Dolar 32,1162
BİST 10.656,96
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 18 °C
Yağmurlu

2023 yılı birim fiyatları ne zaman yayınlanacak

2023 yılının ikinci haftasına geldiğimiz şu günlerde sektörde merak edilen konuların başında 2023 Yılı Birim Fiyatlarının ne zaman yayınlanacağı geliyor.

2023 yılı birim fiyatları ne zaman yayınlanacak
📢 Üye olmadan dosya (gold içerikler hariç) indirebileceğinizi biliyor musunuz? Youtube sayfamıza abone olduktan sonra istediğiniz içeriğe yorum yazabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

2023 yılının gelmesiyle birlikte 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunları kapsamında ihale ve sözleşme yapan resmi ve özel teşebbüsler ile bu ihalelere teklif verecek istekli/katılımcı firmaların öncelikli beklentisi 2023 yılına ilişkin birim fiyatların ivedilikle yayınlanmasıdır. Tüm dünyayı etkisi altına alan ve etkileri halen devam eden Covid-19 pandemisi, Rusya-Ukrayna arasında halen devam etmekte olan savaş ve tüm bunlara bağlı olarak küresel ekonomide yaşanan hammadde ve tedarik zincirindeki aksamalar ile ülkemizde yaşanan döviz fiyatlarındaki olağan dışı yükseliş inşaat girdilerini doğrudan doğruya etkileyerek inşaat maliyetlerini ve enerji fiyalarını tahminlerin çok üzerinde olumsuz yönde etkilemiştir. 2021 Yılının ikinici çeyreğiyle birlikte etkilerini yavaş yavaş göstermeye başlayan bu durum 2022 yılında da maalesef artarak devam etmiştir. Piyasa koşullarında yaşanan bu aşırı dalgalanma gerek sözleşmesi devam eden işlerde gerekse yapılcak yeni ihalelerde oldukça büyük problemlere neden olmuştur. Yaşanan tüm bu olumsuzlar karşısında 2022 yılı birim fiyatlarının maalesef piyasa gerçeklerinin altında kalması nedeniyle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Yüksek Fen Kurulu tarafından 2022 yılı için “1 Ocak-1 Haziran/2 Haziran-30 Haziran/1 Temmuz-31 Aralık” taraihleri arasınde geçerli olmak üzere 3 farklı fiyat yayınlanması yapılmıştır.

Maalesef yukarıda da bahsettiğimiz gibi gerek Covid-19 pandemisi gerekse de Rusya ile Ukrayna arasında halen devam etmekte olan savaşın olumsuz etkilerinin halen devam etmekte olması sebebiyle 2022 Yılı 3’üncü dönem fiyatları da piyasa şartlarının altında kalmıştır.

2022 yılı 3’üncü dönem fiyatlarının da piyasanın taleplerine karşılık verememesi sebebiyle tüm sektör çalışanları gerçekci ve piyasa koşullarına duyarlı 2023 yılı fiyatlarının bir an önce yayınlanmasını büyük bir merakla beklemektedir.

Yürülüğe girecek birim fiyatlar yapım işlerine ilişkin 2023 yılında yapılacak yaklaşık maliyet hesaplamaları ile sözleşme sürecinde yapılacak yeni fiyat tespitleri ile revize birim fiyat hesabına temel teşkil etmektedir. Sektörde faaliyet gösteren tüm kamu kurum ve kuruluşları, özel teşebbüsler ile yüklenici firmaların ortak temennisi 2023 yılı birim fiyatlarının en kısa sürede piyasanın taleplerine cevap verecek şekilde yayınlanmasıdır.

Ülkemiz genelinde yapım işlerine yönelik rayiç, birim fiyat, analiz ve tarif hazırlama ile bunları yayınlama yetkisi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yüksek Fen Kurulu Başkanlığına aittir. Ancak inşaat sektörünün gerek nitelik gerekse nicelik olarak çok geniş kitlelere hitap etmesi, yapılan işinin niteliğine göre yapım şartlarının değişiklik göstermesi vb. sebeplerle Yüksek Fen Kurulu dışında 10 idarenin de birim fiyat yayınlama yetkisi bulunmaktadır.

Ancak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Yüksek Fen Kurulu Başkanlığı tarafından yayınlanan rayiç ve birim fiyatlar diğer resmi kurumlar tarafından yayınlanan birim fiyatların ana gövdesini oluşturmaktadır. İşte bu sebepten ötürü birim fiyat yayınlama yetkisine sahip olan diğer idareler 2023 yılı birim fiyatları’nı, Yüksek Fen Kurulu 2023 yılı birim fiyatları’nı yayınladıktan kısa bir süre sonra yayınlayacaktır.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı’nın onayına müteakip Yüksek Fen Kurulu tarafından tespit edilen birim fiyatlar geçerlilik kazanmaktadır.

Yüksek Fen Kurulu, birim fiyatları daha hızlı ve daha doğru hesaplamak amacıyla AMP Yazılım tarafından geliştirilen AMP Birim Fiyat Otomasyonu programını kullanmaktadır.

Sektör tarafından büyük bir merakla beklenen 2023 Yılı birim fiyatlarının Ocak ayının 3 haftasında yada Ocak ayının son günlerinde yayınlanması beklenmektedir. Özellikle 2022 yılı içerisinde yapılan yasal düzenlemeyle birlikte piyasa koşullarındaki dalgalanmalara bağlı olarak yıl içerisinde birden fazla birim fiyat yayınlanması yapılabilecektir.

Hangi İdareler Birim Fiyat Hazırlama Yetkisine Sahiptir?

Teknolojide gün be gün yaşanan gelişmeler ve değişimler neticesinde inşaat sektöründe kullanılan malzemeler ve üretim teknikleri de değişiklikler ve farklılıklar göstermektedir. Yeni gelen malzeme ve üretim metodlarına göre yeni imalatların tanımlanması, yapım şartlarının ve yapım tekniklerinin belirlenmesi ve analizlerinin yapılması olmazsa olmazdır. Birim fiyat yayınlama yetkisine sahip olan kurum ve kuruluşlar değişen şartlara ve koşullara paralel olarak pozları ve birim fiyatları her yıl yenilemekte, güncelliğini yitirmiş pozlar ise kaldırılarak yeni pozlar yayınlamaktadır. Bu sayede birim fiyatlar dinamik ve güncel bir konuma sahip olmaktadır.

Ülkemizde Yüksek Fen Kurulu dışında birim fiyat yayınlama yetkisi bulunan 10 idare şunlardır:

 • Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Yüksek Fen Kurulu Başkanlığı,
 • Karayolları Genel Müdürlüğü,
 • Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
 • İller Bankası Genel Müdürlüğü
 • Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Milli Savunma Bakanlığı
 • Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü
 • Orman Genel Müdürlüğü
 • TEDAŞ Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürlüğü
 • PTT Genel Müdürlüğü’dür.

Tüm bu kurum ve kuruluşların birim fiyatları yayınlandığında sitemizde bulunan https://www.insaatim.com/2023-yili-birim-fiyatlari/ adresinden bu fiyatlara rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Alıntı:https://www.ampyazilim.com.tr/2023-yili-birim-fiyatlari-yayinlanan-kurumlar

Emrah Anıl Demir
Merhaba ben Emrah Anıl DEMİR. 2009 yılında  Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun oldum. An itibariyle Gazi Üniversitesi'nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimime, Anadolu Üniversitesi'nde Uluslar Arası İlişkiler  ve Atatürk Üniversitesinde Adalet Bölümünde eğitim ve öğrenim hayatıma devam etmekteyim.
  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
  1. Kemal Aydın dedi ki:

   2023 yılı içerisinde yaklaşık artış oranı nasıl olur..2022 döneminde uzun yıllardır görülmeyen ve 3 sefer güncellenen birim fiyatların bu şekilde tekrarlanması gündeme bir daha gelebilir mi..Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

   1. Emrah Anıl Demir dedi ki:

    Kemal Bey; 18.01.2023 tarihi itibariyle birim fiyatlar açıklandı. Daha ileri bir tarihte açıklanması bekleniyordu ancak bugün ülke genelinde yürürlüğe girdi. Beton pozunda yaklaşık yüzde 50 artış var. Biliyorsunuz artık aynı yıl içerisinde birden çok kez fiyat güncellenmesi artık mümkün. Gerekli görülmesi halinde yeniden fiyat güncellemesi yapılabilmektedir. Ayrıca güncel 2023 yılı fiyatlarına yazımızın içerisinde yer alan adresten ulaşıp inceleme fırsatınız vardır.

    1. Kemal aydın dedi ki:

     Siteniz içerisinde yer alan diğer güncel bilgi ve paylaşımlar içinde ayrıca teşekkür ederiz Son derece sektörde yaşanabilecek gelişmekte olan inşaatlar kapsamında önemli bilgiler yer almaktadır

     1. Emrah Anıl Demir dedi ki:

      Kema Bey kıymetli ve güzel yorumlarınız için teşekkür ederiz. Elimizden geldiğince sektörün nabzını tutmaya çalışıyoruz. Ayrıca inşaat dünyasına ait tüm sıcak gelişmeleri siz değerli takipçilerimizin bilgisine sunmak için var gücümüzle çalışıyoruz.