Dolar 32,8796
BİST 11.103,39
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 31 °C
Az Bulutlu

İnşaat Projelerinde Alt Yüklenici (Taşeron) Yönetiminde Dikkat Edilecek Hususlar

İnşaat Projelerinde Alt Yüklenici (Taşeron) Yönetiminde Dikkat Edilecek Hususlar
📢 Üye olmadan dosya (gold içerikler hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İşe  Başlatma 

1.     Alt yükleniciler sözleşmeleri yapılmadan işe başlatılmamalı, sözleşmesi yapılanların sözleşmelerinde belirtilen tarihlerde işe başlamaları temin edilmelidir.

Uzman ekip performans değerlendirmesi

2.     Alt yüklenicilerin birim fiyat analizi, sahada yaptığı fiili imalat verilerine göre kontrol edilmelidir.

Bu kontrol neticesinde,

  • Alt yüklenicinin çok verimli çalıştığı (fiyat makül, yüksek kapasiteli çalışma),
  • Birim imalat fiyatının yüksek olduğu  (pahalı iş yaptırma),
  • Alt yüklenicinin verimsiz çalıştığı (yarım bırakma, fiyat artışı isteme riski)
  • Birim imalat fiyatının düşük olduğu (yarım bırakma, fiyat artışı isteme riski),

sonucu ortaya çıkabilir.

3.     Alt yükleniciler bazında iş programları hazırlanmalı, bu programlarda aynı mahaldeki alt yüklenicilere ait işlerin kesişme noktaları çok iyi belirlenmelidir.

4.     Alt yükleniciler arasında imalat sahası teslimi yapılmasının şartları ve kuralları kesin ifadelerle belirlenmelidir.

5.     Alt yüklenici aylık değerlendirme raporu hazırlanmalı, alt yükleniciler bazında iş programı plan-fiili, fiziksel ilerleme plan-fili mukayesesi yapılmalıdır.

6.     Bir alt yüklenicinin yaptığı işin başka bir alt yüklenicinin işini geciktirmesine izin verilmemelidir.

7.     Alt yüklenicilerden günlük çalışan işçi sayısı ve yapılan iş miktarına ilişkin raporlar alınmalıdır.

8.     Alt yüklenici personel sayısı, yemek ve saha puantajlarından da teyid edilmelidir.

9.     Alt yüklenici kadro durumu, iş programı ve kapasitelerine göre irdelenmeli, yetersizlik görülürse önlem alınmalıdır.

10.   Alt yüklenicinin kendi personelini kontrol-refakat etme konusundaki yeterliliği kontrol edilmeli, yetersizlik görülürse gerekli önlemler alınmalıdır.

Alt yüklenicilerin malzeme tedariği

11.   Alt yüklenicinin devam eden işlerinin kalan kısmı için kullanılacak malzeme miktarı hesap edilmeli, malzeme eksikliği nedeniyle işin aksaması engellenmelidir.

12.   Malzeme alt yüklenici tarafından temin ediliyorsa, alt yüklenicinin malzeme stokları ve siparişleri  takip edilmelidir.

Fire kontrolü

13.   Malzeme yüklenici tarafından temin ediliyorsa fire oranları konmalı ve fireli malzeme tanımı yapılmalıdır.

14.   Alt yüklenicilere verilen malzemelerin fire oranları kontrol edilmelidir.

15.   Alt yükleniciler belirlenmiş fire oranlarının üzerinde fire ile çalışıyorlar ise sözleşmelerinde belirtilen cezai yaptırımlar uygulanmalıdır.

Fiyat Artışları 

16.   Sözleşmede belirtilen fiyatın dışında bir fiyat uygulamasına çok özel koşullar dışında gidilmemelidir.

17.   Alt yüklenicilerin fiyat farkı, fiyat artışı gibi isteklerinde; hak etmedikleri parayı mı almayı düşündükleri, işi bilmemekten mi zarar ettikleri, gerçekten fiyatlarının o günkü koşullara göre düşük olmasından ya da düşük kalmasından mı zarar etmekte oldukları iyi etüd edilmelidir.

