Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Emlak Haberleri » Dönüşüm kredisinde bilmeniz gereken ince ayrıntı

Dönüşüm kredisinde bilmeniz gereken ince ayrıntı

Kentsel dönüşümde riskli binada oturanlar evlerini yenilemek isterlerse Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 100 bin liraya kadar 10 yıl vadeli kredi kullanarak faizin neredeyse yarısını devlete ödetebiliyorlar

Bakanlık bu amaçla birçok banka ve finans kuruluşlarıyla protokol imzalamıştı. Bakanlığın hazırladığı bu finans modelinden yararlanmak için binanınızın riskli bina olarak raporunun olması gerekiyor. Bu nedenle önce risk raporu veren lisanslı kuruluşlara müracat etmek gerekiyor. Bina riskli ve yıkılmalı raporu alındıktan sonra kendiniz binayı yenilemek istiyorsanız protokol imzalanmış bankalardan birine müracat ediyorsunuz. Müracatınız sonrası banka evraklarınızı Bakanlığa yolluyor ve onay geldikten sonra da size kredi kullandırıyor.

İkinci el konut alıcılarının blmesi gereken önemli bir noktaya vurgu yapmak istiyorum. Konut kredisi kullanarak ikinci el bir ev alıyorsanız ve bu ev daha sonra riskli yapı olarak raporlanmışsa binanın yıkımı kaçınılmazdır. Kredi alarak satın aldığınız bu riskli bina yıkıldığında siz bankadan aldığınız konut kredisini ödemeye devam ediyorsunuz. Bu binayı kentsel dönüşümde yenilemek için tekrar kredi kullanmak zorunda kaldığınızda 2. Bir kredi daha ödemiş olacaksınız.

Yasa ilk çıktığı günden beri en fazla aldığım sorulardan biridir bu. Ben kredi kullanarak bir ev aldım ama şimdi yıkılacak deniyor peki benim kredim ne olacak diye merak ediyorsanız, bilmelisiniz ki banka kredisini ödemeye devam edeceksiniz.

Müteahhittin kar etmediği için girmediği kentsel dönüşüm projelerinde, riskli bina yıkıldığında binanızın  maliyetlerine katlanmanız gerekiyor.Bu kaçınılmaz sonuçtur. Kendi binasını yenilemek isteyenlerde Bakanlığın faiz desteği verdiği kredilerden yararlanabiliyorlar. Lakin bu binadan aldığınız ev için hala konut kredisi ödüyorsanız bunu da ödemeye devam edeceksiniz. Böylece 2 tane krediniz olacak ödemenizle ilgili.

Ne yapmak lazım? İkinci el konut almaya karar verdiyseniz bu durumu bilerek hareket etmek gerekiyor. Bina eski ve yıkılma ihtimali olan bir bina ise ve müteahhitin kar etmediği için giremeyeceği bir bölgede ise sizin bu binayı yenilemek için maliyetine katlanmanız gerekecek. Bu nedenle  riskli bina olma ihtimali olan yerlerden ev alırken dikkat etmelisiniz. Riskli bina raporu olan binalar tapuda bellidir. Riskli bina şerhi vardır tapu kayıtlarında. Tapudan bilgi almanızda satın alma aşamasında çok önemlidir.

Riskli  evini yenilemek isteyenler Çevre ve Şehircilik Bakanlığınından yapılan açıklamaya göre bankalardan bugüne kadar 10 milyon lira kredi kullandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bankalardan kullandırılan kredi faiz oranının konutlarda yüzde 4'ünün, işyerlerinde ise yüzde 3'ünü karşılıyor. Maksimum 100 bin liraya kadar on yıl vadeli kredi kullandırıyor. Bu kredilerde işlem, sözleşme, noter, tapu ve belediye harçları, damga ve veraset intikal vergileri, döner sermaye gibi ücretleri alınmıyor.
 

Kaynak: Emlak Lobisi

Eklenme tarihi: 26 Haziran 2013

Okunma sayısı: 3079

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım