Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Firma/Marka Haberleri » Yabancıya vatandaşlık düzenlemesi sermaye piyasalarında rüzgar estirecek...

Yabancıya vatandaşlık düzenlemesi sermaye piyasalarında rüzgar estirecek...

Türkiye'de en az 1,5 milyon dolar tutarında gayrimenkul yatırım fonu katılma payı veya girişim sermayesi yatırım fonu katılma payı alan yabancılar, Türk vatandaşlığına hak kazanacak. Omurga Portföy Genel Müdürü Oğuz Kösebay, “Bu karar yabancıların hem güvenli hem de katma değeri yüksek yatırım yapabilmelerini sağlayacak” dedi.

Resmi Gazete’de en az 1,5 milyon dolar tutarında gayrimenkul yatırım fonu katılma payı veya girişim sermayesi yatırım fonu alan ve 3 yıl elinde tutan yabancılara Türk vatandaşlığı verilmesine ilişkin yönetmelik yayınlandı. Kararın 2017 başında yabancıların gayrimenkul alımıyla tanınan vatandaşlık hakkında benzer şekilde düzenlendiğini dile getiren Omurga Portföy Genel Müdürü Oğuz Kösebay, “GYF’lerin profesyonel gayrimenkul portföy yönetim şirketleri aracılığı ile yönetiliyor olması yabancılar açısından hem güvenli hem de katma değeri yüksek yatırımlar yapabilmelerini sağlayacak” dedi.

Yurt dışından ülkeye gelen dövizi artırabilmek amacıyla yabancılara gayrimenkul alımında sağlanan vatandaşlık hakkı dışında Nisan ayı içinde yabancılara gayrimenkul alımlarında KDV istisnası da tanındı ve bu istisnaya yurtdışında yaşayan Türkler dahil edildi. KDV istisnası için gayrimenkulün bir yıl elde tutulması yeterli… Döviz girişinin artırılması bir yana büyüme oranlarının ve tasarruf oranlarının iyileştirilmesinin üretimin ve yatırımın artırılması ile mümkün olduğunu belirten Kösebay, “Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Yatırım Fonları’nın alınması ve 3 yıl elde tutulması ile vatandaşlık hakkı tanınması dışında gayrimenkul alımına tanınan KDV istisnasının GYF’ler için de uygulanması kararını çok önemsiyoruz. Bu karar hem yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisini ve tasarruflarını artırır hem de yatırımcılar açısından farklı uygulamaları engeller. Gayrimenkul ve girişim sermayesi fonlarının sermaye piyasaları aracı olarak SPK, Maliye Bakanlığı ve Vergi İdaresi tarafından desteklenmesi orta ve uzun vadede yerli ve yabancı yatırımlarının artırılmasında kilit bir role sahip olacaktır” diye konuştu.

Bakanlar Kurulu, 12 Ocak'ta yayınlanan kararla, en az 1 milyon dolar tutarında taşınmazı 3 yıl satmama, 2 milyon dolar sabit sermaye ve 3 milyon dolar mevduatı 3 yıl süreyle elinde bulundurmak şartıyla Türk vatandaşlığı hakkı, 1 Nisan 2017 de yabancılara ve yurt dışında yasayan Türklerin gayrimenkul alımlarında bir yıl elde tutmaya karşılık KDV istisnası   getirmişti.

Omurga Gayrimenkul Portföy Hakkında:
Omurga Yapı’nın çatısı altında faaliyet gösteren Omurga Gayrimenkul Portföy gayrimenkul yatırımlarında yepyeni bir dönem başlatıyor. SPK yetkisi ve denetimiyle, yatırımcıları bir araya getirerek daha büyük ölçekli ve verimli yatırım olanakları sunuyor. Omurga Portföy ’ün gayrimenkul ve finans alanlarında tecrübeli ekibi büyük ölçekli gayrimenkul yatırımlarının en verimli şekilde değerlendirilmesi için strateji geliştirir, bunun öncülüğünde yatırım fonunu yönetir.

Daha fazla bilgi için
Gülfem Varlık          GIS Consult   0532 214 51 82  gulfemvarlik@gisdanismanlik.com
Sevda Yüzbaşıoğlu  GIS Consult   0532 625 62 62  sevdayuzbasioglu@gisdanismanlik.com

Kaynak: Gülfem Varlık - GIS Consult

Eklenme tarihi: 24 Haziran 2017

Okunma sayısı: 1497

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım