Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » TOKİ Haberleri » Toplu Konut İdaresi (TOKİ) konutlarında kalite sözü!

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) konutlarında kalite sözü!

TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, TOKİ projelerinde kullanılan beton kalitesi ile çelik miktarının diğer ülkelerden daha iyi olduğunu ifade etti.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ahmet Haluk Karabel, TOKİ projelerinde kullanılan beton kalitesi ile çelik miktarının diğer ülkelerden daha iyi olduğunu bildirdi. Türkiye'nin 1. ve 2. derecede Deprem bölgesi olduğuna dikkat çeken Karabel, "Projelerde kullandığımız beton kalitesi ile çelik miktarı diğer ülkelerden kat kat yüksektir" dedi.

TOKİ'den yapılan açıklamaya göre TOKİ Başkanı Karabel, Etiyopya Kentsel Gelişme İnşaat Bakanı Mekuria Haile ve Etiyopya Kamu Mobilizasyonu ve Katılım Danışmanı, Bakan Redwan Hussien ve Kamu Ortaklığı Devlet Bakanı Alebachew Negussie ile beraberindeki heyeti TOKİ'nin Bilkent'teki binasında kabul etti. Dünya Gazetesi'nin haberine göre TOKİ Projeleri ve finansman modeli hakkında konuk heyete bilgi veren Karabel şunları kaydetti:"Arsa karşılığı gelir paylaşımı projeleri ile büyük şehirlerin değerli arsalarında prestij konutlar üretilip satılarak gelir elde edilmekte ve sosyal konutların finansmanına destek sağlanmaktadır. Bu projeler özel sektörle birlikte yapılmakta, yapım sürecinde TOKİ'den finansman kullanılmamakta, istekliler hem konutları inşa etmekte hem de İdarenin payını ödemektedirler. Ayrıca satılan konutların geliri TOKİ'nin kontrolünde ortak bir hesapta tutulmakta, yüklenici İnşaat alanında yaptığı hakedişlerle payını alabilmekte, böylelikle müşterilere devlet güvencesi verilmektedir. Üretilen konutların yüzde 15'i bu modeldedir. Ayrıca yine büyük Şehir merkezlerinde devlet hazinesinden bedeli karşılığında alınan değerli araziler imarlı hale getirilerek satışı ile kaynak sağlanmaktadır"

Heyetler arası görüşmede TOKİ'nin imalat tekniği ile ilgili soru üzerine Karabel, İdarenin yeni teknolojiler kullanarak üretim yaptığını bildiren Karabel, Türkiye'nin genelinin 1. ve 2. derece Deprem bölgesi olduğunu, sürekli depremlerin gerçekleştiğini ifade etti. Karabel, "Bu doğrultuda projelerde kullandığımız beton kalitesi ile çelik miktarı diğer ülkelerden yüksektir. Kat kat fazladır" dedi.

Van’da 8 ayda 2 şehir kurduk
TOKİ'nin hızla organize olan; mobilize bir kurum olduğuna dikkat çeken Karabel, açıklamalarına şöyle devam etti: "Van'da 2011 yılı Ekim ve Kasım aylarında iki Deprem gerçekleşti. Önce, yaklaşık 200 bin kişinin barınacağı prefabrik konutlardan oluşan alt yapılarıyla birlikte 35 bölgede konteyner kentler kurduk. Böylelikle vatandaşlarımız kışı konteynerlerde geçirdi. Ardından 8 ay gibi bir süre içinde 17 bin 500 konutu sosyal donatılarıyla birlikte inşa edip, ikinci bir kış dönemi gelmeden vatandaşlarımızı konutlarına yerleştirdik. Böylelikle Van'da 8 ay içinde iki Şehir kurmuş olduk"

Kaynak: Emlak Lobisi

Eklenme tarihi: 20 Mayıs 2013

Okunma sayısı: 2587

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım