Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Diğer Haberler » 3.havalimanının zemini sağlam çıktı!

3.havalimanının zemini sağlam çıktı!

İstanbul'a yapılacak havalimanı ve yeni şehrin zemin etütleri tamamlandı. Her iki projenin yapılacağı alanın depreme dayanıklı ve afetlere karşı sağlam olduğu anlaşıldı...


   Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı çılgın projelerin zeminine ilişkin meslek odalarının iddiaları' 'fos'' çıktı. Üç farklı inceleme bu projelerinin zeminlerinin 'kaya' gibi sağlam olduğunu gözler önüne serdi, İstanbul'a yapılacak üçüncü havalimanı ve yeni şehrin zemin etütleri tamamlandı.

Zemin etütleri ile ilgili yaptırılan incelemeler her iki projenin yapılacağı alanın depreme dayanıklı ve afetlere karşı sağlam olduğunu ortaya koydu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, hem toplamda 2.5 milyon kişinin yaşayacağı yeni şehir hem de 22.1 milyar euro bedelle ihale edilen üçüncü havalimanının jeolojik ve jeofizik etütlerinden kısa süre içinde tamamlandığını açıkladı. Bayraktar, "Avrupa yakasında kurulacak yeni şehre ilişkin sonuçlar çok iyi çıktı. İstanbul'da olmayan bir zemin var.


3. ve 4. deprem kuşağında yer alıyor. Eğim ve toprak yapısı açısından çok uygun. Afete maruz bir alan olmadığı gibi sıvılaşma riski olan bir alanda bulunmuyor, Herhangi bir heyelan tehlikesi de yok" dedi. Kayaşehir başta olmak üzere İstanbul'un Avrupa yakasına kurulacak yeni şehir 40 bin hektarlık bir alan üzerine inşa edilecek, Master plan ise 1/25 olarak uygulanacak. Yeni şehirde 1 milyon 200 bin kişi için konut yapılacak. Yeni şehir olarak planlanan bölgede ise toplamda 2,5 milyon kişi yaşayacak.


Bunun 800 bin kişisi Halkalı, Küçükçekmece ve Arnavutköy'den kentsel dönüşüm kapsamında buraya transfer edilecek. Eski planlar çerçevesinde ihalen yeni şehrin kurulacağı bölgede ise 500 bin kişi yaşıyor.

Söz konusu rakamın İstanbul'un nüfusuna yeni bir ekleme anlamına gelmediğini aktaran Bayraktar, "Çünkü buranın büyük kısmında kentsel dönüşüm çerçevesinde bir nüfus aktarımı düşünüyoruz. Bazı yerlerden transfer olabilir. İşte Küçükçekmece'nin deprem riski, Avcılar'ın deprem riski oralarda zaten sıkıntılı yerler fazla var.

Güngören'nin oradaki başka bölgelerin Esenleri düşünüldüğü zaman oraların daha düzenli sosyal donatısı daha fazla, yeşil alanı fazla planlanması. O planlama neticesinde de diğer yerlerden oralara taşımak'' diye konuştu.

 

Kaynak: Türkiye Gazatesi

Eklenme tarihi: 09 Temmuz 2013

Okunma sayısı: 2442

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım