Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Diğer Haberler » Yeni Binalarda Ruhsat İçin C Sınıfı Enerji Kimlik Belgesi (EKB) alması zorunlu!

Yeni Binalarda Ruhsat İçin C Sınıfı Enerji Kimlik Belgesi (EKB) alması zorunlu!

Türkiye’de 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu’na göre mevcut binaların 2017 yılına kadar Enerji Kimlik Belgesi (EKB) alması zorunlu.

 Ancak resmi rakamlar Türkiye'nin Enerji verimliliği konusunda çok yavaş Yol aldığını ortaya koyuyor. BES Enerji ortaklarından Serkan Emin, Türkiye'de 8 milyondan fazla bina olduğu tahmin edilmesine rağmen, EKB alan bina sayısının 220 bin adedi geçmediğine, bunun da yüzde 2'lik bir orana denk geldiğine dikkat çekti.  Türkiye'nin bu alanda yavaş Yol almasının birçok nedeni bulunduğunu anlatan Serkan Emin, bunların başında ise kamuoyunda yeterince farkındalık oluşmamasının ve bilgi eksikliğinin geldiğini söyledi.

Serkan Emin, " C sınıfından daha düşük seviyede çıkan yeni yapılacak veya yapılmakta olan binalar kanunen iskan ruhsatı alamamaktadır. Mevcut binalar için Enerji Kimlik Belgesi asgari sınıflandırma seviyesi koşulu yoktur. Ancak, bu binaların da 2017 yılına kadar mutlaka Enerji Kimlik Belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Buna rağmen, hem yeni yapılmakta olan hem de mevcut binaların belge alma hızı oldukça yavaş. Oysa maliyetler korkulacak boyutta değil. 8-10 katlı bir bina için yerine ve Daire sayısına göre değişmekle birlikte 500-1,000 TL arasında bir bedelle kimlik belgesine ulaşılabiliyor" dedi.

Kamuoyunda belgenin nereden ve ne kadar zamanda alınacağı konusunda bilgi eksikliği olduğunu da anlatan Serkan Emin, bu nedenle BES Enerji olarak belge alımını hızlandırmak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla www.enerjikimlikbelgesi.com'u hayata geçirdiklerini belirtti.

Kaynak: Konut Haberleri

Eklenme tarihi: 04 Aralık 2014

Okunma sayısı: 2573

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım