Dolar 28,8925
BİST 8.057,42
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 12 °C
Az Bulutlu

Beyaz Çimento Türleri ve Kullanım Alanları…

07.03.2020
15.270
A+
A-
Beyaz Çimento Türleri ve Kullanım Alanları…
📢 Üye olmadan dosya (gold hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya hızlı dönüş için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Beyaz Portland Çimento

TS 21 BPÇ 52.5N çimentosu, kimyasal ve fiziksel özellikleri ile performans özellikleri açısından standart değerlerinin çok üstünde ve süper beyaz portland çimentosu niteliğindedir. Beyazlığı ortalama yüzde 85.5’tir. Türkiye’nin bu kadar yüksek beyazlıkta üretilebilen ilk ve tek beyaz çimentosudur. Dünyanın da sayılı beyaz çimentoları arasındadır. Türkiye’de, piyasada satılmakta olan beyaz ve gri portland çimentoları arasında dayanımı en yüksek olan çimentodur. İki günlük dayanımı 37 MPa, 28 günlük dayanımı, 59 MPa civarındadır. Hidrolik olarak çok aktiftir. Bu özelliği ile kullanıldığı yerlerde üretim hızını ve ürün kalitesini artırır. Prefabrik beton elemanları üretiminde buhar kürü gerektirmez. Düşük alkalili çimento sınıfı içindedir. Alkali – agrega reaksiyonlarına karşı dirençlidir. Her türlü mimari, estetik ve sanatsal ürünlerle, yapı malzemelerinde sağlamlık ve görünüş güzelliği sağlar.

Beyaz Kalkerli Çimento

Beyaz Kalkerli Çimento, TS EN 197-1 CEM II/A-L 42.5 R dayanım sınıfındadır. Ortalama beyazlığı %82 civarında olan çimento % 20 civarında yüksek kaliteli kalker ve saf mermer tozu içerir. 42.5 R dayanım sınıfında olması nedeniyle erken dayanımı yüksek olup iki günlük basınç dayanımı 26 N/mm2 ve 28 günlük basınç dayanımı 47 N/mm2 civarındadır.

Kullanım Alanları

Hazır sıva, tamir harçları, endüstriyel zemin harçları, izolasyon ve ankraj harçları ile seramik yapıştırıcı ve derz dolgu malzemeleri gibi beyaz çimento esaslı yapı malzemelerinin üretiminde, ana bağlayıcı bileşen olarak kullanılmaktadır.

Mimari ve Dekoratif Betonlar

Beyaz çimento, betonarme inşaat betonu olarak gelişmiş ülkelerde başta kongre, sanat ve kültür merkezleri olmak üzere, metro ve tren istasyonlarında, iletişim kulelerinde, stadyum ve spor alanlarında, siteler ve konut inşaatlarında, köprü ve üst geçitler ile istinat duvarları gibi betonarme inşaatlarında başarıyla kullanılmaktadır.

Mimari Prefabrik Dış Cephe Panelleri

Beyaz çimento, Avrupa’da özellikle toplu konut inşaatlarında ve büyük ölçekli, kongre, konser salonları gibi projelerde yerini almaktadır. Beyaz çimentodan imal edilen mimari prefabrik dış cephe panelleri, bu tür projelerde yapım süresini kısalttığı gibi, dış cephelere de estetik bir güzellik kazandırmaktadır. Ayrıca boya ve sıva tamiri gibi bakım masraflarını ortadan kaldırmaktadır.

Prekast Elemanlar

Beyaz Çimento, prefabrik beton, bina süsleme elemanları ve dekoratif kaplama taşları üretiminde başarıyla kullanılmaktadır. Yer karoları, kaldırım ve bordür taşları, hazır basamak ve balkonlar, pencere söveleri ve kent mobilyaları gibi uygulama alanlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Bunların dışında, beyaz briket ve beyaz pres tuğla, beton ızgaralar ve havuz kenarlıkları gibi prekast uygulama alanları bulunmaktadır.

Sanat Ürünleri

Beyaz çimento, beton heykeller, anıtlar, skarfito ve modern sanat uygulamaları ile arkeolojik ve sanatsal yapıların restorasyonunda kullanılmaktadır.

Kullanımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beyaz çimento ile beton yapılırken şu noktalara dikkat edilmelidir :

 Brüt beton uygulamalarında yüzeyin boşluksuz ve pürüzsüz olması beklendiğinden, betonun hazırlanması ve yerleştirilmesi doğru bir şekilde yapılmalıdır. Zamana bağlı çökme kaybı kontrol edilmeli, beton, mümkünse pompa yerine bantlı bir mikser veya vinç ve kova vasıtasıyla dökülmelidir.Taze betonun vibrasyonu çok iyi yapılmalıdır.Beyaz betonun kürlenmesine daha fazla dikkate edilmeli, mümkünse beton ıslak çuval veya bezlerle sarılmalıdır.Beyaz beton karışımlarında, kullanılacak beton ve harç katkılarının şeffaf renkte olmasına dikkat edilmelidir.Beton karışımlarında, TS 706’ya uygun özellik ve granülometride beyaz agregalar kullanılmalıdır.Beyaz betonun rengini belirleyen temel bileşenler, çimento ve ince agregadır. Özellikle ince agrega olmak üzere agregaların beyazlığına dikkat edilerek hazırlanacak BPÇ betonlarında istenen beyazlık değerine ulaşılabilecektir.Beton içerisine girecek bütün malzemeler temiz bir şekilde muhafaza edilmelidir.Betonarmede kullanılacak donatıların paslı ve kirli olmamasına dikkat edilmelidir. Mümkünse galvanizli donatı kullanılmalıdır.Kullanılacak kalıplar, su absorbsiyonu düşük, plywood benzeri bir malzemeden seçilmelidir. Kalıpların temiz olmasına ve çimento pastasının vibrasyon esnasında kalıptan sızmamasına dikkat edilmelidir.

Çimsa Beyaz Kalkerli Çimento Tipik Analizleri(Deney Raporu)  ve TS Standartları

Çimsa Beyaz Portland Çimento Tipik Analizleri (Deney Raporu) ve TS Standartları

admin
Merhaba ben Metehan Özdemir. İnşaat Yüksek Mühendisiyim. 2005 yılından bugüne kadar sizlere daha iyi hizmet verebilmek için çalışmalarıma aralıksız devam etmekteyim…
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.