Dolar 28,8960
BİST 8.026,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 16 °C
Az Bulutlu

Hücresel Dolgu Sistemi Geocell Nedir?

01.01.2021
2.358
A+
A-
Hücresel Dolgu Sistemi Geocell Nedir?
📢 Üye olmadan dosya (gold hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya hızlı dönüş için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hücresel Dolgu Sistemi Nedir?

Hücresel Dolgu Sistemi günümüzde sıklıkla karşılaştığımız yeni inşaat malzemelerinden biridir. Geosentetik malzemeler arasında önemli bir yeri olan Hücresel Dolgu Sistemi ülkemizde Geohücre, Geoweb ya da Geocell olarak da adlandırılmaktadır.

Genel kullanım amacı yüksek eğimli şev yüzeylerinde bulunan toprağın erozyon nedeni ile kaybını engellemektir. Geocell malzemesinin diğer bir kullanım alanı ise malzeme çıkış noktası olan zemin güçlendirmedir. Geocell dünya genelinde yol zeminlerinin güçlendirilmesi, zayıf zeminlerde oturmaların azaltılması, dik şevlerde doğal bitki örtüsü oluşturma, kıyı koruma yapıları, istinat duvarları, kanal ve göletlerin şevlerinde dolgu malzemesinin korunması gibi birçok alanda sıklıkla kullanılmaktadır.

Hücresel Dolgu Sistemi Nasıl Üretilir?

Üç boyutlu petek yapıdaki HDS yüksek dayanımlı ve özel katkılı HDPE şeritlerin ultrasonik ses sistemi ile yapıştırılması ile üretilmektedir. Şeritlerin yapıştırılma aralığı malzemenin kaynak mesafesi olarak adlandırılır. Şerit yüksekliği ise hücresel dolgu sisteminin yüksekliği olarak ifade edilir.

Geocell Nasıl Çalışır?

Hücresel Dolgu Zemin Güçlendirme (Temel Destek & Takviye Sistemi)

Hücresel dolgu sisteminin üç boyutlu yapısı hücre içine doldurulan dolgu malzemesini kuşatarak dolgu malzemesinin yanal ve düşey hareketlerini engeller. Yapısal dolgunun taşıma kapasitesini artırarak büyük mukavemet kazandırır, dolgu malzemesinin yük deformasyon performansı arttırılır. Bu da kuşatma etkisi olarak adlandırılmaktadır.

Geocell yüksek maliyetli dolgu malzemeleri yerine sahadaki mevcut doğal dolgu malzemesinin kullanılmasına olanak sağlar. Klasik yöntemlere göre sıkıştırılmış dolgu derinliğini % 50 den fazla oranda azaltır. Geohücre dolgu malzemesini çevrelemek suretiyle zeminin taşıma kapasitesini büyük oranda artırır.

Hücresel dolgular zeminde doğal drenajı sağlarken dolgu maddesinin hidrolik akışlardan etkilenerek kaybedilmesini önler. Düşey yüklerin zemine etkisini azaltarak aşırı hidrostatik basınçların oluşmasını engeller.

Erozyon Kontrolü (Hücresel Dolgu Muhafaza)

Peyzaj mimarları tarafından sıklıkla tercih edilen Geocell şev stabilizasyon hücresi 45 derece ve daha fazla eğime sahip şevlerde sürdürülebilir bitki örtüsü oluşumuna izin verir. Geocell yüzey akmaları ve yüzey akışı nedeniyle oluşan şiddetli erozyona karşı sürdürülebilir koruma sağlar.

Özellikle eğimli yüzeylerde yağmur ve rüzgar önemli birer toprak aşındırıcıdır. Yüzeye serilen toprak veya çakıl bu aşındırıcı kuvvetler nedeniyle akarak kaybedilir. (Erozyona uğrar). Bu durum bitki oluşumu ve yeşillenmenin en önemli düşmanıdır. Hücresel Dolgu Sistemi sürekli bir hücre ağı oluşturarak bitkiler için mükemmel koruma ortamı hazırlar. Gelişen bitkiler ile kök sistemi olgunlaşır ve erozyona karşı dayanım mükemmel hale gelir.

Hücresel Dolgu Geocell Parametreleri?

Hücresel Dolgu Sisteminin birkaç ana parametresi vardır. Hücre seçimini sağlayan bu parametreler aşağıdaki gibi verilebilir;

  • Kaynak Açıklığı (W) : Malzeme şeritlerinin yapıştırılma sıklığı olarak ifade edilebilir. Kaynak açıklığı küçüldükçe üretilen Geohücreler daha küçük olacaktır. Kaynak açıklığı arttıkça hücreler daha büyük ebatlara sahip olacaktır. Örnek olarak 330 milimetre kaynak açıklığındaki bir Geocell Sisteminin hücreleri açıldıklarında yaklaşık 230 mm çapa sahip bir petek oluştururken, 450 milimetre kaynak açıklığına sahip bir malzeme yaklaşık 300 mm çapa sahip hücreler oluşturur.
  • Hücre Yüksekliği (H) : Geocell malzemesinin şeritlerinin yüksekliğidir. Dünya üzerinde standart olarak 50-200 milimetre aralığında üretim yapılmaktadır.
  • Şerit Kalınlığı (t) : Hücresel dolgu malzemesinin şeritlerinin kalınlığıdır. Burada dikkat edilmesi gereken ise malzemenin şerit kalınlığının malzeme çekme dayanımı ile doğrudan bir ilişkisi olmamasıdır. Ülkemizde sıklıkla karşılaşılan bir hata ise doğrudan Hücresel dolgu şerit kalınlığına bakmaktır. Konusunda bilgili, teknik detaylara hakim insanlar ise şerit kalınlığı yerine malzemenin çekme dayanımını üreticiden talep etmektedirler.

Doğru Geocell Seçimi?

Geocell tipleri proje özelliklerine göre farklılık gösterir. Geocell uygulamalarında doğru parametrelerin ve hücre ebatlarının seçimi hem imalatın güvenle hizmet etmesi hem de proje maliyetlerinin düşürülmesi açısından büyük önem teşkil eder.

Türkiye’de Geocell Hücresel Dolgu Sistemi

Ülkemizde Çin ve Avrupa menşeili birçok geohücre vardır. Bununla birlikte üretimi ülkemizde yapılan, CE ve ISO belgelerine sahip yerli ve üstün kalitede hücresel dolgu sistemi olan Hücresel Dolgu Sistemi de yer almaktadır.

Egemen DANYILDIZ
Geosentetikler konusunda uzmanlaşmış bir inşaat mühendisi olarak elimden geldiğince bilgi paylaşımı yapmaktan mutluluk duyarım.
    ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

    Henüz yorum yapılmamış.