Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Diğer Haberler » Kentsel dönüşüm kapsamında binalara afet risk puanı verilecek!

Kentsel dönüşüm kapsamında binalara afet risk puanı verilecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, kentsel dönüşümün öncelikle nerelerde yürütüleceğini belirlemek amacıyla hazırlayacağı veri tabanı için konutlara afet risk puanı uygulamasına başlanıyor. Uygulamaya pilot olarak Ankara Demetevler'de başlanacak...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının kentsel dönüşümün öncelikli olarak nerelerde yürütüleceğini belirlemek için hazırlayacağı veri tabanı için konutlara afet risk puanı uygulamasına başlanıyor.

Yaklaşık 6.5 milyon konutun yıkılıp yeniden yapılacağı kentsel dönüşüm kapsamında öncelikli afet riskli altındaki alanlar hazırlanacak haritayla belirlenecek.

Uygulama kapsamında pilot çalışma Ankara'nın Yenimahalle ilçesindeki Demetevler Mahallesi'nden başlatılacak. Öncelikle Demetevler ile ilgili genel master planı hazırlanacak.

Demetevler Mahallesi'ndeki sokaklar için tarama yöntemiyle veri bankası oluşturulacak. Veri bankasına, sokaktaki binaların kaç katlı olduğu, yapılar arasındaki mesafe, taşıyıcı sistemleri ve çıkma durumları hakkında bilgiler işlenecek.

-Harita ışığında dönüşüm formülü geliştirilecek
Binalara, statik yapıları açısından çok katlı olması, taşıyıcı sistemlerinde dengesizlik görülmesi ve çok büyük çıkmalarının bulunması gibi durumlarda eksi puan verilecek.

Sonuçların ışığında binaların sağlamlık puanları gözönüne alınarak haritalar oluşturulacak. Haritalar baz alınarak da kentsel dönüşüm kapsamında formüller geliştirilecek.


Arama Kelimeleri: afet risk puanı,afet risk puanı kentsel dönüşüm,kentsel dönüşüm afet risk puanı,bina afet risk puanı,kentsel dönüşüm bina afet risk puanı,çevre ve şehircilik bakanlığı afet risk puanı,çevre ve şehircilik bakanlığı bina afet risk puanı,bina afet risk puanı ankara demetevler

Kaynak: AA

Eklenme tarihi: 25 Ağustos 2013

Okunma sayısı: 2780

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım