Dolar 32,8585
BİST 10.748,49
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 31 °C
Açık

Denetim Sistemi ve Mühendislik Onuru…

Denetim Sistemi ve Mühendislik Onuru…
📢 Üye olmadan dosya (gold içerikler hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

DENETİM SİSTEMİ VE MÜHENDİSLİK ONURU KURTARMA OPERASYONU


AŞAĞIDA SUNACAĞIM KONULAR HAKKINDA DEĞERLİ UZMAN VE MESLEKTAŞLARIMDAN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ SUNMALARINI ÖNEMLE ARZ EDİYORUM

1-Yapı Denetim Şirketlerinin yasa,Yönetmelik, ve Bakanlık genelgelerinde öngörülen kurallar çerçevesinde çalışması gerekirken çeşitli nedenlerle bazı kurallar kamufle edilerek değişik yöntemlerin uygulamaya konulmasının önlenmesi çerçevesinde yapılacak çalışmalar:

a-Fiyat kırma ve haksız rekabetin önlenmesi,
b-Denetim yapılmadan yapılmış gibi gösterilerek raporların tanzim ve masa başında imzalanmasının önlenmesi,
c-Sadece kadro doldurmak için elaman tutulmasının önüne geçilmesi,
d- (Benim şu anda aklıma gelmeyen ama sizin bildiğiniz diğer hususlar)

2-Belediyelerin Denetim yasası,Yönetmelik ve genelgeleri farklı uygulamaları, ve hatta bazı Belediyelerce 4708 sayılı yasayı sanki 3194 gibi değerlendirmeleri ve benzer konuların irdelenmesi, durum tespitinin daha gerçekçi olarak yapılması ve konunun ilgili belediye teknik elamanları tarafından bu kürsüden açıklanması. Kısaca herkesin kendi görevini doğru olarak yapmasının sağlanması…..

3-Sizce yeterli uzman teknik elamanı bulunmayan birçok belediyelerin yapı denetim şirketlerinin sicil amiri durumunda olması doğrumudur?

4-Yapı Denetim yasasında öngörülen Müteahhit kavramının irdelenmesi; Müteahhit kavramı içinde Mühendisin yerinin kesinlikle belirlenmesi konusunda düşünceleriniz nelerdir. Yani ticaret odası belgesi ve vergi levhası konut inşaatlarını yapacak müteahhitler için yeterli bir liyakat belgesi midir.?

5-Yapı Denetim şirketlerinde çalışan uzman ve diğer elemanların (inşaat mühendisleri) eğitimi ve bilgilendirme çalışmaları sizce yeterlimidir? Bu hizmet içi eğitimi konusunda kimlerin neler yapması gerekir?

6-Laboratuvarların Müteahhit ve mal sahiplerin talebi doğrultusunda siparişe göre yaşbeton ve karot numuneleri mukavemet raporları düzenledikleri şaibeleri sizce doğru olabilir mi? Böyle bir olasılığın kesinlikle önlenebilmesi için sizce neler yapılabilir?

7-Yukarıda belirtilen sorulara cevap ve çözüm bulabildiğimiz taktirde sanırım yapı denetim sistemini ve mühendislik onurumuzu da kurtarabileceğimize inanıyorum. Saygılarımla……


Ahmet pervane
İnş. Müh.

admin
Merhaba ben Metehan Özdemir. İnşaat Yüksek Mühendisiyim. 2005 yılından bugüne kadar sizlere daha iyi hizmet verebilmek için çalışmalarıma aralıksız devam etmekteyim…
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.