Çizimler Haberler Kitaplar Resim Galerisi Videolar Yazılar
Buradasınız » Anasayfa » Haberler » Diğer Haberler » Erdoğan Bayraktar: Mecbur kalmadıkça yüksek kat yapmayacağız!

Erdoğan Bayraktar: Mecbur kalmadıkça yüksek kat yapmayacağız!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, özellikle yeni yerleşim birimlerinde, banliyölerde, yeni kuracakları şehirlerde, ikametgahlarda, katları aşağı çekeceklerini belirterek, mecbur kalmadıkça yüksek kat yapmayacaklarını söyledi

Bakan Bayraktar, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezinin (ESAM) düzenlediği "Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Konferansı’nda yaptığı konuşmada, insanların gıda ve giyim ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra ev almak istediklerini ifade etti.

Newyork'tan Singapur'a, Pekin'den Tokyo'ya kadar nüfusu 8 milyonun üzerindeki bütün büyük şehirlerin merkezindeki binaların yüksek katlı olduğuna işaret eden Bakan Bayraktar, konuyla ilgili olarak 40 şehri incelediklerini kaydetti.

Bakan Bayraktar, binaların kat sayısını azaltmak için gayret göstereceklerine dikkati çekerek, ''Geldiğimiz noktada, Başbakanımız da işaret ediyor, artık binaların katlarını, özellikle yeni yerleşim birimlerinde, banliyölerde, yeni kuracağımız şehirlerde, ikametgahlarda 1, 2, 3, 4, 5 kata kadar çekeceğiz. Mecbur kalmadıkça yüksek kat yapmayacağız'' diye konuştu.

Geçmiş yıllarda İstanbul'dan teşviklerin kaldırıldığını, sanayinin Bozüyük ve Çerkezköy'e kaydırıldığını anlatan Bakan Bayraktar, işçiler hariç kimsenin gidip bu yerlerde oturmadığını vurguladı.

Bakan Bayraktar, İstanbul'da hala teşvik olmadığını belirterek, şöyle konuştu:
"Sanayi bölgelerinde bile teşvik yok. Düzce'de var. Gitmiyor kimse. Nispeten Güneydoğu'ya, Elazığ'a bir yönelme oluyor ama yapamıyorsun. Ne kadar teşvik verirsen ver, İstanbul'un cazibesi, ihracat imkanları, başka türlü imkanları... Bürokratik yapı çok ağır işlemesine rağmen İzmir'in nüfusu da artıyor. Bursa'nın da nüfusu aynı şekilde. Ankara da öyle."       

-"Yüksek binalara ben de karşıyım"-      
Yüksek binalara kendisinin de karşı olduğunu ifade eden Bakan Bayraktar, "500 bin konut yaptım. Herkes beni eleştiriyor. Onlar kadar ben de kendimi eleştiriyorum, haklı. Aynı fotoğrafı veriyor, olmaması lazım. Yöresel mimarinin ön plana çıkması lazım. Fakat Türkiye'nin şeraitine de bakmamız lazım" dedi.

Bakan Bayraktar, Türkiye'de yöresel mimarinin kriterlerini çıkardıklarını, Mardin'de taş, Karadeniz'de ahşap ev yapanın projesinin hazır olduğunu ve teşvik de vereceklerini söyledi.

Her tip için 20 proje hazırladıklarını ve valilere, kaymakamlara, belediyelere, muhtarlara bunları dağıtacaklarını belirten Bakan Bayraktar, yöresel mimariyi yaşatmak için bunları uygulayanlara da hibe kredi vereceklerine dikkati çekti.

Bakan Bayraktar, yetkilerin merkezileştirilmesi doğrultusunda bir adım atmadıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:
"Benden önce Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın ne yetkileri varsa o yetkileri kullanıyorum. Birtakım yeni vesayet yetkileri getirdik. Belediyeler, kendi başına, ben burasının yarısından çoğunu yeşil alan yaptım, sana da 10 sene imar vermiyorum. 'Yok böyle şey' dedik. Bu bir gasptır, mülkiyet hakkına tecavüzdür. Bunları engellemek için birtakım adımlar attık... Belediyeler, 'Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkimizi aldı' diyor. Devletin, vesayet yetkisini ortadan kaldıramazsınız... Hiçbir şekilde mahalli yetkileri merkezileştirme gibi bir amacımız yok. Aksine mahalli yetkiler, iş yapma, görev yapma noktasında artsın. Bunlara dikkat ediyoruz.”


Kaynak: Emlak Kulisi

Eklenme tarihi: 11 Nisan 2013

Okunma sayısı: 2465

Yukarı Git Haberlere Dön

KONUT PROJELERİ

Lobi Parlas Residence

Proje Alanı : 19500 m²

Toplam Daire : 200 adet

İZMİR / BAYRAKLI

Doğa Vadi Konutları

Proje Alanı : 1664 m²

Toplam Daire : 15 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

Doğa Tepe Konutları

Proje Alanı : 3421 m²

Toplam Daire : 24 adet

İSTANBUL (AVRUPA) / EYÜP

SON EKLENEN HABERLER

ÖNERİLERİMİZ

ingilizce türkçe çeviri 2019 TYT Konuları malatya oto ekspertiz malatya rent a car malatya web tasarım