Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Sektörel Haberler » Taahhüt işi yapan müteahhitlerin yüzde 85’i zorda!

Taahhüt işi yapan müteahhitlerin yüzde 85’i zorda!

Bir dönem İstanbul’da devletten ciddi şekilde taahhüt işi alan Oflaz Şirketler Grubu, demir, çimento, beton gibi ana kalemlerde fiyat farkının ödenmemesi nedeniyle, taahhüt işinden çıkma kararı aldı.

10 yıl öncesinde işlerinin yüzde 80’e yakınının kamuya yaptıkları taahhüt işlerinden oluştuğunu söyleyen Oflaz Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Oflaz (üstte), “Halen işlerimizin yarısı taahhüt, yarısı konut. Artık bu işi yüzde 60 konut, yüzde 40 taahhüt şeklinde yapmak istiyoruz. Çünkü elimizde taahhüt işi için ciddi makine parkı bulunuyor. O yüzden bir süre daha bu işte olmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Fiyat farkı yerine TEFE TÜFE uygulaması getirildi
“Eskiden beton-çimento, demir, kereste, sınayi ürünleri ve işçilik olmak üzere 5 ana alanda fiyat farkı verilirdi. Ancak son yıllarda bu fiyat verilmez oldu. TEFE ve TÜFE’ye göre fiyat ayarlaması yapılınca ekmek fiyatı soğan fiyatı hepsi birbirine karıştı. “Biz bir projeyi aldığımızda demirin ton fiyatı 850’liraydı. Ancak fiyatlar yükselince demiri 1750 liradan almak durumunda kaldık” diyen Oflaz, TOKİ’nin aradaki fiyat farkını ödemek yerine TEFE ve TÜ- FE’ye ödeme yaptığını kaydederek, en son katıldıkları  TOKİ  ihalelerinde verdikleri fiyatın tavan kaldığını anlattı. “İhalede en alttaki firmayla aramızda yüzde 150 fiyat farkı oluştu” diyen Oflaz, “Bu nedenle devletle taahhüt işi yapıyorum ancak sapasağlam ayaktayım diyen yok. Yüzde 85’inin durumunun iyi olduğunu düşünmüyorum” açıklamasını yaptı.

Muzaffer Oflaz, halen devam eden taahhüt işleri arasında 60 kilometrelik Muğla-Denizli yolu, Bodrum’un içme suyu şebekesinin tamamını yenilenmesi ile İstanbul’da Sultangazi Belediyesi’nin alt yapı işlerinin bulunduğunu söyledi.

İstanbul’daki peyzaj işlerinin neredeyse yüzde 50’sini Oflaz Şirketler Grubu’nun yaptığını dile getiren Muzaffer Oflaz, Abraham Korusu, Emirgan Korusu, Fethi Paşa Korusu’nun içinde olduğu alanların peyzajının yine kendilerinin yaptıklarını belirtti. Yeşilköy Florya arasındaki sahil bandı ile Kalamış rıhtımı dahil Tuzla’ya kadar olan bandı da yaptıklarını anlatan Oflaz, Bağdat Caddesi’ni Kızıltoprak’tan Tuzla’ya kadar yaptıklarını söyledi.

İstanbul’da 2 proje devam ediyor
Maltepe’de E-5 kavşağı üzerinde 1.455 metrekare arsaya 10 bin metrekare inşaat alanınsa sahip 5’i bodrum katı olmak üzere 13 kattan oluşan bir proje yaptıklarını aktaran Muzaffer Oflaz, projede 115 odanın yer aldığını söyledi. Oflaz, otel olmaya uygun bu projeyi satmayı düşündüklerini dile getirdi. Bunun dışında Kartal’da 8.5 dönüm üzerine 32 bin metrekare inşaat alanı olan büyük bir projeleri olduğunu aktaran Oflaz, 22 katlı iki bloktan oluşan projede A blokun ticaret ve konut ruhsatına sahip olduğunu, B blokun ise yine hastane ve otel olmaya uygun olarak projelendirildiğini kaydetti. E-5’e 500 metre mesafede, TEM’e ise cepheli olan projede kaba inşaatın bitmek üzere olduğunu aktaran Oflaz, konuta 300’e yakın ön talep aldıklarını söyledi. Oflaz, bu projeyi de komple satmayı düşündüklerini şu anda bu konuyla ilgili ikisi Ortadoğulu ve biri yerli firma olmak üzere üç grupla görüşmelerinin sürdüğünü ancak belli bir zaman içinde bu satışı yapmadıkları taktirde perakende satışa geçeceklerini söyledi.

Üç lüks semtte 200 konut yapacak
İstanbul’da Selami Çeşme’de, Fenerbahçe’de, Suadiye ve Kozyatağı’nda kat karşılığı ön mukavele imzaladıkları konut projeleri de olduğunu ifade eden Oflaz, bu şekilde 200’e yakın lüks konut yapacaklarını söyledi. Oflaz, böylece artık taahhüt işinden çıkmayı planladıklarını kaydetti.

Karne uygulaması kaldırılıncam bir gecede müteahhit oldular
Eskiden müteahhitlerin sınıfl andırıldığını özellikle yıllarca çalışıp A grubu karne sahibi olanların her işe girebildiğini dile getiren Muzaffer Oflaz, ancak Bayındırlık Bakanlığı’nın bizzat kendisinin imzalayarak verdiği karnelerin 10 yıl önce uygulamadan kaldırılarak yerine iş bitirme uygulamasının getirildiğini kaydetti. İhalelerin bugün iş bitirme uygulamasına göre yapıldığını aktaran Oflaz, “Bizim yıllarca çalışıp sahip olduğumuz karneler geçersiz hale geldi. Yani akşam karar verip sabah müteahhit olma dönemi başladı” dedi.

Bodrum Milas’ta tatil köyü ve AVM yapacak
Muzaffer Oflaz, “Bodrum Milas’ta 135 dönümde, tatil köyü, AVM ve otel imarını aldık. İstanbul’daki projelerimizin satışını tamamladıktan sonra bu projeye başlamayı düşünüyoruz. Proje tamamlandığında 2 bin kişilik bir tatil köyü olacağını düşünüyoruz” dedi.

Kaynak: Dünya

Eklenme tarihi: 08 Ocak 2015

Okunma sayısı: 2521

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım