Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara -4°C
Kar Yağışlı

Çatıların Fonksiyonları

15.03.2020
546
A+
A-
Çatıların Fonksiyonları
📢 Üye olmadan dosya (gold hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya hızlı dönüş için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir çatı kaplamasının iki ana görevi vardır:
– Atmosfer koşullarından koruma
– Isı yalıtımı

Atmosfer koşullarından koruma:
Bir çatı kaplamasının ana görevi, yapıyı yağmur, kar, rüzgar gibi doğal etkilerden korumaktır.

Yağmur ve rüzgar
Yağmurun şiddeti, içinde bulundurduğu kimyasal maddelerin aşındırıcı etkisi ve buna ek olarak, özellikle suyun kiremitlerin arasından sızmasına neden olabilecek şiddetli yatay rüzgarlar, çatı kaplamasının etkinliginde rol oynayan elemanlardır. Braas kiremitleri, su geçirmezliği ve çok kuvvetli ruzgarlara karşı su sızıntılarını engelleyecek şekil ve profil yapısı sayesinde tüm olumsuz koşullara karşı yüksek performansa sahiptir. Aynca, icerdigi malzemeler ve değişik yüzey kaplamaları sayesinde çok kuvvetli ve agresif atmosfer etkilerine dahi karşı koyabilmektedir. Normal şartlarda, çatı kaplamasının su geçirmezlğinin garanti altına alınması için, doğru uygulama ve ürün kalitesinin birleştirilmesi gerekir.

Dolu
Dolunun çati kaplamasına olan etkisi, çatı üzerine düşen buz parçacıklarının hızına ve büyüklüğüne bağlıdır. Orta ve düşük şiddette dolular çatı malzemelerinin yüzey kaplamalarının bozulmasma, daha şiddetli dolular ise çatı kaplama elemanlarının kırılmasına dahi yol açabilir. Aynca, dolu sonrası çatı üzerinde yüksek ağırlıklı buz kümeleri veya bir takım su sızıntılarının meydana gelmesi de olasıdır. Braas kiremitleri yüzeysel ve kütlesel olarak yüksek dayanıklılığı ile belirtilen zararlara karşı yüksek dirence sahiptir.

Kar
Kar da, yarattığı önemli olumsuz etkilerle çati kaplamasi için kritik bir elemandir. Yüksek kırılma mukavemeti sayesinde, Braas kiremitleri kar yüküne kolaylıkla dayanabilmektedir; aynca modüler çatı sisteminin bir elemanı olan kar tutucu kiremit sayesinde, kar katmanının büyük kütleler halinde kaymasına engel olunarak, yağmur oluklarının kırılması ya da çevreye, insanlara vereceği zararlar önlenmiş olur.

Don
Don kiremitin en büyük düşmanıdır. Braas kiremit, çok düşük (%2-3) su emme kapasitesi sayesinde dona ve gece ile gündüz arasındaki yüksek ısı farklılıklarına dayanıklıdır. Braas kiremitlerinin bu özelliği 30 sene garanti altına alınmıştır.

Yoğuşma
Çatı kaplamalarının bir önemli sorunu ise kaplama alti ile dış ortam arasındaki ısı farklılığından dolayı kiremit örtüsü altında oluşan yoğuşmadır. Bu sorunun önlenmesi için, uygulama detayları doğru çözülmeli, modüler çatı sisteminin gerekli görduğü tüm elemanlar kullanılmalı ve kiremit altında sürekli ve etkin bir havalandırma yaratılarak kiremit örtüsü altının daima kuru kalması sağlanmalıdır..

Isı yalıtımı:
Bir yapının çatı kaplaması, aynı duvarlar gibi, iç mekanı dış mekandan ayırma işlevini gören çok önemli bir parçasıdır. Hatta yağmur, rüzgar, kar, ultraviyole gibi tüm atmosfer etkilerine duvar elemanlarından daha açıkır.

Bu sebepten dolayı çatılarda uygun özellikte bir su ve ısı yalıtımı yapılması tavsiye edil-mektedir.

Bir mekanı yılın her döneminde daha konforlu hale getirmek ve ısı kayıplarını en aza indirerek yakıt tüketimini azaltmak üzere, Braas, farklı uygulama detaylarına göre farklı özelliklerde ısı yalıtım malzemeleri sunmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.