Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Sektörel Haberler » Çevre ve Şehircilik Bakanlığı inşaat ustası eğitimleri başlıyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı inşaat ustası eğitimleri başlıyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin talimatı doğrultusunda yapı sektöründe bulunan işçi ve işverenler nezdinde farkındalık oluşturmak için Ankara'da, halk dilinde “Ustalık Belgesi” olarak bilinen “Mesleki Yeterlilik Belgesi” eğitim ve belgelendirmesi yapılacak.

Yapılacak bu eğitimler inşaat sektörünün ihtiyaç duyduğu kalifiye eleman açısından da büyük önem taşıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce de eğitimlerin önemine dikkat çekerek  “01.01.2015 tarihinden itibaren, yapı ustalarına geçici ustalık belgesi verilmesine son verilecek; daha önce geçici ustalık belgesi almış olan yapı ustalarının belgelerini “Mesleki Yeterlilik Belgesi” ile değiştirmeleri gerekiyor”dedi.

Eğitimin Niteliği ve İçeriği
Ülke genelinde yapılacak belgelendirme uygulamalarına model olmak,  yapı sektöründe bulunan işçi ve işverenler nezdinde farkındalık oluşturmak üzere Ankara ilinde, sınırlı sayıda, “geçici ustalık belgesi”  sahibi kalıpçı,  sıvacı,  asansörcü,  betoncu,  demirci,  sıhhi tesisatçı,  duvarcı, elektrik tesisatçısı, ısı yalıtımcısı, iskele kurulum elemanı iş erbabının mesleki niteliklerini geliştirerek Mesleki Yeterlilik Kurumu(MYK) mevzuatına uygun “Mesleki Yeterlilik Belgesi” alabilmelerinin sağlanması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğünce tamamen ücretsiz eğitim ve belgelendirme uygulaması gerçekleştirilecek.

Eğitim Uygulamalarına ilk etapta “betonarme demirci” ustalarının eğitim ve belgelendirilmesi ile başlanacak. Talep durumuna göre diğer branşlarda da eğitimler gerçekleştirilecek.  Eğitimler 5 (beş) gün, toplamda 40 saat olup teorik ve uygulamalı olmak üzere iki kısımdan oluşacak. Eğitim sonrasında MYK tarafından yetkilendirilen belgelendirme,  kuruluşlarınca yapılacak sınavda başarılı olanlara verilecek.

Bu Kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Yapı Müteahhitliği Bilişim Sistemine ruhsat vermeye yetkili idareler tarafından toplam 309 bin 396 kişiye 435 bin 064 adet Geçici Ustalık Belgesi için kayıt yapıldı.

Kaynak: http://emlakkulisi.com/cevre-ve-sehircilik-bakanligi-insaat-ustasi-egitimleri-basliyor/303280

Eklenme tarihi: 29 Ekim 2014

Okunma sayısı: 2418

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım