Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 23°C
Az Bulutlu

Daha Hızlı bir Autocad için 12 Performans Ayarı

05.04.2020
1.004
A+
A-
Daha Hızlı bir Autocad için 12 Performans Ayarı
📢 Üye olmadan dosya (gold hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya hızlı dönüş için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Autocad hızlandırma için işletim sistemi ve donanımınızla ilgili bazı ayarları değiştirebilirsiniz. Ancak bu değişiklikleri yapmanın yanı sıra, AutoCAD’in performansını gözle görülür şekilde artırmak için yapılandırabileceğiniz bazı sistem değişkenleri (SYSTEM VARIABLES) vardır. Bu sistem değişkenlerini uygun yapılandırmak, Autocad performans ayarları arayan kullanıcılar için tavsiye edilebilir.

Autocad Hızlandırma için Yapılandırılabilecek Sistem Değişkenleri

Bu sistem değişkenlerine ulaşmak için Autocad komut satırına direkt olarak isimlerini yazabilirsiniz.

WHIPTHREAD

Bu değişken, AutoCAD’in makinede ek işlemcileri nasıl kullanacağını belirler. Yalnızca tek bir işlemci varsa, bu değişkenin hiçbir etkisi olmaz. WHIPTHREAD sistem değişkeninin varsayılan değeri 1’dir, ancak diğer değerlere de değiştirebilirsiniz.

AutoCAD, bu ekstra işlemciyi, çizim yeniden çizen veya yeniden düzenleyen zum gibi işlemlerin hızını artırmak için kullanabilir. Autocad hızlandırma için bu değişkeni 3 olarak ayarlarsanız, büyük çizimlerle çalışırken hafif bir ivme olacaktır.

Ancak, sadece bu sistem değişkenini değiştirerek performansta ciddi bir iyileşme beklememelisiniz.

ZOOMFACTOR

Bu değişken, farenin kaydırma tekerleğinin çizim alanını yakınlaştırma hızını değiştirir. Yeni başlayanlar için ZOOMFACTOR değişkenini 0- 30 aralığında bir değere değiştirmeye çalışın, bu sizin için kolay olacaktır.

Varsayılan değer 60’a ayarlanmıştır, bu durum çoğu durumda uygun olacaktır ancak Autocad’in biraz daha hızlanmasını istiyorsanız bu değişkeni 100 olarak değiştirebilirsiniz.

ROLLOVERTIPS

Autocad hızlandırma için ayarlar arasında ROLLOVERTIPS sistem değişkeni de vardır. Bu değişken 1 olarak ayarlanırsa ve imlecinizi çizim alanındaki bir nesnenin üzerine getirdiğinizde, nesne özelliklerinin küçük bir listesini gösterecek bir araç ipucu görünür. Büyük çizimlerle çalışırken hızı artırmak için bu değişkeni 0 yapın.

Değişkeni 0 yaptığınızda yukarıdaki açıklama görünmeyecek.

TOOLTIPS

Bu değişken, imleci bir aracın üzerine getirdiğinizde araç ipuçlarını gösterecek şekilde varsayılan olarak 1’e ayarlanır. Performansı artırmak için, TOOLTIPS sistem değişkeni değerini 0 olarak değiştirerek bu araç ipuçlarını kapatabilirsiniz. Bu tip Autocad performans ayarları, Autocad kasma problemi için de bir parça çözüm olabilir.

PEDITACCEPT

PEDITACCEPT sistem değişkeninin varsayılan değeri, Polyline Edit komutunun aşağıdaki resimde gösterildiği gibi bir bilgi istemi vermesini sağlayan 0 olarak ayarlanmıştır.

Bu sistem değişkeninin değeri 1 olarak değiştirilirse, varsayılan “Y” değeri kabul edilir ve bu bilgi istemi bastırılır. Bu şekilde Autocad performansını bir parça artırabilirsiniz.

LAYOUTREGENCTL

Bu değişkeni değiştirmek, değişen görünümlerde çizim görünümünün yenilenme şeklini değiştirerek AutoCAD performansını artırmak konusunda yardımcı olabilir. LAYOUTREGENCTL sistem değişkeninin varsayılan değeri 2’dir, ancak performansını artırmak için 0 veya 1 olarak değiştirebilirsiniz.

0 – Her sekmeyi değiştirdiğinizde çizim yeniden oluşturulur. (Maksimum performans)

1 – Model sekmesi ve güncel yapılan son düzen için, görüntü listesi belleğe kaydedilir ve iki sekme arasında geçiş yaptığınızda rejenerasyonlar bastırılır. Diğer tüm düzenlerde, bu sekmelere geçtiğinizde hala yenilenmeler meydana gelir.

2 – Her sekmeye ilk geçişinizde çizim yeniden oluşturulur. Çizim oturumunun geri kalanında, ekran listesi hafızaya kaydedilir ve bu sekmelere geçtiğinizde rejenerasyonlar bastırılır.

REGENMODE

Büyük çizimlerle çalışırken, gereksiz otomatik yenilemelerden kaçınarak Autocad performansını artırmak için REGENMODE sisteminin değerini 0 olarak değişken yapmak daha iyidir. Varsayılan değer 1 olarak ayarlanmıştır, bu da çizimlerde gereksiz yenilenmeye izin verir ve böylece performansı bozar.

DRAWORDERCTL

Bu sistem değişkeni, üst üste binen çizim nesnelerinin değiştirildiklerinde görüntüleme davranışını kontrol eder. DRAWORDERCTL sistem değişkeninin varsayılan değeri 3’tür ve çizim düzenleme işlemini tam çizim sırası görüntülediğinde yavaşlatma eğilimindedir.

Sistem değişkenini 0 olarak değiştirerek bunu kapatabilir ve Autocad performansını bir parça artırabilirsiniz.

ISAVEPERCENT

Bu, AutoCAD’deki en önemsiz sistem değişkenlerinden biridir. ISAVEPERCENT sistem değişkeni, kaydetme işlemi gerçekleştirildiğinde çizimdeki boş alan miktarını kontrol eder.

Bu sistem değişkeninin varsayılan değeri 50’dir, ancak çizim tasarruf işlemini hızlandırmak için bu sistem değişkeninin değerini artırabilirsiniz. Bu sistem değişkeninin büyük bir değeri, çizimde boş alanı artırarak daha büyük çizim dosyasına neden olur.

Ayrıca bu sistem değişkeninin değerini azaltabilir veya çizimdeki boş alan miktarını azaltmak için 0 yapabilirsiniz, ancak kaydetme işleminde harcanan zamanı da artıracaktır.

Bu sistem değişkeninin değerini azaltmak, DWG dosyalarının diğer DWG uyumlu uygulamalarla uyumluluğunu artırmak, DWG dosyalarının boyutunu daha az boş alan nedeniyle azaltmak ve bazı antivirüslerin neden olduğu veri kaybını önlemek gibi avantajlara da sahiptir.

PALETTEOPAQUE

Autocad kasma problemi varsa ayarını değiştirebileceğiniz bir başka sistem değişkeni de budur. Bu sistem değişkeni, paletlerin şeffaflığını kontrol eder. Şeffaflığı kapalı tutmak, Performansı artırmak için sistem değişkeninin değerini 1 olarak ayarlayabilirsiniz. Bu sistem değişkeninin varsayılan değeri 0’dır.

HPQUICKPREVIEW

Büyük çizimlerle çalışırken, Hatch’lerin otomatik önizlemesi performans sorunlarına neden olabilir. HPQUICKPREVIEW sistem değişkeninin değerini 0 olarak değiştirerek Hatch’lerin otomatik önizlemesini kapatabilirsiniz. Bu sistem değişkeninin varsayılan değeri 1’dir.

HIGHLIGHT

Bu sistem değişkeni, seçilen nesnenin vurgulanıp vurgulanmayacağını kontrol eder. HIGHLIGHT sistem değişkeninin varsayılan değeri, 1 seçildiğinde nesnelerin vurgulanmaya devam etmesini sağlayan 1’dir. Seçildiğinde nesneleri vurgulamayı durdurmak için bu sistem değişkenini 0 olarak değiştirebilirsiniz.

Yukarıdaki resimde HIGHLIGHT sistem değişkeni değeri ilk durumda 1 olarak, ikinci durumda 0 olarak ayarlanmıştır. Bu Performans ayarı size Autocad kasma sorunu konusunda yardımcı olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.