklikler aktiviteler üzerine uygulanmış olur.

EXCEL İLE VERİ ALIŞ-VERİŞİ


EXPORT – IMPORT

P3’ün Excel ile veri alış-verişini sağlamak amacıyla kullanılır. Aktivite sayısının fazla olması durumunda, listenin Excel ile hazırlanıp Primavera’ya girilmesi daha kolay olacaktır. Tools-Project Utilitys-Export seçilir ve add ile yeni bir export dosyası oluşturulur. Excel dosyasında bulunması istenen kolon başlıkları content of list bölümünde belirtilir. Oluşturulacak dosyanın adı format başlığının altında görülür. Run komutunun ardından belirtilen yerdeki (Örneğin : c:p3winp3outp3.wk1) dosya bulunur ve açılır. Aktivite listesi düzenlenir ve kaydedilip kapatılır. P3’ten Tools-Project Utilitys-Import komutu seçilir ve add ile yeni bir import adresinin belirtilir. Dosyanın tam adresi ve adı, uzantısı ile birlikte yazılır. (Örneğin : c:p3winp3outp3.wk1) Run komutunun ardından hazırlanan veriler Primavera’ya işlenmiş olur.
Bilgilsayarınız *.wk1 uzantılı dosyaları ilk açtığınızda tanımayabilir. Birlikte aç komutu ile Excel dosyası olduğu belirtilir ise bir daha sormayacaktır ve üzerine çift tıkladığınızda her zaman Excel ile açılacaktır.
*.wk1 uzantılı dosyalar Lotus programı tipinde olduklarından kolon yerleri özel olarak formüllüdür. Bundan dolayı kolon yerleri kesinlikle değiştirilmez, taşınmaz, yeni kolon eklenmez. Eklense bile dosya kapatılmadan evvel yeni oluşturulan kolonlar silinerek dosya düzeni ilk haline getirilmelidir.
Yeni aktivite listesi oluştururken content of list bölümünde Act. ID, Act. Des., O.D., Act. Codes seçilmesi yeterli olacaktır. Kaynak girilmek isteniyor ise Act. ID, Act. Des., Resource, Budgeted Quantity başlıklarının seçilmesi yeterli olacaktır.


RAPORLAR

Raporlar genel olarak grafik ve tablo tipi raporlar olarak ayrı başlıklar altında toplanmıştır. Tablo tipi raporlar da zaman, miktar ve maliyet raporları adı altında üç başlık halinde incelenebilir.

En çok kullanılan raporlara örnek olarak;

Zaman raporları Tools > Tabular Reports > Schedule

Miktar raporları Tools > Tabular Reports > Resource > Control
Miktar raporları Tools > Tabular Reports > Resource > Loading

Maliyet raporları Tools > Tabular Reports > Cost > Control
Maliyet raporları Tools > Tabular Reports > Cost > Loading

Zaman raporları, aktivitelerin ve grupların başlama bitiş zamanlarını, gecikmelerini görmemize yarar.

Miktar raporları, kümülatif veya dönemsel olarak kaynakların kullanım miktarlarını gösterir. Örneğin projemizde beton malzemesinin toplamda ne kadar olduğunu, yüzde kaçının tamamlandığını, kalan miktarını, sapmaları görebilmek için resource control report alınır. Her ay hangi miktarlarda hangi malzemelerden kullanacağımızı görebilmek için ise resource loading report alınır.

Maliyet raporları, miktar raporları ile tamamen aynı şekilde hazırlanır. Aynı bilgilerin maliyetsel rakamlarını verir. Toplam miktarlar üzerinden yapılan ve kalan maliyetleri görebilmek için cost control report alınır. Örneğin aylık hak edişlerimizin ne olacağını görebilmek için cost loading report alınır.

Maliyet veya miktar rakamlarımızın en büyüğü 5 basamaktan büyük bir sayı ise raporları hazırlama esnasında format başlığının altından column with 5 ise arttırılmalıdır.
Rakamları 10, 100, 100, 7 gibi katsayılara bölerek hesap yaptırmak istenir ise divide by hücresine istenen rakam yazılabilir.
Genelde summary report seçeneği işaretlenir. Böylece aktivite detayları görünmez ve sade bir rapor alınmış olur.
Yine rapor hazırlama menüsünün içinde iken organize by resource seçilir ise raporlarda birim fiyat kalemlerimiz görülür.

admin
Merhaba ben Metehan Özdemir. İnşaat Yüksek Mühendisiyim. 2005 yılından bugüne kadar sizlere daha iyi hizmet verebilmek için çalışmalarıma aralıksız devam etmekteyim…
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.