18.   Alt yüklenicilerden ihale edilmiş iş analizleri bazında iş programı istenmeli,  iş programındaki limitleri doldurmayan alt yüklenicilerin birim fiyatları artırılmamalıdır.

19.   Alt yüklenicilerle yapılan tüm fiyat tespitlerinde bütçe fiyatları ile mukayese yapılmalıdır.

20.   Yapılan fiyat artışları için ek protokoller hazırlanıp, onaylanmalıdır.

21.   Alt yüklenicilerle yapılan fiyat artışı protokollerinde işin tarifine sadık kalınmalı, işin tarifi değişiyor ise yeni fiyat tespiti yapılmalıdır.

İmalat kalitesi ve işin kabulü

22.   Kaba işlerde alt yüklenicinin kullanacağı kalıp cins ve kalitesi imalat aşamasında kontrol edilmelidir.

23.   Birbiri peşi sıra yapılacak işlerde, işlerinin kesin kabulüne dikkat ve önem verilmelidir. Örneğin : duvar sıva işi, daha önce duvar işini yapan alt yüklenicinin düzgün bir yüzey teslim etmemesi nedeni ile daha kalın bir sıva yapılmasını gerektirebilir.

24.   Kabulde kusurlar dikkatle tespit edilmeli, ilgili alt yüklenicilere düzelttirilmeli veya kusurlardan doğacak masraf  hakedişlerinden kesilmelidir.

25.   Alt yüklenicilerin yaptığı işlerin yüklenici kontrolü dışında gerektiğinde idarenin de onay ve kabulü şart koşulmalıdır.

26.   Alt yüklenicilerin birbirlerinin yaptıkları imalatlara hasar vermeleri engellenmeli, bu hususta alt yükleniciler sözleşmeleri doğrultusunda sorumlu tutulmalıdır.

Cezai yaptırımlar

27.   İşi yarım bırakan alt yükleniciler varsa sözleşmelerinde belirtilen yaptırımlar uygulanmalıdır.

28.   İşe sözleşmelerine göre başlamaları gereken tarihte kendi ihmallerinden dolayı başlamayan alt yüklenicilere, sözleşmelerinde belirtilen yaptırımlar uygulanmalıdır.

29.   Alt yüklenicilerden kaynaklanan iş gecikmelerinde, bu tip gecikmeler için sözleşmelerinde belirtilen yaptırımlar uygulanmalıdır.

Garanti ve Kesintiler

30.   Alt yüklenicilerden teminat mektupları zamanında alınmalıdır.

31.   Alt yüklenicilerden yeterli avans ve iş bitim garantileri alınmalıdır.

32.   Avans, teminat kesintileri zamanında ve sözleşmeye uygun olarak yapılmalıdır.

Hakediş ve  Ödemeler

33.   Alt yüklenicilerin hakedişleri,  sözleşmelerinde tanımlı zamanda yapılmalıdır.

34.   Alt yüklenici ödemesi sözleşme ve hakediş ile uyumlu olmalıdır.

35.   İşin  yerinde ölçüm metodu alt yüklenici sözleşmesinde belirlenmeli, hakedişe giren miktar tespitinde sözleşmede belirtilen ölçüm metodu kullanılmalıdır.

36.   İşini tamamlayan alt yüklenicinin kabulleri yapılıp en kısa sürede kesin hesapları tamamlanmalı, işin genel kabulüne kadar beklenmemelidir.

37.   Kesin hesabı yapılmadan alt yüklenicinin nakti teminatı iade edilmemelidir.

Dikkate  Alınacak  Diğer Hususlar

38.   Sözleşmelerinde belirtilen iş miktarı artış oranları aşıldığında uzman ekipler için ek protokoller hazırlanmalıdır.

39.   Uzman ekibe mümkün olduğu nisbette yevmiyeli iş verilmemelidir.

40.   Şantiyede aynı iş için farklı uzman ekiplere farklı fiyatlar oluşturulmamalıdır.

41.   Uzman ekibin işçi sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin sorumlulukları titizlikle denetlenmelidir.

admin
Merhaba ben Metehan Özdemir. İnşaat Yüksek Mühendisiyim. 2005 yılından bugüne kadar sizlere daha iyi hizmet verebilmek için çalışmalarıma aralıksız devam etmekteyim…
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.